Вирощувати ананас в домашніх умовах можна кількома способами: використавши верхівку плоду, прикореневі пагони, що з’являються перед його цвітінням або ж висаджуючи в ґрунт насіння. Найбільшою популярністю серед квітникарів користується спосіб вирощування ананасу з його верхівки з розеткою листя. Саме про нього далі і піде мова.
Вибір плоду
Успіх заходу з вирощування ананасу багато в чому залежить від якості посадкового матеріалу. Ступінь зрілості плоду повинна бути помірною, оскільки верхівка недоспілого або переспілого ананасу просто не приживеться в ґрунті.
Як вибрати плід? Він повинен бути помірно твердим, а колір його – злегка жовтуватим. Кращим показником придатності ананасу є стан його супліддя. Його листя повинні бути пружними, пофарбованими в насичений зелений колір, без найменших ознак засихання. А ще ананас повинен мати аромат… ананаса.
Обробка верхівки
Міцно обхопивши рукою весь пучок листя супліддя, необхідно повільно і акуратно провернути його вздовж вертикальної осі. У стиглого ананасу стебло, хоч і неохоче, але повинно відокремитися від плоду.
Виконуючи цю процедуру, слід дотримуватися помірності, оскільки у трохи недозрілого ананасу супліддя буде триматися досить міцно і прикладання надлишкового зусилля призведе до пошкодження його стебла.
У такому випадку слід використовувати інший спосіб вилучення верхівки. Гострим ножем необхідно зрізати верхню частину плоду висотою 2-3 см, після чого видалити м’якоть, залишивши тільки стебло з листям.
Залишилося сформувати стебло, очистивши його від листя на висоту близько 3 см і дати йому підсохнути протягом декількох днів в сухому, добре провітрюваному приміщенні.
Пророщування і висадка в ґрунт
Для пророщування верхівки достатньо опустити її на 3 см в склянку з водою і забезпечити комфортними умовами. Освітлення повинно бути досить активним, але без потрапляння на стебло з листям прямих сонячних променів. Захистіть його від протягу і перепадів температур, міняйте воду в склянці кожні 2 дні і приблизно через тиждень ваша праця буде винагороджена – в нижній частині стебла з’явиться коріння.
Діаметр горщика для висадки ананасу повинен приблизно відповідати діаметру його крони, наявність отвору у днищі для стоку надлишків води – обов’язкова.
Виклавши дно посуду дренажем товщиною не менше 2 см, решту простору слід заповнити субстратом з піску і сухого моху сфагнуму, змішаних в рівних кількостях. Можна використовувати і легку ґрунтову суміш, приготовану з 1 частини землі, такої ж кількості річкового піску і 2 частин торфу.
Після цього стебло з листям потрібно посадити в ґрунт на глибину близько 3 см, а горщик розмістити в теплому і добре освітленому місці. Поливати рослину слід невеликими порціями відфільтрованої і відстояної води, підігрітої до температури 28°С, раз на кілька днів, промацавши перед цим ґрунт. Уникайте заливання, оскільки в цьому випадку коріння ананасу почне гнити. Небажане для нього і пересихання ґрунту. На недолік поливу вкаже листя, що почне засихати, кінчики якого необхідно відразу ж підстригти.
Щоб забезпечити рослині оптимальний мікроклімат, в перші 2 місяці після висадки її рекомендується накрити скляною банкою або поліетиленовою плівкою на жорсткому каркасі. Бажано періодично обприскувати листя теплою водою і протирати його вологою серветкою від пилу.
Рекомендується щорічно пересаджувати зеленого улюбленця в новий горщик, з кожним разом трохи збільшуючи об’єм посуду.
Приблизно через 3 роки ананас зацвіте, а через півроку з квітки сформується і дозріє плід. Протягом 2-3 років після плодоношення ананас буде пускати нові пагони, а потім загине. Коли пагони виростуть довжиною близько 20 см, їх потрібно акуратно зрізати, підсушити протягом тижня, а потім висадити їх у ґрунт. Вони досить швидко укореняться, сформують кущ, а потім і зацвітуть, причому часу їм для цього знадобиться значно менше, ніж рослині, що виросла з верхівки плоду.