Головна | АВТО → Що буде, якщо під час руху включити «нейтраль» на АКПП

Що буде, якщо під час руху включити «нейтраль» на АКПП

Що буде, якщо під час руху включити «нейтраль» на АКПП

Навіщо включають режим «нейтраль» на автомобілях з АКПП? Згідно з поширеною помилковою думкою, при перемиканні в режим «нейтраль» економиться паливо. Також цей спосіб використовують, під’їжджаючи до світлофора, на спусках і в багатьох інших випадках.

Про будову АКПП

У АКПП потужність від двигуна передається на вхідний вал через гідротрансформатор. Для утворення різних передавальних чисел найчастіше використовуються планетарні ряди – система, що складається з декількох шестерень-сателітів, що обертаються навколо центральної шестерні.
Перемикання передач здійснюється гідравлічною або електронною системою управління: автоматика зчитує дані з двигуна і вихідного валу АКПП, внаслідок чого вибирає передачу.
З важелем селектора АКПП сполучений клапан вибору діапазону, який в залежності від положення важеля забороняє включення певних передач.

Що відбувається при перемиканні на режим «нейтраль»?

Важливо відмітити, що при переміщенні селектора АКПП в положення «нейтраль»:
– первинний вал від’єднується від вторинного;
– двигун починає працювати в режимі холостих оборотів (700-900 об/хв);
– тиск в системі змащення АКПП різко знижується: майже в 2 рази, якщо порівнювати з величиною тиску в режимі «драйв»;
– оскільки немає жорсткого зв’язку між обертанням коліс і оборотами двигуна, то момент від коліс передається на вторинний вал КПП: якщо режим «нейтраль» був включений на великій швидкості, то вторинний вал буде обертатися значно швидше за первинний, піддаючись навантаженням, що зростатимуть по мірі збільшення швидкості;
– оскільки тиск в масляній системі встановлюється мінімально допустимим, то на великій швидкості на вторинному валу АКПП і у більшості зв’язаних з ним елементів з’явиться і прогресуватиме масляне голодування, внаслідок чого виникне локальне перегрівання елементів, деформація і скорочення ресурсу коробки.
При регулярному русі на великих швидкостях при включеній «нейтралі» АКПП з часом вийде з ладу.
Яку швидкість можна назвати «великою»?
Практично в усіх інструкціях з експлуатації автомобілів вказано, що буксирувати автомобіль з АКПП можна на відстань не більше 40 км при швидкості не більше 40 (а то і 30) км/год, а іноді буксирування взагалі заборонене. Чому так? При швидкості вище 40 км/год тиску мастила буде вже недостатньо, і коробка стане сильно нагріватися. При швидкості до 40 км/год тиск теж буде невеликий, коробка стане перегріватися, але маршрут не більше 40 км авто все ж зможе здолати без наслідків.

Що відбувається при перемиканні в режим «драйв»?

Якщо водій на автомобілі з АКПП все-таки рухається в режимі селектора «нейтраль», прийде час, коли вже треба буде включати режим «драйв». При цьому варто згадати про різницю швидкостей первинного і вторинного валів КПП.
Електронне управління КПП, звичайно, вибере саме ту передачу, яка відповідає швидкості, але…
Включення режиму «драйв» навіть на машині, що стоїть, супроводжується ледве відчутним поштовхом – шестерні входять в зачеплення. Якщо ж цей режим включити після «нейтралі» на авто, що рухається, крім того, що момент зчеплення шестерней буде більш відчутним, зросте і навантаження на КПП із-за необхідності узгоджувати швидкості валів. Тому «драйв» бажано включати все-таки на автомобілі, що стоїть.

Розвіюємо міфи
При відпущеній педалі газу в камеру згорання поступає мінімальна кількість суміші, тому сенсу переходити на «нейтраль», з цієї точки зору, немає ніякого. До речі, це актуально не лише для автомобілів з АКПП. Економити при їзді на «нейтралі» можна лише на старих карбюраторних автомобілях.

Реальна ситуація
• «Нейтраль» не економить паливо.
• На «нейтралі» можна рухатися на швидкості не вище 40 км/год. Чим вища швидкість – тим раніше настане масляне голодування і перегрівання коробки передач.
• Режим «драйв» бажано включати на нерухомому автомобілі.
• «Нейтраль» призначена лише для буксирування автомобіля на відстань не більше 40 км при швидкості не вище 30-40 км/год. Використовувати «нейтраль» для інших цілей немає сенсу!

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля