Минуле й сьогодення автомобілебудування
У минулому «обкатка» автомобіля була потрібна для того, щоб приробилися всі поверхні деталей, що труться, а металева стружка, що з’явилася в результаті цього була вимита за допомогою заміни масла на нове.
З часом деталі автомобілів почали виготовляти більш точно. Крім того, стали використовувати такі процедури, як «холодна» і «гаряча» обкатка двигуна, які проводяться на заводі-виробнику.
Підвищення культури виробництва, класу точності деталей і додаткові технологічні процедури – все це призвело до появи в інструкціях з експлуатації напису «автомобіль обкатки не потребує».
Не все так просто
Про «обкатку» можна забути, якби не декілька «але»:
– В даний час деталі автомобілів виготовляють не тільки на заводах автомобільних брендів: цим займається величезна кількість підрядників в різних куточках світу, а у тих – свої підрядники. Як відомо, чим довше ланцюжок, тим ймовірніша помилка. Висока культура виробництва автомобілів німецьких та японських брендів зводить цю ймовірність до нікчемного значення, але вона все одно залишається.
– Обкатки потребує не тільки двигун автомобіля: її вимагають навіть шини, гальмівні колодки і т. д.
Як все відбувається насправді?
Навіть в інструкціях з експлуатації автомобілів марки «BMW» є пункт про необхідність і режими обкатки. Виходить, що компанія «BMW» не впевнена в якості своїх автомобілів, а виробники, які пишуть «автомобіль обкатки не потребує» лукавлять?
Справа в тому, що класична обкатка авто, яка була необхідна за часів СРСР, дійсно відійшла в минуле. Вже немає необхідності:
– міняти масло кожну тисячу кілометрів (досить пройти «нульове ТО»);
– стримувати себе в бажанні перемкнутися на вищу передачу і т. п.
Виробники, які використовують високотехнологічне обладнання, не бояться за якість своїх авто, але навіть вони радять експлуатувати автомобіль в бережному режимі.
А ось чи потрібна повноцінна обкатка для автомобілів, при виготовленні яких використовували менш точне обладнання? Це питання залишається відкритим.
Європейські та японські авто в обкатці практично не мають потреби: достатньо дотримуватися бережного режиму, прописаного в керівництві з експлуатації.
Навіть якщо написано, що «автомобіль обкатки не потребує», все одно першу тисячу кілометрів експлуатуйте авто в бережному режимі.
Необхідність в обкатці прямо пропорційна якості виготовлення автомобіля: якщо для авто неналежної якості не провести обкатку, то нічого хорошого з цього не буде.
Правила «обкатки» автомобіля перші 1,5-2 тис. км
– Обов’язково прогрівати двигун (як мінімум, 4-5 хв. На холостому ході).
– Не слід різко стартувати чи гальмувати, перевантажувати автомобіль, їздити по бездоріжжю, гальмувати двигуном.
– Не слід перевищувати швидкість 100-110 км/год.
– Не можна довгий час рухатися на одній швидкості.
– Двигун повинен працювати на оптимальних для нього обертах (див. інструкцію по експлуатації).
– З коробкою передач і зчепленням потрібно поводитися дуже акуратно.