Існує три елементарних види передачі теплової енергії від більш нагрітого тіла менш нагрітому: це теплопровідність, конвекція і теплове випромінювання.
Головне при виборі обігрівача – зрозуміти, як саме ви хочете розпорядитися теплом. У кожного типу обігрівача є свої особливості, які потрібно враховувати.
Людство створило безліч конструкцій обігрівачів, але ми розглянемо тільки ті з них, які:
– застосовуються в побуті;
– перетворюють електричну енергію в тепло;
– створені саме для обігріву приміщень.
Усім цим критеріям відповідають обігрівачі, які прийнято поділяти на чотири типи: масляні радіатори, конвектори, тепловентилятори та інфрачервоні обігрівачі. Якщо перші три типи можна порівнювати між собою, то останній дещо відрізняється. Розглянемо кожен із них детальніше.
Масляні радіатори
Принцип дії
Нагрівальний елемент нагріває масло, що знаходиться в ребристому герметичному металевому корпусі.
Переваги
• Безпечна температура поверхні (близько 60°C) має декілька хороших властивостей: по-перше, неможливо випадково обпектися об корпус, по-друге, такі обігрівачі не спалюють кисень і не сушать повітря, а пил на них не згорає.
• Масло виступає в якості акумулятора тепла. Радіатори довго гріють навіть після виключення, і в цілому їх конструкція призначена для тривалого обігріву приміщення.
• Виготовлені такі обігрівачі зазвичай у вигляді мобільного приладу на коліщатках, що дозволяє легко переміщати їх по квартирі.
• Працюють масляні обігрівачі практично безшумно. Втім, якщо обігрівач обладнаний вентилятором, то він, звичайно, буде видавати звук при роботі.
• Також цей тип обігрівачів вважається самим пожежобезпечним, однак без нагляду включений радіатор краще не залишати.
Недоліки
• Маслу потрібен час, щоб нагрітися, тому включати радіатор слід заздалегідь.
• Моделі з можливістю настінного кріплення можна перерахувати на пальцях.
• Великі габарити і маса в порівнянні з іншими типами обігрівачів.
Конвектори
Принцип дії
Відкритий нагрівальний елемент нагріває повітря за допомогою природної або (рідше) примусової конвекції.
Переваги
• Компактні та легкі, мають сучасний дизайн. Ідеальні для настінного монтажу (найкраще кріпити під вікна якомога ближче до підлоги), але випускаються і в мобільному корпусі.
• Працюють безшумно, за винятком моделей з вбудованим вентилятором.
• На відміну від масляних радіаторів, починають нагрівати повітря відразу після включення.
Недоліки
• Відкритий нагрівальний елемент має високу температуру поверхні, що може призвести до спалювання кисню, осушення повітря і неприємного запаху, який утворює згорілий пил. (Ці недоліки значною мірою усунуті в керамічних нагрівальних елементах.)
Тепловентилятори
Принцип дії
Відкритий нагрівальний елемент нагріває повітря за допомогою примусової конвекції. Від конвекторів з вентилятором відрізняється конструктивним виконанням. Випускаються також у вигляді теплових гармат (промислові високопотужні тепловентилятори) та теплових завіс (встановлюються над вхідними дверима в будинок).
Переваги
• Компактні та легкі, можна вільно переміщати по квартирі. Велике розмаїття форм і забарвлень корпусу.
• Вентилятор, по-перше, створює потужний потік теплого повітря, який ви можете направити куди забажаєте, а по-друге, швидко перемішує повітря в кімнаті, рівномірно його нагріваючи.
• Багато моделей (але не всі) можна використовувати як звичайний вентилятор без функції обігріву.
Недоліки
• Відкритий нагрівальний елемент.
• Вентилятор видає рівномірний гул при роботі, а поворотний механізм, якщо він є, може тріщати і поскрипувати.
• Пластиковий корпус може утворювати неприємний запах при нагріванні.
Інфрачервоні обігрівачі
Принцип дії
Випускає теплове випромінювання з максимумом спектра в ІЧ-діапазоні, яке поглинається поверхнею, що опромінюється. У результаті безпосередньо нагрівається поверхня, що опромінюється, яка потім віддає тепло повітрю. Через це такі обігрівачі не можна безпосередньо порівнювати з обігрівачами попередніх типів.
Переваги
• Безпосередньо нагрівається не повітря, а поверхня, що опромінюється. Людина, яка знаходиться під променями такого приладу, відчуває тепло, як на яскравому сонці, причому ефект діє відразу після включення, і не залежить від навколишньої температури. Можна нагрівати підлогу або навіть постільну білизну на ліжку.
• Висока пожежобезпечність і екологічність через відсутність гарячої поверхні. Не спалюють кисень і не сушать повітря.
• Широкі можливості встановлення: випускаються як підлогові прилади, так і панелі для настінного та стельового монтажу. Легко об’єднуються в системи з єдиним управлінням.
• Споживають менше електроенергії, ніж обігрівачі інших типів.
• Працюють безшумно, за винятком моделей з поворотним механізмом.
Недоліки
• Повітря в приміщенні нагрівається довго, і, поки воно не прогрілося, тепло буде тільки під променями обігрівача.
• Невдалі сконструйовані моделі яскраво світяться в темряві.
• Збірка китайських виробів викликає багато нарікань. Рекомендується перед покупкою конкретної моделі почитати відгуки про неї або всебічно вивчити її в магазині.
• Пластиковий корпус може утворювати неприємний запах при нагріванні.
• Навіть «вічні» лампи перегорають, незважаючи на всі запевнення маркетологів. Перед покупкою переконайтеся в доступності запасних ламп.
Потужність
Визначившись з типом обігрівача, можна задуматися про його характеристики, і перша з них, яка одразу спадає на думку – потужність. Чим вона вища, тим більше тепла в одиницю часу виробляє прилад, і тим швидше в кінцевому рахунку підвищиться температура.
Однак не поспішайте купувати обігрівачі потужністю більше двох кіловат: справа в тому, що часто проводка в наших квартирах погано переносить високий струм, адже обігрівач – напевно не єдиний електроприлад у вас вдома. У будь-якому випадку намагайтеся включати обігрівач безпосередньо в розетку, уникаючи мережевих фільтрів, трійників, і особливо джерел безперебійного живлення.
У результаті вибір необхідної потужності визначається саме вашою електропроводкою, зайвою потужність ніколи не буде.
Можете також керуватися наступною методикою розрахунку потужності: 100 Ватт потужності обігрівача на кожен квадратний метр площі, що обігрівається. Тобто для кімнати площею 15 м² потрібно обігрівач потужністю 1,5 кВт.
Слід пам’ятати, що це лише приблизна оцінка необхідної потужності, оскільки вона усереднює дуже багато факторів, що впливають на обігрів і втрати тепла: наприклад, наявність, тип та ефективність інших обігрівачів, загальну площу та тип вікон, стан рам, і т.п. Скажімо, для квартири з центральним опаленням можна отриману потужність розділити на два, а для погано утепленої дачі, навпаки, помножити на два.
Сам нагрівальний елемент, тобто пристрій, який безпосередньо виробляє тепло з електрики, може бути звичайною спіраллю, ТЕНом, або сучасним керамічним нагрівачем. Різниця між ними зазвичай не так істотна, хіба що можна порадити уникати відкритої спіралі: вона розігрівається до високих температур, і спалює кисень. Кераміка, з іншого боку – річ тендітна.
Управління та інтелект
У цьому питанні різноманітність велика: від повної відсутності органів управління до розумних приладів, які самі прогріють вашу кімнату до заданої температури до того часу, коли ви прийдете з роботи. Комфорт, як зазвичай, складається з дрібниць.
Термостат, яким оснащено більшість обігрівачів, дозволить задати не просто режим роботи приладу, а бажану температуру повітря в приміщенні, по досягненні якої обігрівач автоматично припинить роботи, знову включившись, коли температура знизиться.
Відкладений старт може бути реалізований як таймером, так і можливістю роботи за розкладом. Нарешті, пульт дистанційного керування буде корисний для того, щоб не доводилося вставати з теплого ліжка.
Існує навіть можливість об’єднувати обігрівачі в систему опалення і керувати нею через мобільний телефон за допомогою SMS, але подібні складні конфігурації вимагають окремої статті витрат.
Безпека
Рятувальники люблять повторювати: «пожежа не буває випадковою». Щоб уникнути неприємних сюрпризів, в багатьох моделях вбудовують захист від нештатних ситуацій, наприклад, прилад може автоматично відключитися при перекиданні.
У будь-якому випадку не варто сушити білизну або одяг, вішаючи їх на обігрівач. Взагалі, намагайтеся не розташовувати будь-які предмети ближче ніж за метр від працюючого приладу, і не створюйте перешкод потоку повітря, що проходить через вентилятор.
Деякі моделі є вологозахищеними, їх можна використовувати в приміщеннях з високою вологістю, наприклад, у ванній кімнаті.
То який же обігрівач вам вибрати? Спочатку визначтеся з типом обігрівача, потім оцініть максимальну потужність, яку витримає ваша електропроводка: при необхідності проконсультуйтеся з електриком. Подумайте, де в квартирі ви встановите прилад: якщо обігрівач буде заважати вам на підлозі, розгляньте варіант настінного або навіть стельового кріплення. Подумайте, які додаткові функції вам потрібні, а без яких ви зможете обійтися. Після цього ви можете вивчити конкретні моделі в Інтернеті і почитати відгуки інших покупців, а можете піти до магазину і подивитися наживо конкретну модель – фотографії не завжди дозволяють зрозуміти, наскільки добре прилад буде виглядати у вас вдома.