Немає однозначної думки про те, що ж служить причиною виникнення кишкових кольок у немовлят. Зазвичай це пояснюють пристосуванням новонародженого до нових умов того ж вигодовування – його травний тракт «пристосовується» до умов зовнішнього середовища, адже раніше харчування забезпечувалося зовсім іншим чином.
Кишкові кольки у новонароджених педіатри називають наслідком:
– посиленого газоутворення;
– неправильного засвоєння поживних речовин;
– порушення природної мікрофлори кишечнику;
– незрілості ферментів підшлункової залози;
– неправильного харчування матері, яка годує грудьми;
– реакцією дитячого організму на нові продукти в раціоні його харчування;
– переведення на штучне вигодовування.
Стає зрозуміло, що стан це тимчасовий, але це не привід ігнорувати його перебіг. Безумовно, це особливості вікового та адаптаційного періоду в житті дитини, але про нього обов’язково необхідно повідомляти педіатра, а також дотримуватися всіх можливих порад, щоб полегшити стан дитини, що попередить розвиток різноманітних патологій і неспокійного стану вашого малюка.
Слідкуйте за своєю дієтою і за способом годування
Мати, яка годує грудьми повинна обмежити свій раціон в продуктах, що сприяють газоутворенню. Крім того, куріння і споживання алкоголю неприпустимі. Важливо, щоб раціон матері був збалансованим і багатим поживними речовинами, скажімо прийом вітамінно-мінеральних комплексів за призначенням лікаря.
Якщо під час годування малюк заковтує повітря (а відбувається це унаслідок неправильного прикладання до грудей), ймовірність виникнення кольок зростає, адже відбувається розтягнення або спазм деяких ділянок ШКТ. Першими сигналами цього є занепокоєння і відмова від грудей, здуття живота, а потім і зригування.
Перед годуванням рекомендується укласти маля на животик на 10-15 хвилин, а після – потримати декілька хвилин у вертикальному положенні, поки воно не відригне повітря.
Масаж
Малюки відчувають емоційний стан своїх матусь, тому роботу з усунення кольок необхідно починати в спокійному стані і в хорошому настрої. Діти сприймають навколишній світ на дотик, а тому масаж це не просто механізм фізичного впливу.
Найбільш ефективні вправи в такій послідовності:
– прямою долонею гладьте животик дитини у напрямку зверху вниз;
– зведіть разом коліна малюка і притуліть їх до животика, утримуйте 10-15 секунд, потім витягніть ніжки і злегка покачайте ними;
– робіть кругові рухи навколо пупка двома руками в різних напрямках, а після знову повторіть вище згадані вправи ніжками;
– на завершення масажу необхідно злегка покачати з боку в бік стегна малюка.
Використання тепла
Під час кольок можна накрити животик малюка теплою пелюшкою з натуральних тканин або притиснути до материнського тіла. Зігрівання полегшує травні процеси.
Добре себе зарекомендували і «бабусині» рецепти (фенхелевий або ромашковий чай, кропова вода), а також вітрогінні і заспокійливі лікарські препарати. Вибір і дозування визначає лікар в залежності від індивідуальних особливостей кожної дитини, її віку та інших характеристик.