І зараз деякі батьки вважають своїм обов’язком нагодувати дитину, та так, щоб вона з’їла всю порцію, а небажання малюка їсти стає часом неймовірною катастрофою.
Що ж робити, і як себе вести батькам, якщо малюк погано їсть або повністю відмовляється від прийому їжі?
Ніколи не примушуйте дитину до вживання їжі. Оскільки харчове насилля відбивається і на психічному, і на фізичному здоров’ї дитини – це загрожує розладом шлунку, порушенням метаболізму та харчовою алергією.
Не забувайте, що ваша дитина краще за вас знає, коли вона голодна, тому якщо вона не хоче їсти, значить – вона просто не хоче їсти саме в цей момент. Якщо малюк відмовляється від якоїсь певної їжі – вона йому зараз не потрібна.
Не варто застосовувати різноманітні вмовляння і переконання типу: «Якщо ти не будеш їсти, то не виростеш!», оскільки такі фрази також є харчовим насиллям.
Не сваріть дитину за відмову від їжі, і тим більше не карайте за це.
Їжа не повинна розцінюватися дитиною як винагорода. Тому виключіть з виховного процесу сюрпризи на зразок цукерок, морозива та інших солодощів і ласощів за складені іграшки, хорошу поведінку або з’їдений примусово суп. Їжа повинна бути необхідністю організму для повноцінної життєдіяльності. Задоволення від їжі малюк повинен отримувати при здоровому апетиті. Цукерки – це не спосіб досягти послуху малюка, тому використовуючи солодощі як винагороду, нічого доброго ви не доб’єтеся – тільки розбалуєте дитину і, можливо, порушите її обмін речовин.
Ніхто не любить, коли його підганяють, точно так само і ваш малюк не в захваті, коли ви його квапите, а особливо під час їжі. Зрозумійте, що темп їжі у дітей – індивідуальний, і якщо чийсь малюк з’їдає обід набагато швидше за ваше чадо, не потрібно влаштовувати змагання «хто швидше» або підганяти дитину. Навіть якщо ви кудись дуже поспішаєте, то краще спізніться або залиште порцію недоїденою. Не квапте дитину, адже вона не тільки не встигне дожувати шматок їжі – такий поспіх може зробити з малюка невротика.
Під час прийому їжі дитину ніщо не повинно відволікати – ні телевізор, ні радіо, ні книжки та іграшки. Їсти при включеному телевізорі дуже шкідливо для травних процесів малюка. Тому перед тим як сідати за стіл, простежте, щоб все, що може відволікати під час годування, було відсутнє, підготуйте дитину до того, що зараз ви будете їсти.
Не намагайтеся розважати своє чадо, відволікти його увагу на картинки, казки та іграшки – оскільки малюк відволічеться і з’їсть більше, ніж йому потрібно. Але якщо, незважаючи на все, дитина не хоче їсти, а хоче гратися, дивитися телевізор або розглядати книгу – значить, вона не голодна. Не варто її примушувати.
Заспокойтеся і не хвилюйтеся, що дитина (як вам здається) з’їла дуже мало. Щойно вона буде голодною – ви дізнаєтеся про це в першу чергу. Не мучте її питаннями – коли вона поїла і скільки.
Будьте абсолютно спокійні, коли пропонуєте дитині їжу, не стійте у неї над душею, якщо ж вона не доїла – без коментарів приберіть тарілку зі столу. Але під час очікування наступного прийому їжі не дозволяйте перекушувати булочками, печивом або цукерками.
Дитячі лікарі стверджують, що діткам від 2,5 до 5 років вистачає невеликої кількості їжі і для розвитку, і для нормальної життєдіяльності.
Якщо ви надасте дитині право вибору – вона з радістю буде їсти все, що і ваша сім’я. А намагаючись запхати в дитину їжу через силу, ви тільки спровокуєте засмічення організму, адже в такому випадку надлишок їжі не засвоїться.
Звертайте увагу на якість їжі, а не на її кількість, нехай вона виглядає красиво, цікаво і привабливо – і малюк сам захоче спробувати її. Нехай у дитини буде власний набір посуду – барвистий і яскравий, їжу подавайте їй в маленькій тарілочці, і таким чином порції не будуть здаватися величезними. Якщо дно тарілки прикрашено малюнком, це може послужити хорошим стимулом, щоб доїсти все до кінця.
І пам’ятайте про режим харчування, намагайтеся його дотримуватися, щоб малюк приблизно знав, коли сніданок, обід і вечеря.