У більшості людей хороший ремонт ототожнюється з «євроремонтом». Згідно неписаним правилам, так званий «євроремонт» складається:
– із монтажу металопластикових вікон та дверей;
– укладання ламінату чи ковроліну;
– обклеювання стін полівінілхлоридними шпалерами;
– кріплення натяжної стелі.
Витрати на такий ремонт досить високі, і тому за рахунок порушень технології відбувається скорочення витрат. А після «євроремонту», щоб заощадити, купуються меблі, які здебільшого виготовляються з ДСП чи ДВП з плівковим покриттям.
У зоні ризику
Штучні матеріали стають джерелами шкідливих речовин, таких як феноли, формальдегіди, акрилати, фталати, бензол і т. д. При високій концентрації синтетичні речовини стають причинами багатьох захворювань – від банальної алергії до астми і злоякісних пухлин.
Полімерні та композитні матеріали не шкідливі, якщо вони зроблені з дотриманням усіх стандартів і мають екологічні сертифікати. Але все ж таки в деяких випадках вибір варто зробити на користь натуральних. Хоча і традиційні матеріали значно змінилися через вдосконалення технології їх обробки.
Дерево – ідеальний матеріал з екологічної точки зору. Але він часто обробляється різноманітними речовинами, які уповільнюють гниття і перешкоджають горінню, лакується і покривається воском. В результаті деревина зберігає свою структуру і в той же час наближається за своїми якостями до полімерів.
Доступна екологічність
Екологічність не завжди накладна, хоча синтетичні матеріали іноді значно дешевші. Вікна з дерева зі склопакетами тільки трохи програють в ціні металопластиковим.
Паркет і масивну дошку на підлогу можна зустріти і за ціною ламінату 1-го сорту.
Побілка стелі обійдеться набагато дешевше натяжних чи підвісних систем, але затишок квартири від цього не постраждає.
Обшити стіни панелями з пластику анітрохи не дешевше, ніж обробити їх гіпсокартонними плитами, стекломагнезітом, обклеїти шпалерами.
Не можна забувати про оштукатурені і пофарбовані стіни в житлових приміщеннях, які умілий дизайнер зробить анітрохи не гіршими самих найкращих шпалер.
Хоча паперові шпалери і програють шовкографії в яскравості малюнка, але стіни, обклеєні ними, оздоровлюють мікроклімат за рахунок «дихання».
Меблі з дерева, металу чи скла замінять меблі з ДСП і ДВП.
Важливо і те, яким лаком фарбувати, наприклад, паркет. Якщо лак дешевий, то про екологічність можна забути: розчинник, що входить до його складу буде викликати подразнення слизової оболонки очей, а в деяких випадках і уражати шкіру. Алкідні, олійні й емалеві фарби довго висихають, мають різкий запах і нерідко стають причиною головного болю, тому слід вибрати більш здорові – водоемульсійні.
Оптимальне рішення
Треба дотримуватися технології і віддавати перевагу матеріалам, які отримали сертифікати екологічної безпеки незалежно від їх «синтетичності».
Дерево, звичайно, один з найбільш безпечних матеріалів, але воно схильне до гниття й горіння. Щоб позбутися цього, слід висушити його при високих температурах так, щоб воно перестало вбирати вологу, а потім слідкувати за конструкціями чи просочити його антисептичними речовинами, які містять формальдегід.
При монтажі панелей, утеплювача, вітрозахисних панелей, паропроникних перегородок, гідроізоляції і т. п. потрібна особлива ретельність. Слід наглядати за тим, щоб дерево не було уражене цвіллю, тому що позбутися від цієї напасті вкрай складно.
Системи опалення, примусової вентиляції та кондиціонування є найважливішими в сучасному будинку. З їхньою допомогою в квартирі завжди легко дихається і немає потреби в кватирках.
При неможливості обладнання вентиляції треба встановлювати різного роду очищувачі повітря, іонізатори і «мийки» повітря, тому що пил, який міститься в повітрі, стає причиною алергій. Якщо примусової вентиляції немає, слід робити 15-хвилинні провітрювання через кожні 2 години.