Митна реєстрація
При ввезенні в Україну легкові ТЗ, виготовлені 8 і більше років тому, обкладаються транспортним податком (тим вище, чим старше автомобіль, що ввозиться), крім випадків, коли:
– автомобіль ввозиться людиною, що має намір залишитися в нашій країні на постійне проживання;
– автомобіль є об’єктом дарування від близьких родичів або спадку і ін.
При митній реєстрації треба:
– на подаровані автомобілі подавати договори дарування;
– на заповідані – оригінал або нотаріально завірену копію заповіту.
Оформити митну декларацію на автомобіль, що ввозиться, можна, маючи певні документи:
– рахунки;
– чеки;
– рахунки-фактури;
– технічний паспорт.
Окрім цього, власникові доведеться заплатити:
– ввізне мито (10%);
– акцизний збір (нараховується залежно від віку авто, типу і об’єму двигуна);
– ПДВ (20% від вартості автомобіля).
Оформлений на митниці автомобіль слід поставити на облік в ДАІ.
Чому уникають розмитнення автомобіля?
Далеко не всі автомобілі, що ввозяться в Україну, проходять розмитнення. Зазвичай на цій процедурі економлять ті, хто зробив контрабандне ввезення автомобілів своїм бізнесом. Існували різні способи ввезення ТЗ:
– до недавнього часу в ходу були так звані «розпилювання» і «розбирання», коли кузов купленого, наприклад, в Німеччині, автомобіля розпилювався чи машина розбиралася повністю і провозилася через кордон у вигляді запчастин, а потім знову збиралася і продавалася «замовникові»;
– реєстрація автомобіля на іноземного громадянина, який за певну суму виписував доручення на українця, і той міг експлуатувати автомобіль;
– підробка техпаспорта;
– перебивання кузовних номерів.
Одно справа, коли про те, що автомобіль не розмитнений, власник обізнаний і робить всілякі хитрощі, щоб не попадатися на очі правоохоронцям. А людина, що купила по незнанню автомобіль, який не пройшов процедуру митної реєстрації, може нарватися на великі неприємності.
Що буде, якщо попастися?
До певного часу власник ТЗ може не здогадуватися, що його автомобіль знаходиться поза законом. Неприємна правда зазвичай спливає:
– коли покупець такого автомобіля прийде в ДАІ ставити його на облік;
– при перевірці на дорозі, коли правоохоронці перевіряють усі дані про автомобіль, у тому числі й ті, що стосуються його митної реєстрації.
Якщо з’ясується, що автомобіль не пройшов митний контроль в установленому порядку і поставлений на облік за підробленими документами, ДАІ направить таку машину на штрафмайданчик і передасть справу до суду. Суд може визнати автомобіль контрабандним і накласти на нього арешт з подальшою конфіскацією.
Якщо буде доведено, що власник автомобіля був не в курсі нелегального ввезення в Україну, конфіскацію можуть замінити штрафом, розмір якого варіюється залежно від обставин і норм митного та адміністративного законодавства, що застосовуються у кожному окремому випадку, але складе ніяк не менше вартості розмитнення.
Купівля автомобіля, який ввезений в Україну, минувши митницю, може здатися досить привабливою ідеєю, але наслідки будуть дуже сумні. Тому:
• Якщо вартість автомобіля, що купується на вторинному ринку в Україні, занижена – це ознака того, що пропонують купити машину, яка не пройшла процедуру легалізації на митниці.
• В обов’язковому порядку перед купівлею вживаного автомобіля перевіряйте номери агрегатів (двигуна і кузова) по базі даних у МРЕВ і у транспортному відділі на митниці.
• Не піддавайтеся спокусі придбати нерозмитнений автомобіль, оскільки ризикуєте позбутися його на цілком законних підставах.