Головна | АВТО → Як правильно заряджати автомобільний акумулятор

Як правильно заряджати автомобільний акумулятор

Як правильно заряджати автомобільний акумулятор

Кожен з автомобілістів хоча б раз у житті опинявся в ситуації, коли акумулятор, що розрядився не дозволяє запустити двигун. Найчастіше це відбувається в зимовий період, оскільки при мінусових температурах АКБ тримає заряд погано. А якщо автомобіль простояв на сильному морозі більше тижня, проблеми з акумулятором практично гарантовані, аж до повного розряду.

Що робити в такій ситуації? Звичайно ж, можна «прикурити» від акумулятора іншого автомобіля, і це допоможе, якщо попереду довга поїздка, але буде абсолютно марним, якщо проїхати доведеться всього декілька кілометрів. Акумулятор просто не встигне зарядитися. У цьому випадку краще всього зарядити батарею зовнішнім пристроєм. Про те, як зробити це правильно і безпечно, сьогодні і поговоримо.

Які бувають акумулятори?

Для початку, мабуть, варто коротко розглянути акумулятори з точки зору їх хімічних складів і властивостей. Сьогодні на ринку домінує три основних типи – звичайні свинцеві батареї без добавок у складі пластин, гібридні батареї з пластинами різного складу і кальцієві батареї.

Ясна річ, що у кожного з типів АКБ є свої переваги і недоліки. Звичайні свинцеві акумулятори, наприклад, схильні до найбільшого саморозряду і википання води з розчину електроліту, але не бояться глибоких розрядів. Кальцієві батареї, навпаки, відрізняються низьким саморозрядом, майже не википають, але ймовірність «вбити» АКБ декількома глибокими розрядами дуже висока. Свого роду золотою серединою є гібридні батареї – стійкі до саморозряду, майже не піддаються википанню і не бояться глибоких розрядів. Правда, і коштують вони дорожче за всі інші.

Є і ще одна характеристика автомобільного акумулятора, суто споживча. Варто звернути увагу на те, обслуговувана АКБ, чи не обслуговувана. Це важливо, оскільки прямо пов’язано з особливостями зарядки. Не обслуговувані батареї – це такі, які не передбачають будь-якого втручання людини в свої нутрощі. Як правило, на корпусі таких батарей немає нічого, що можна було б відкрутити, і красується напис DO NOT OPEN (Не відкривати). Втім, деякі виробники випускають не обслуговувані АКБ зі знімними пробками, але таких стає все менше.

Основна перевага не обслуговуваних акумуляторів у тому, що конструктивно і за складом вони орієнтовані на мінімальне випаровування рідин. Недолік же в тому, що, якщо рідина таки випарується, долити її в акумулятор не вийде. Та й коштують такі АКБ дорожче за обслуговувані, при тому що на терміні служби це ніяк не позначається.

Що стосується обслуговуваних батарей, то в них рідину (дистильовану воду) доливати і можна, і потрібно, але про це трохи пізніше.

Чим заряджати?

Зарядних пристроїв для автомобільних акумуляторів сьогодні представлено у величезній кількості – від копійчаних китайських, до повністю автоматичних, якісних, але дорогих від іменитих виробників. Щоб вибрати «правильний» зарядний пристрій, краще проконсультуватися з фахівцем, проте орієнтуватися в базових критеріях вибору все ж таки варто. Тим більше, що їх не так вже й багато.

Перше, на що потрібно звернути увагу – схема заряду, оскільки одні пристрої працюють з постійним значенням струму, а інші – з постійним значенням напруги. На практиці це означає, що зарядний пристрій з постійним струмом зарядить акумулятор повністю, але може перегріти електроліт, що скоротить термін служби батареї. Зарядний пристрій з постійною напругою, в свою чергу, виключає ризик перегріву електроліту, однак не зарядить батарею повністю, оскільки в кінці циклу заряду струм буде падати. Але не поспішайте засмучуватися. Є ще так звані зарядні пристрої з комбінованим циклом заряду, які спочатку заряджають акумулятор при постійному струмі, а потім стабілізується напруга і струм падає. Весь процес відбувається автоматично і ніякої уваги до себе не вимагає. Звісно, такі зарядні пристрої найдорожчі.

Наступний критерій вибору – імпульсний чи трансформаторний зарядний пристрій. Трансформаторний вважається дуже надійним, але навряд чи порадує своїми габаритами і вагою. Імпульсний – компактніший і легший, тоді як надійність дуже сильно залежить від виробника.

Ну, і третій критерій вибору зарядного пристрою – спосіб живлення. Тут є два варіанти. Перший, класичний, при якому сам зарядний пристрій включається в мережу, а струм до акумулятора передається через «крокодили». Другий – більш витончений, але не завжди можливий, оскільки багато що залежить від особливостей конкретного автомобіля. Мова йде про так звані зарядно-пускові пристрої, що заряджають АКБ через прикурювач. Головне, щоб прикурювач був заживлений напряму від акумулятора, а не через генератор. Причому, самі зарядно-пускові пристрої діляться ще на кілька категорій – ті, що працюють від мережі 220В, що вміють працювати від прикурювача іншого автомобіля, а також, що мають свій акумулятор, тобто автономне джерело живлення.

Як заряджати?

