Переваги та недоліки
Наявність АКПП значно збільшує комфортність керування автомобілем. Цей факт ніхто не оспорює. Відсутність необхідності постійного вибору потрібної передачі дає можливість цілком зосередитися на керуванні, особливо в складних дорожніх умовах.
Гідротрансформатор і система управління коробкою-автоматом дозволяють уникати перевантажень двигуна і ходової частини, викликаних неправильними діями водія, створюючи для них оптимальні умови експлуатації і значно збільшуючи їх ресурс.
З іншого боку, через силові втрати у гідротрансформаторі дещо знижується коефіцієнт корисної дії двигуна і трансмісії, що приводить до збільшення витрати палива. Та й динаміка розгону автомобіля з автоматичною коробкою гірша, ніж в аналогічної моделі з «механікою».
Початок руху
Перед початком руху, особливо в холодну пору року, необхідно прогріти масло в коробці-автоматі. Для цього після запуску двигуна і його прогріву потрібно натиснути на педаль гальма і, не відпускаючи її, почергово переміщати важіль вибору діапазону (в механічних коробках він називається важелем перемикання передач) в усі положення, затримуючись у кожному з режимів роботи на кілька секунд.
Для додаткового прогріву і поліпшення циркуляції масла рекомендується включити режим руху D (Drive) і 1-2 хвилини постояти, утримуючи машину з натиснутою педаллю гальма.
Особливо небезпечним для «здоров’я» трансмісії є рушання з місця без прогріву масла в коробці, використовуючи режим руху назад R (Reverse). Внаслідок великого навантаження і високої в’язкості змащувальної рідини планетарний механізм автоматичної коробки буде відчувати непомірні навантаження і досить швидко може вийти з ладу.
Починати рух слід з натискання на гальмо і перемикання важеля вибору діапазону (ВВД) в потрібне положення. Потім, дочекавшись легкого поштовху (зазвичай близько 1 секунди), необхідно відпустити педаль гальма і тільки після цього, натиснувши на педаль акселератора, додати автомобілю прискорення і почати рух.
Пам’ятка! Заводити двигун можна тільки в положеннях ВВД P (Parking) або N (Neutral). Причому бажано саме в положенні P. Якщо у вас не заводиться автомобіль, перевірте, що важіль вибору діапазону встановлений в одне з цих двох положень.
Використання нейтрального режиму
При зупинках перед світлофором або в невеликих пробках багато водіїв використовують нейтральний режим, переводячи важіль вибору діапазону в положення N. Це дуже груба помилка, породжена помилковою думкою про те, що нейтральна передача в «механіці» і нейтральний режим в «автоматі» – це одне і теж.
У АКПП «нейтраль» – це екстрений режим і потрібен він виключно для переміщення машини з двигуном, відключеним від трансмісії. Тому перемикання коробки-автомата в нейтральний режим виправдано тільки у великих автомобільних пробках в жарку погоду, що дозволяє уникнути перегріву змащувальної рідини в АКПП. В інших випадках рекомендується утримувати автомобіль на місці, утримуючи педаль гальма.
Перемикання режимів під час руху
Категорично забороняється на ходу перемикати режими АКПП. При русі вперед неприпустимо переводити ВВД в положення зворотного руху (R) або паркування (P). Перемикатися в ці режими можна тільки після повної зупинки автомобіля.
Не рекомендується під час руху перемикати автоматичну коробку в нейтральний режим, оскільки при цьому зв’язок коліс з двигуном відсутній і різке натиснення на педаль гальма здатне викликати занесення автомобіля.
Паркування
У цьому режимі відбувається блокування валу і, відповідно, ведучих коліс. Використовуйте цей режим при тривалих зупинках, або коли ви залишаєте автомобіль. Перемикатися в цей режим можна тільки після повної зупинки автомобіля.
Пам’ятка! Щоб перевести важіль вибору діапазону з положення P в інше положення, необхідно натиснути на педаль гальма.
При постановці автомобіля на стоянку на відносно рівних ділянках досить перевести важіль коробки-автомата в положення Р, при якому вихідний вал АКПП буде надійно зафіксований блокуючим механізмом. Якщо ж ухил достатньо крутий, тоді для зменшення навантаження на елементи механізму блокування, найкраще діяти за такою схемою:
Постановка
1. Утримуючи гальмо, потягніть ручник.
2. Відпустіть гальмо, машина швидше за все трохи зрушиться.
3. Перемкніть важіль в положення P.
Зняття
1. Перевід важіль в режим для руху.
2. Утримуючи гальмо, зніміть з ручника.
Буксирування автомобіля з АКПП
Багато машин, оснащених автоматичними коробками самі виробники або не рекомендують буксирувати, або накладають на їх буксирування жорсткі обмеження у відстані і швидкості руху. Тому найоптимальнішим варіантом транспортування несправного автомобіля буде його переміщення за допомогою евакуатора.
Категорично заборонено також заводити з буксиру автомобіль, обладнаний коробкою-автоматом. Неприродний режим роботи трансмісії і зворотне навантаження досить швидко приведуть АКПП в непридатність. Знайте – запуск двигуна автомобіля з автоматичною коробкою допускається тільки за допомогою стартера!