Раніше, незалежно від того, постраждало лакофарбове покриття чи ні, доводилося вирівнювати і повністю (рідше частково) фарбувати пошкоджену деталь. Та й сьогодні подібний напрямок ремонту ще широко розповсюджений. Вартість таких робіт просто захмарна. Саме тому переважна більшість автомобілістів просто їздить на своїх залізних конях, не замислюючись про пошкодження. Особливо коли фарба не постраждала і немає ризику подальшого розвитку корозії металу.
Крім високих фінансових витрат на ремонт, грає роль ще один фактор. Власники не хочуть переводити свої автомобілі в розряд «фарбованих», оскільки це в кінцевому рахунку відбивається на продажній вартості машини.
Здавалося б, є рішення, при якому вам не треба буде переживати за витрати на ремонт. Це оформлення поліса КАСКО. Тоді можна не хвилюватися за можливі пошкодження кузова. Проте з часом кожен автовласник постає перед вибором: чи варто заявляти в страхову компанію про дрібні пошкодження? У переважній більшості випадків автомобіль направлять в один із сервісів, де деталь (або деталі) перефарбують повністю, але якість ремонтного фарбування завжди поступається заводському.
Можна скористатися більш економічним і щадним способом позбавлення від вм’ятин – локальним ремонтом. Однак часом сучасні технології дозволяють обійтися і без цього. Наприклад, за допомогою спеціальних інструментів можна позбутися вм’ятин, не руйнуючи при цьому лакофарбове покриття.
Як позбутися вм’ятин, не зачіпаючи лакофарбове покриття
Як же можна позбутися вм’ятин, не зачіпаючи шар фарби? Доволі таки просто, наприклад, впливаючи на метал зсередини при його нагріванні. Спеціальні інструменти, які за формою нагадують ключки і гаки різних розмірів, дозволяють майстру дістатися до пошкодженої ділянки через технологічні отвори кузова і прикладаючи зусилля зі зворотного боку деталей, повернути металу колишню форму. Цей спосіб просто незамінний при ремонті елементів, до яких не вдається підібратися звичайним інструментом, наприклад, стійок кузова або дверей, до «вивороту» яких теж часом не підлізти. При використанні даної технології за рахунок відсутності ударних навантажень і дії високих температур лакофарбове покриття залишається недоторканим. Якщо воно при ударі не пошкоджено, деталь буде готова до експлуатації відразу після ремонту. Важливо, що при цьому зберігається заводське лакофарбове покриття, тобто при подальшому продажі автомобіль не перейде автоматично в категорію «фарбованих».
Крім ключок і гаків використовують спеціальні пристрої, типу, Pops-A-Dent. Потрібно лише приклеїти одну з насадок, в залежності від розміру вм’ятини, спеціальним клеєм за допомогою термо-пістолета, які йдуть в комплекті. Дати підсохнути клею, і одягнувши на приклеєну насадку місток, накручуючи гайку підтягнути вм’ятину, яка вирівняється у вас на очах. Сліди від клею потім легко видаляються.
Звичайно, далеко не кожну вм’ятину вдається виправити без фарбування. Самостійно визначити доцільність ремонту без фарбування досить складно. Зробити це може тільки професіонал і тільки при огляді. На випадки, коли безфарбувальна технологія непридатна (наприклад, край вм’ятини має сильний злам), в арсеналі сервісменів залишаються інші дієві методи, що дозволяють уникнути заміни деталей. Наприклад, повернути форму деталі можна так званим оберненим молотком: до металу приварюється електрод, який дозволяє наносити удари спеціальним пристроєм у напрямку до себе. Але така технологія вимагає досить високої кваліфікації фахівця, тому що поверхню треба «виводити» ідеально, оскільки немає можливості підкоригувати її шаром шпаклівки.
Проте варто пам’ятати, що застосовувати безфарбувальну технологію на автомобілях, що побували в кузовному ремонті, слід з особливою обережністю. Можливо, використовувався товстий шар шпаклівки, а при фарбуванні застосовувалися матеріали низької якості, як це буває в більшості випадків. Тоді основна перевага безфарбувальної технології зійде нанівець, деталь все одно доведеться віддавати малярам.
Проте, невеликі вм’ятини на автомобілі можна прибрати самостійно, слідуючи деяким нехитрим порадам.
Як самостійно позбутися вм’ятин на кузові автомобіля
Згадавши приказку: «Якщо хочеш, аби щось було зроблено добре, – зроби це сам», можна спробувати з невеликими дефектами впоратися самостійно. Для цього в кожного автолюбителя свій рецепт.
• У разі якщо вм’ятина малопомітна (такі дефекти зазвичай з’являються на дверях, капоті або багажнику), то прибрати її можливо, озброївшись феном і невеликим балончиком зі стисненим повітрям (СО2). Попередньо перед початком робіт треба неодмінно очистити робочу поверхню. Зніміть внутрішню обшивку і якщо є, то ще й шумоізоляцію, підніміть вгору до упору скло, щоб його не пошкодити. Далі, необхідно прогріти феном пошкоджене місце кузова. Після направити перевернутий балончик зі стисненим повітрям на вм’ятину та розпилювати його на протязі 10 секунд на нагріте місце. Коли метал виправиться, протріть поверхню сухою ганчірочкою – і все.
• Перш ніж, приступати до усунення вм’ятини, визначте її тип. Даний спосіб застосовується тільки до тих вм’ятин, які не мають гострих країв і не зачіпають ребер жорсткості кузова. Для усунення невеликої вм’ятини, розташованої на крилі чи дверях автомобіля, вам знадобиться футбольний або баскетбольний м’яч з камерою і велосипедний насос. Огляньте пошкоджену деталь з внутрішньої сторони, щоб виявити вм’ятину. Розташуйте м’яч зі спущеною камерою між самою вм’ятиною і рамою. Поступово починайте накачувати м’яч. Принцип дії цього методу заснований на тому, що наповнюючись повітрям, м’яч обережно випрямить вм’ятину. Після усунення дефекту, випустіть повітря з м’яча, щоб витягти його.
• Якщо вм’ятина пристойних розмірів та має доступ до себе зсередини, то її можна виправити знявши обшивку і легко постукавши молотком через дерев’яний невеликий брусок, обмотаний м’якою тканиною і гумовим молотком по контуру вм’ятини зсередини. Такими плавними постукуваннями вирівнюємо поверхню кузова. Якщо лакофарбове покриття збереглося і не пошкоджене, то досить просто відполірувати цей елемент кузова, якщо ж фарба полопалася або відскочила, то необхідно зашкурити це місце дрібною шкуркою, заґрунтувати і пофарбувати елемент кузова.
• І найпростіший спосіб – придбати доступний практично кожному автолюбителю спеціальний пристрій Pops-A-Dent та за лічені хвилини позбутися вм’ятини.