Головна | АВТО → ДТП з вини обох водіїв і страхування

ДТП з вини обох водіїв і страхування

ДТП з вини обох водіїв і страхування

Ситуація, коли ДТП спричинено неправомірними діями обох водіїв, – не рідкість. Правильно розібратися в хитросплетіннях можливих варіантів страхового врегулювання таких ситуацій буває непросто. Що ж робити, щоб отримати страхове відшкодування по КАСКО або ОСЦПВ, якщо в ДТП винні обидва водії?

Пропонуємо розглянути три комбінації страхового захисту учасників ДТП, якщо водії мають різні типи страхових полісів.

1. Обидва учасники ДТП захищені полісом КАСКО

У цій ситуації для отримання відшкодування слід діяти за стандартною схемою:
1) після оформлення ДТП компетентними органами учасники події обмінюються даними про страхові компанії, в яких вони страхували цивільну відповідальність (поліс ОСЦПВ);
2) потім водії заявляють про збитки в страхові компанії, де застраховані їхні автомобілі, щоб отримати відшкодування по КАСКО.

Уважно читайте договір КАСКО! Іноді в нього вписують умови, за якими винуватець ДТП відшкодування не одержує.

Якщо автомобіль захищений полісом КАСКО, то вина водія, як правило, не має значення, і страхова компанія зобов’язана виплатити відшкодування.

У більшості випадків після виплати відшкодування своєму клієнтові страховик звертається в страхову компанію винуватця ДТП, щоб повернути свої гроші, виплачені за полісом КАСКО. Це так звана виплата регресу страховиком винуватця ДТП. Враховуючи те, що вина в пригоді обопільна, страховик другого учасника події використовує таку ж схему, в результаті чого страхові компанії проводять між собою взаємозалік боргових зобов’язань.

2. За КАСКО застрахований тільки один з винуватців ДТП

У такому випадку діє інша схема:
1) учасник події, що володіє договором КАСКО, після оформлення протоколу з представниками ДАІ звертається за відшкодуванням до свого страховика;
2) другий водій, так як не має договору КАСКО, пише заяву в компанію, яка страхує цивільну відповідальність першого учасника, яка за законом зобов’язана виплатити йому відшкодування за полісом ОСЦПВ як постраждалій особі;
3) якщо поліс не покриє вартість ремонту автомобіля, то потерпілий може вимагати відшкодувати різницю через суд (таке трапляється, якщо вартість ремонту перевищує ліміт відповідальності страховика).

3. Учасники ДТП захищені тільки полісами ОСЦПВ

У даній ситуації після оформлення ДТП кожен з учасників має право звернутися в страхову компанію винуватця на правах потерпілого. Для цього водії обмінюються даними про страхові компанії, так як, згідно з процедурою виплати збитку по страховому полісу ОСЦПВ, відшкодування потерпілому виплачує саме страхова компанія винуватця ДТП.

У разі якщо вартість ремонту повністю не покривається страховкою, потерпілий також може повернути різницю через суд.

Висновок

Будь-яка страхова компанія зобов’язана виплатити відшкодування за ОСЦПВ в рамках встановленого ліміту.

Протягом 3-х робочих днів винуватець ДТП обов’язково повинен письмово повідомити страхову компанію, в якій застрахована його цивільна відповідальність (поліс ОСЦПВ). Інакше страховик регресом зажадає компенсацію виплати через недотримання умов договору страхування з винуватця ДТП.

У випадку з КАСКО:
– провина водія, як правило, не має значення (читайте договір), отже, відповідно до договору, страхова компанія повинна виплатити відшкодування і в цьому випадку, але останнім часом на ринку зустрічаються договори КАСКО, що не передбачають виплату, якщо страхувальник є винуватцем ДТП;
– при обопільній провині водіїв, захищених полісами КАСКО, вони в повному обсязі отримують відшкодування від страхових компаній на ремонт своїх авто, якщо це не перевищує ліміт, про який йшла мова вище;
– якщо вартість ремонту пошкодженого автомобіля вище ліміту відповідальності страховика, то різницю потерпілому за законом повинен виплатити винуватець ДТП.

Всі інші нюанси (взаємозаліки страхових компаній, регресні позови і т.п.) – справа страхових компаній, які не повинні заважати страхувальнику отримати законне відшкодування.

Пам’ятка водієві

Якщо в процесі оформлення ДТП вас попередньо визнали винним (остаточне рішення приймає суд), обов’язково повідомте про це страхову компанію, в якій у вас застрахована цивільна відповідальність, тобто поліс ОСЦПВ. Встигнути зробити це потрібно протягом 3-х робочих днів. В іншому випадку після виплати відшкодування потерпілій особі страхова компанія вимагатиме від вас повернення цих грошей, тому що будуть не дотримані умови договору страхування.

Що стосується термінів повідомлення за КАСКО, то потрібно виходити з умов конкретного договору, так як в кожній страховій компанії вони можуть істотно відрізнятися.

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля