Чому в більшості випадків як утеплювач використовують пінополістирол? Він має високий коефіцієнт теплоізоляції, дешевший за інші утеплювачі, в силу невеликої ваги не перевантажує будівельні конструкції, при намоканні не змінює своїх теплоізоляційних властивостей. Крім того, монтаж його порівняно простий і не вимагає наявності спеціальних інструментів і установок.
Підготовчі роботи
У випадку, якщо фасад будинку пофарбований фарбою, цей шар фарби необхідно повністю видалити. Старий шар утеплювача або штукатурки бажано також зняти. Всі опуклості потрібно збити, а западини – заґрунтувати і вирівняти штукатурним розчином. Стіну з пухких і сипучих матеріалів необхідно проґрунтувати, а потім накласти по всій її площі шар міцної штукатурки.
Фасад, підготовлений до утеплення, повинен мати рівні стіни, без горбів і западин. По завершенні робіт стіни будинку покриваються шаром ґрунтовки на основі сумішей глибокого проникнення.
Щоб уникнути відхилень при укладанні листів утеплювача, до початку монтажних робіт слід змонтувати систему відвісів і маяків, що позначатимуть площину зовнішнього краю шару теплоізоляції. Для цього по верхньому краю стіни кріпляться шурупи або саморізи, до яких прив’язують шнури з відвісами, при цьому відступ шнура від поверхні стіни дорівнює товщині листа пінополістиролу плюс товщина шару клею. Аналогічним чином виконується облаштування маяків шляхом встановлення горизонтальних шнурів по всій висоті стіни.
Монтаж пінополістирольних листів
Встановлення плит з пінополістиролу виконується в суху і безвітряну погоду для забезпечення максимальної ефективності схоплювання клеючої речовини. Монтаж пінопластових плит виконується завжди знизу вверх, починаючи зі стартового профілю з металевого кутка, закріпленого в нижній частині стіни для вирівнювання першого шару листів пінополістиролу.
Далі необхідно нанести на лист пінопласту шар клею. Незважаючи на те, що виробники клеючої речовини рекомендують виконувати цю процедуру спеціальною гребінкою, на практиці більшість майстрів наносять її по периметру листа переривчастою лінією, доповнюючи нанесенням в його центрі кількох точок клею. Після цього лист прикладається до стіни і притискається, з перевіркою правильності його встановлення з використанням системи відвісів і маяків, змонтованих раніше.
Дочекавшись схоплювання клею, переходять до монтажу наступного листа. В кожному наступному шарі листи пінопласту зміщуються в бік на половину їх довжини, утворюючи подібність цегляної кладки.
Після повного висихання клею (на це знадобиться від 1 до 3 днів) виконують механічну фіксацію кожного листа пінополістиролу за допомогою спеціального кріплення – грибків. При виборі грибка слід враховувати, що довжина його стержня повинна становити 40 мм (мінімальна глибина кріплення) + товщина клейового шару + товщина листа пінопласту.
Вставивши в пробитий за допомогою перфоратора отвір грибок, його утоплюють до повного контакту його капелюшка з площиною листа, після чого фіксують, забиваючи в технологічний отвір спеціального цвяха. Бажано встановлювати грибок так, щоб він був утоплений всередину площини пінопласту на кілька міліметрів.
Кріплення листа грибками виконують у всіх чотирьох його кутах в місці стику з сусідніми листами і додатково в 1-2 точках в центрі. Навколо віконних прорізів і на кутах будинку рекомендується фіксувати плити пінополістиролу за допомогою металевих кутків.
Затирка швів і армування поверхні пінопласту
У разі виявлення зазорів в місцях стикування листів утеплювача, їх запінюються монтажною піною, чекають її висихання і зрізують ножем надлишки піни. Далі необхідно затерти шви, щоб прибрати всі виступаючі кути листів пінополістиролу. З цим завданням чудово справляється спеціальна терка для пінопласту.
Далі приведену до ладу поверхню утеплювача ґрунтують, а потім армують з використанням малярської сітки для зовнішніх робіт. Нанісши розчин для оздоблювальних робіт тонким шаром на поверхню утеплювача, на нього укладається фрагмент сітки площею близько 1 м2, після чого шпателем притискається до поверхні пінопласту.
Укладання армувальної сітки рекомендується починати від ліній відвісів і кутів будівлі, для зв’язування фрагментів малярської сітки між собою слід виконувати напуск, накладаючи її на сусідні фрагменти приблизно на 5-6 см.
Після висихання розчину поверхню стіни, обклеєну армувальною сіткою необхідно затерти теркою з наждачним папером.
Фінальна обробка
На цьому етапі поверхню стіни покривають ґрунтовкою і виконують її оштукатурювання сумішшю для вирівнювання з наступним затиранням після висихання. Завершальний етап фінальної обробки стін – їх фарбування або нанесення шару декоративної штукатурки.