Утеплення дверної коробки
Починати роботи по заощадженню у квартирі тепла слід з обстеження стану дверної коробки. В результаті перекосу стін, часткового руйнування дверної коробки, її деформації або через неправильне встановлення між стіною і дверною коробкою може з’явитися хоч і невелика, але здатна забезпечити «чудову» вентиляцію в квартирі, щілина.
Така ж щілина може утворитися і в результаті руйнування монтажної піни, якою був задутий простір між дверною коробкою і стіною в процесі встановлення дверей.
З утвореної щілини витягаємо фрагменти монтажної піни, що розкришилася, штукатурки і іншого сміття. Очистивши джерело тепловтрат, заново задуваємо його монтажною піною, намагаючись не забруднити нею дверну конструкцію, руки та одяг. Проблемне місце також можна обштукатурити вапняним, гіпсовим або цементним розчинами.
Утеплення дверей по периметру
Незалежно від матеріалу і якості виготовлення дверей, між ними і дверною коробкою завжди буде присутній зазор, що випускає тепло з квартири назовні. Вирішується проблема ущільненням стику між дверима і дверною коробкою за допомогою спеціального трубчастого ущільнювача з гуми чи полімерів.
Щоб не помилитися при купівлі ущільнювача, необхідно заздалегідь визначитися з його кількістю і розмірами. Заміряємо висоту дверей, додаємо до неї ширину, множимо на 2 і накидаємо 10-15 см на непередбачені витрати матеріалу. Ширина ущільнювачу буде дорівнювати ширині фальців дверної коробки, а товщину необхідно визначити дослідним шляхом.
Розім’явши шматок пластиліну і скачавши з нього валик, кладемо його в поліетиленовий пакет і розмістивши його в місці дотику дверей з коробкою закриваємо двері. Товщина приплюснутого валика і буде необхідною товщиною ущільнювача в стиснутому стані.
У разі, якщо товщина ущільнювача виявиться недостатньою, крізь двері буде як і раніше протягати. Якщо ж ущільнювач виявиться занадто товстим, двері будуть закриватися зі значним зусиллям, що неминуче позначиться на тривалості служби замка і дверного механізму.
Принісши ущільнювач з магазину додому, залишиться зняти з ущільнювача паперову стрічку, що захищає склеювальний шар і обклеїти ущільнювачем по периметру дверну коробку в місці її контакту з дверима.
Утеплення дерев’яних дверей
Зазвичай утеплюють зовнішню сторону вхідних дверей. Однак, якщо є необхідність, можна виконати роботи з утеплення обох сторін дверей. Ми розглянемо процес утеплення зовнішнього боку.
Знявши дверне полотно з петель і розмістивши його, наприклад, на двох-трьох табуретках, знімаємо ручки, обрамлення дверного замка та інші деталі, що виступають над зовнішньою стороною дверей.
Виготовляємо валики, що закривають щілини між дверною коробкою і дверима. Для дверей, які відчиняються назовні, з оббивного матеріалу (шкіри, дермантину, щільної тканини) вирізаємо дві смуги шириною 10-15 см, а довжиною, що дорівнює ширині дверей і одну смугу такої ж ширини, але довжиною, рівній висоті дверей. Для сторони дверей, на якій розміщені петлі, смугу з оббивки не заготовляємо. Якщо ж двері відкриваються всередину, вирізаються дві смуги по висоті і дві смуги по ширині дверей, ширина смуг, як і в попередньому випадку, становить від 10 до 15 сантиметрів.
Перевернувши смугу лицьовою стороною до дверей і розташувавши її таким чином, щоб вона заходила на двері приблизно на 1,5-2 см, а основна частина «висіла в повітрі», кріпимо її до дверей невеликими цвяхами або скобами за допомогою степлера.
Шматок поролону або мінеральної вати згортаємо на кшталт рулону, далі загортаємо в смугу оббивки, прикріплену до краю дверей раніше, а потім прибиваємо цвяхами біля самої кромки дверей. Таким же чином кріпимо валики, виготовлені з утеплювача і оббивки, у решти країв дверей.
Укладаємо між валиками на поверхню дверного полотна один або кілька шарів утеплювача. Поверх утеплювача укладаємо полотно оббивки, розміром на 10-15 см більше в кожну сторону від розміру дверей. Меблевими цвяхами кріпимо оббивку до дверного полотна, біля кромки дверей полотно оббивки підвертаємо і розташовуємо так, щоб воно перекривало кромку прибитого раніше валика, і в той же час не виходило за межі дверей.
Залишилося встановити на місце дверну ручку, фурнітуру і навісити двері на петлі.
Утеплення металевих дверей
Якщо металеві двері всередині нічим не заповнені, утеплити їх можна, заповнивши порожній простір усередині них утеплювачем, знявши попередньо металевий лист внутрішньої обшивки. Для фіксації пінополістиролу або пінопласту найзручніше використовувати монтажну піну, нею ж слід запінити простір між шматками утеплювача, домігшись його однорідної структури. Завершуємо процес утеплення установкою внутрішньої обшивки дверей на своє початкове місце.
У разі, коли металеві двері виконані з одного листа заліза з привареними до нього куточками або дістатися до внутрішнього простору дверей неможливо, по периметру дверей за допомогою саморізів монтується каркас з дерев’яних брусків. Простір усередині каркасу заповнюється утеплювачем і закривається зверху деревно-волокнистою плитою, фанерою або пластиком.
У разі необхідності утеплення металевих дверей ззовні, по периметру металевих дверей за допомогою саморізів попередньо монтується каркас з дерев’яних брусків. Подальші дії з утеплення дверей виконуються у повній відповідності з ходом робіт з утеплення дерев’яних дверей.