Чим небезпечний удар ззаду
Удар автомобіля ззаду відбувається з двох причин. Перша і найпоширеніша: водій автомобіля, що рухається попереду, помітивши перед собою перешкоду (транспортний засіб, пішохода, велосипедиста, глибоку яму, відкритий каналізаційний люк), здійснює екстрене гальмування. Водій наступної за ним машини, з причини незадовільного технічного стану гальмівної системи, не правильно обраної дистанції або несвоєчасного реагування на дорожню обстановку, що змінилася, не встигає знизити швидкість і вдаряє в зад машину, що їде (або вже стоїть)попереду.
Другою причиною дорожньо-транспортних пригод, пов’язаних з ударом автомобіля ззаду є раптова відмова гальм у автомобіля, що рухається позаду. Такі аварії трапляються досить рідко.
У більшості випадків удар автомобіля ззаду є несподіваним для водія, оскільки далеко не всі, хто сидять за кермом, здатні оцінювати дорожню обстановку комплексно і, крім того, що відбувається попереду машини, встигати встежити за тим, що відбувається позаду неї.
Під час удару ззаду кузову автомобіля передається кінетична енергія автомобіля, що рухається позаду. Автомобіль отримує сильний імпульс, що супроводжується короткочасним прискоренням, тіла водія та пасажирів спрямовуються вперед, в той час як їхні голови відкидаються в протилежну сторону – назад.
При наявності підголівників ДТП закінчується забоями потиличної частини голови. У разі відсутності підголівників можливий перелом шийних хребців, що загрожує летальним результатом.
Як уникнути удару
Плавно змінюйте швидкість руху, завчасно попереджаючи про це інших учасників руху. Керуйте автомобілем так, щоб іншим водіям були зрозумілі ваші наміри. Уникайте різких натискань на педаль гальма і дотримуйтесь безпечної дистанції під час руху.
Якщо позаду вас прилаштувався любитель їздити «на хвості», що буквально влипає передком свого автомобіля в ваш, дайте йому знати про ваше невдоволення його манерою водіння миготіння своїх стоп-сигналів, легко і короткочасно натискаючи на педаль гальма. Якщо це не допомагає, плавно знизьте швидкість руху з тим, щоб цей лихач обігнав ваш автомобіль і залишив вас у спокої.
Якщо попереду вас рухається автомобіль, що виконує незрозумілі маневри, які супроводжуються різкими змінами швидкості руху, або акуратно обженіть його, або зменште швидкість і дайте йому від’їхати далеко вперед. Цілком імовірно, що цим автомобілем керує нетверезий водій або ж професіонал автопідстави.
Якщо удару не уникнути
Якщо уникнути удару ззаду все ж не вдається, руками необхідно впертися в рульове колесо, а спиною щільно притиснутися до сидіння, надавивши потилицею на підголівник. У разі відсутності підголівників слід зміститися на сидіння вниз так, щоб спинка сидіння повністю закривала голову ззаду.
Багато сперечаються про те, чи потрібно під час удару тримати натиснутою педаль гальма? У випадку, коли педаль гальма відпущена, машина після удару починає рух вперед, що значно зменшує силу удару і ймовірність отримання водієм і пасажирами травм. Однак при цьому автомобіль може вдарити машину, що стоїть попереду нього, а це – додаткові травми людей і пошкодження кузова.
Натиснута педаль гальма, швидше за все, вбереже автомобіль спереду від наїзду, збільшивши силу удару по вашій машині з усіма витікаючими наслідками.
Оптимальним варіантом дій водія, на наш погляд, є наступний: в момент удару педаль гальма повинна бути відпущена, за рахунок чого енергія удару перейде в поступальний руху вашої машини, але як тільки автомобіль після удару почне котитися вперед, слід натиснути на гальмо з тим, щоб уникнути зіткнення з машиною попереду себе, мінімізуючи травми і пошкодження.
Якщо дорожня ситуація і час дозволяють, постарайтеся попередити інших водіїв про майбутнє зіткнення, включивши аварійну сигналізацію і подаючи звуковий сигнал.