Головна | АВТО → Як правильно користуватися автоматичною коробкою перемикання передач (АКПП)

Як правильно користуватися автоматичною коробкою перемикання передач (АКПП)

Як правильно користуватися автоматичною коробкою перемикання передач (АКПП)

Ви придбали автомобіль з автоматичною коробкою перемикання передач? Вам напевно цікаво, як правильно користуватися таким автомобілем, адже правильна експлуатація продовжить ресурс АКПП і допоможе вам уникнути непотрібних поломок. АКПП складний і дорогий механізм, давайте розглянемо, як правильно його використовувати.

Переваги та недоліки

Наявність АКПП значно збільшує комфортність керування автомобілем. Цей факт ніхто не оспорює. Відсутність необхідності постійного вибору потрібної передачі дає можливість цілком зосередитися на керуванні, особливо в складних дорожніх умовах.

Гідротрансформатор і система управління коробкою-автоматом дозволяють уникати перевантажень двигуна і ходової частини, викликаних неправильними діями водія, створюючи для них оптимальні умови експлуатації і значно збільшуючи їх ресурс.

З іншого боку, через силові втрати у гідротрансформаторі дещо знижується коефіцієнт корисної дії двигуна і трансмісії, що приводить до збільшення витрати палива. Та й динаміка розгону автомобіля з автоматичною коробкою гірша, ніж в аналогічної моделі з «механікою».

Початок руху

Перед початком руху, особливо в холодну пору року, необхідно прогріти масло в коробці-автоматі. Для цього після запуску двигуна і його прогріву потрібно натиснути на педаль гальма і, не відпускаючи її, почергово переміщати важіль вибору діапазону (в механічних коробках він називається важелем перемикання передач) в усі положення, затримуючись у кожному з режимів роботи на кілька секунд.

Для додаткового прогріву і поліпшення циркуляції масла рекомендується включити режим руху D (Drive) і 1-2 хвилини постояти, утримуючи машину з натиснутою педаллю гальма.

Особливо небезпечним для «здоров’я» трансмісії є рушання з місця без прогріву масла в коробці, використовуючи режим руху назад R (Reverse). Внаслідок великого навантаження і високої в’язкості змащувальної рідини планетарний механізм автоматичної коробки буде відчувати непомірні навантаження і досить швидко може вийти з ладу.

Починати рух слід з натискання на гальмо і перемикання важеля вибору діапазону (ВВД) в потрібне положення. Потім, дочекавшись легкого поштовху (зазвичай близько 1 секунди), необхідно відпустити педаль гальма і тільки після цього, натиснувши на педаль акселератора, додати автомобілю прискорення і почати рух.

Пам’ятка! Заводити двигун можна тільки в положеннях ВВД P (Parking) або N (Neutral). Причому бажано саме в положенні P. Якщо у вас не заводиться автомобіль, перевірте, що важіль вибору діапазону встановлений в одне з цих двох положень.

Використання нейтрального режиму

При зупинках перед світлофором або в невеликих пробках багато водіїв використовують нейтральний режим, переводячи важіль вибору діапазону в положення N. Це дуже груба помилка, породжена помилковою думкою про те, що нейтральна передача в «механіці» і нейтральний режим в «автоматі» – це одне і теж.

У АКПП «нейтраль» – це екстрений режим і потрібен він виключно для переміщення машини з двигуном, відключеним від трансмісії. Тому перемикання коробки-автомата в нейтральний режим виправдано тільки у великих автомобільних пробках в жарку погоду, що дозволяє уникнути перегріву змащувальної рідини в АКПП. В інших випадках рекомендується утримувати автомобіль на місці, утримуючи педаль гальма.

Перемикання режимів під час руху

Категорично забороняється на ходу перемикати режими АКПП. При русі вперед неприпустимо переводити ВВД в положення зворотного руху (R) або паркування (P). Перемикатися в ці режими можна тільки після повної зупинки автомобіля.

Не рекомендується під час руху перемикати автоматичну коробку в нейтральний режим, оскільки при цьому зв’язок коліс з двигуном відсутній і різке натиснення на педаль гальма здатне викликати занесення автомобіля.

Паркування

У цьому режимі відбувається блокування валу і, відповідно, ведучих коліс. Використовуйте цей режим при тривалих зупинках, або коли ви залишаєте автомобіль. Перемикатися в цей режим можна тільки після повної зупинки автомобіля.

Пам’ятка! Щоб перевести важіль вибору діапазону з положення P в інше положення, необхідно натиснути на педаль гальма.

При постановці автомобіля на стоянку на відносно рівних ділянках досить перевести важіль коробки-автомата в положення Р, при якому вихідний вал АКПП буде надійно зафіксований блокуючим механізмом. Якщо ж ухил достатньо крутий, тоді для зменшення навантаження на елементи механізму блокування, найкраще діяти за такою схемою:

Постановка
1. Утримуючи гальмо, потягніть ручник.
2. Відпустіть гальмо, машина швидше за все трохи зрушиться.
3. Перемкніть важіль в положення P.

Зняття
1. Перевід важіль в режим для руху.
2. Утримуючи гальмо, зніміть з ручника.

Буксирування автомобіля з АКПП

Багато машин, оснащених автоматичними коробками самі виробники або не рекомендують буксирувати, або накладають на їх буксирування жорсткі обмеження у відстані і швидкості руху. Тому найоптимальнішим варіантом транспортування несправного автомобіля буде його переміщення за допомогою евакуатора.

Категорично заборонено також заводити з буксиру автомобіль, обладнаний коробкою-автоматом. Неприродний режим роботи трансмісії і зворотне навантаження досить швидко приведуть АКПП в непридатність. Знайте – запуск двигуна автомобіля з автоматичною коробкою допускається тільки за допомогою стартера!

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля