Про будову АКПП
У АКПП потужність від двигуна передається на вхідний вал через гідротрансформатор. Для утворення різних передавальних чисел найчастіше використовуються планетарні ряди – система, що складається з декількох шестерень-сателітів, що обертаються навколо центральної шестерні.
Перемикання передач здійснюється гідравлічною або електронною системою управління: автоматика зчитує дані з двигуна і вихідного валу АКПП, внаслідок чого вибирає передачу.
З важелем селектора АКПП сполучений клапан вибору діапазону, який в залежності від положення важеля забороняє включення певних передач.
Що відбувається при перемиканні на режим «нейтраль»?
Важливо відмітити, що при переміщенні селектора АКПП в положення «нейтраль»:
– первинний вал від’єднується від вторинного;
– двигун починає працювати в режимі холостих оборотів (700-900 об/хв);
– тиск в системі змащення АКПП різко знижується: майже в 2 рази, якщо порівнювати з величиною тиску в режимі «драйв»;
– оскільки немає жорсткого зв’язку між обертанням коліс і оборотами двигуна, то момент від коліс передається на вторинний вал КПП: якщо режим «нейтраль» був включений на великій швидкості, то вторинний вал буде обертатися значно швидше за первинний, піддаючись навантаженням, що зростатимуть по мірі збільшення швидкості;
– оскільки тиск в масляній системі встановлюється мінімально допустимим, то на великій швидкості на вторинному валу АКПП і у більшості зв’язаних з ним елементів з’явиться і прогресуватиме масляне голодування, внаслідок чого виникне локальне перегрівання елементів, деформація і скорочення ресурсу коробки.
При регулярному русі на великих швидкостях при включеній «нейтралі» АКПП з часом вийде з ладу.
Яку швидкість можна назвати «великою»?
Практично в усіх інструкціях з експлуатації автомобілів вказано, що буксирувати автомобіль з АКПП можна на відстань не більше 40 км при швидкості не більше 40 (а то і 30) км/год, а іноді буксирування взагалі заборонене. Чому так? При швидкості вище 40 км/год тиску мастила буде вже недостатньо, і коробка стане сильно нагріватися. При швидкості до 40 км/год тиск теж буде невеликий, коробка стане перегріватися, але маршрут не більше 40 км авто все ж зможе здолати без наслідків.
Що відбувається при перемиканні в режим «драйв»?
Якщо водій на автомобілі з АКПП все-таки рухається в режимі селектора «нейтраль», прийде час, коли вже треба буде включати режим «драйв». При цьому варто згадати про різницю швидкостей первинного і вторинного валів КПП.
Електронне управління КПП, звичайно, вибере саме ту передачу, яка відповідає швидкості, але…
Включення режиму «драйв» навіть на машині, що стоїть, супроводжується ледве відчутним поштовхом – шестерні входять в зачеплення. Якщо ж цей режим включити після «нейтралі» на авто, що рухається, крім того, що момент зчеплення шестерней буде більш відчутним, зросте і навантаження на КПП із-за необхідності узгоджувати швидкості валів. Тому «драйв» бажано включати все-таки на автомобілі, що стоїть.
Розвіюємо міфи
При відпущеній педалі газу в камеру згорання поступає мінімальна кількість суміші, тому сенсу переходити на «нейтраль», з цієї точки зору, немає ніякого. До речі, це актуально не лише для автомобілів з АКПП. Економити при їзді на «нейтралі» можна лише на старих карбюраторних автомобілях.
Реальна ситуація
• «Нейтраль» не економить паливо.
• На «нейтралі» можна рухатися на швидкості не вище 40 км/год. Чим вища швидкість – тим раніше настане масляне голодування і перегрівання коробки передач.
• Режим «драйв» бажано включати на нерухомому автомобілі.
• «Нейтраль» призначена лише для буксирування автомобіля на відстань не більше 40 км при швидкості не вище 30-40 км/год. Використовувати «нейтраль» для інших цілей немає сенсу!