Сам процес зарядки автомобільної АКБ простий. Якщо поблизу є розетка, акумулятор навіть не потрібно знімати з автомобіля. Головне від’єднати від нього і плюсовий і мінусовий проводи. Якщо ж без зняття батареї не обійтися, то це теж не повинно стати проблемою. Зазвичай кріплення АКБ дуже просте. Однак слід бути обережним – берегти акумулятор від ударів і уникати контакту батареї з одягом, щоб кислота не пропалила в ньому дірки. Всі роботи з монтажу і демонтажу АКБ потрібно робити в рукавичках.

До речі, якщо з якихось причин ви вирішили, що перед зарядкою холодний акумулятор обов’язково потрібно зігріти, не варто опускати його в гарячу воду. Через різкий перепад температур це призведе до часткового осипання активної маси пластин.

Ще одна велика помилка деяких автомобілістів – спроба зняти чи встановити акумулятор при працюючому двигуні. Пов’язані з цим перепади напруги в бортовій мережі можуть призвести до виходу з ладу електрообладнання автомобіля.

Коли акумулятор успішно демонтований, він майже готовий до зарядки. Майже, тому що у випадку з обслуговуваними АКБ необхідно зробити ще дещо. В залежності від конструкції конкретної батареї, потрібно зняти її верхню кришку чи викрутити захисні пробки (вони, до речі, можуть бути заховані під наклейкою), щоб під час зарядки акумулятор «дихав», не закипів і не вибухнув від надмірного внутрішнього тиску газів. Після цього потрібно перевірити рівень електроліту в пластинах акумулятора. Якщо рівень рідини нижче потрібного (як правило, на боковій стінці корпусу АКБ є мітки min – max), його потрібно заповнити дистильованою водою. Якщо цього не зробити, можна «спалити» пластини, назавжди втративши істотну частину ємності акумулятора, а то й усю батарею цілком.

Долили воду? Тепер можна накидати дроти з «крокодилами» від зарядного пристрою на клеми акумулятора. Тільки не переплутайте «+» і «-». І ще дуже важливий момент – перш, ніж накидати «крокодили» на АКБ, переконайтеся, що мережний провід зарядного пристрою не включений в мережу. Не менш важливо і в кінці процесу заряду спочатку відключити зарядний пристрій від мережі, а лише потім знімати «крокодили» з клем акумулятора.

Не лякайтеся, якщо в процесі заряду рідина всередині акумулятора буде видавати звуки, схожі на кипіння. Це нормально. Однак важливо стежити за тим, щоб батарея не дуже сильно нагрівалася. Якщо це сталося, від’єднайте зарядний пристрій, дайте АКБ охолонути, після чого продовжуйте цикл заряду.

Скільки заряджати?

Точно відповісти на це питання не можна, оскільки багато чого залежить від того, наскільки глибоко розряджений акумулятор. Найбільш вірним рішенням у цьому випадку буде орієнтуватися на індикатор заряду, вмонтований у саму акумуляторну батарею, або на індикатор чи амперметр зарядного пристрою.

Як правило, в самій АКБ індикатор елементарний для розуміння: зелений – заряджений, червоний – розряджений. Бувають, звичайно варіанти, але їх значення зазвичай вказані на наклейці. На зарядному пристрої, в свою чергу, можуть бути присутніми декілька світлодіодів, які спалахують або гаснуть по мірі заряду. В даному випадку слід звернутися до інструкції з експлуатації пристрою. Але найбільш наочний і достовірний індикатор – це амперметр, якщо такий є в зарядному пристрої. Чим глибше розряджений акумулятор, тим вище струм його заряду. Коли ж стрілка амперметра опуститься до нуля (ну, або практично до нуля), це і буде сигналом до того, що акумулятор повністю заряджений. Звісно, зарядних пристроїв з постійним струмом заряду це не стосується.

До речі, для розрахунку часу заряду АКБ фахівці застосовують просту формулу: ємність батареї розділити на струм заряду і помножити на коефіцієнт 1,2. Правда, працює така формула тільки при постійному струмі. Якщо зарядний пристрій працює за принципом підтримки постійного значення напруги, вирахувати точний час навряд чи вийде.

Де заряджати?

Цьому аспекту процесу зарядки автомобільного акумулятора багато автомобілістів не надають належного значення. А даремно, тому що ні в якому разі не можна заряджати АКБ в погано провітрюваному приміщенні, особливо якщо мова йде про квартиру.

Справа в тому, що в процесі заряду акумулятор виділяє сірчистий газ, миш’яковистий водень (арсин), сурм’янистий водень (стибін), хлористий водень та інші токсичні речовини. Їх висока концентрація шкідлива для людини, викликає головний біль, кашель та інші симптоми погіршення самопочуття. Більш того, все, що виділяє акумулятор, осідає на меблях, одязі, килимах. Отже, свій негативний вплив на людину ці отрути будуть чинити ще довгий час.

Втім, це ще не все. Водень, що виділяється акумулятором, з’єднуючись з киснем, що міститься в повітрі стають вибухонебезпечними. Достатньо, часом, лише невеликої іскри, запаленого сірника або цигарки. Отже, найбільш безпечним місцем зарядки автомобільного акумулятора є вулиця або ж приміщення, але добре провітрюване, бажано з протягом.

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля