Головна | ДІТИ → Зубний біль у дитини – що робити якщо розболівся зуб

Зубний біль у дитини – що робити якщо розболівся зуб

Зубний біль у дитини - що робити якщо розболівся зуб

Зубний біль у дітей виникає не дуже часто, причому, не завжди його поява говорить про те, що вражені тканини зубів або ясен. Трапляється, що маленька дитина просто не може ідентифікувати джерело болю. Іноді, вона скаржиться на зубний біль, а насправді у неї болить вухо або щелепа. Але буває, що зубний біль у дитини з’являється через карієс, пульпіт та інші стоматологічні захворювання.

Пульпіт

І у дітей, і у дорослих, зубний біль найчастіше викликає ураження пульпи – внутрішньої м’якої тканини зуба, яка в більшій частині складається з нервових закінчень і кровоносних судин. Пульпіт – запалення пульпи, розвивається як ускладнення каріозного ураження, коли інфекція, що вражає тверді тканини, проникає в тканини пульпи.

В цьому випадку болі бувають дуже інтенсивні і болісні, подібні відчуття важко терпіти і дорослій людині, а для маленької дитини вони стає справжнім кошмаром. При появі сильного зубного болю слід відвести малюка до лікаря якомога швидше.

Карієс

Карієсом стоматологи називають процес руйнування твердих тканин зуба. Поки інфекція не досягла пульпи, больові відчуття дитина може відчувати тільки при впливі на зуб різних подразників: при надкушуванні, при температурному впливі або при прийомі подразнюючої їжі. У окремих випадках зубний біль у дитини при карієсі носить постійний ниючий характер.

Причиною розвитку карієсу слугує безліч чинників. Це і неретельна гігієна порожнини рота, і неякісне харчування, нестача в організмі необхідних мікроелементів (кальцію, фтору, магнію і т.д.) та вітамінів. Нерідко карієс розвивається із-за частого вживання солодощів, відіграє роль і спадковий фактор, а також негативні чинники, які впливали на формування зубів під час закладки, розвитку і прорізування.

У маленьких дітей нерідко спостерігається явище, яке стоматологи називають «пляшковий карієс». Він розвивається в тих випадках, коли малюкові постійно дають на ніч пляшечку з солодкими компотами, соками або молочною сумішшю. Постійне солодке середовище в порожнині рота слугує сприятливим фоном для розмноження патогенних організмів, які викликають ураження зубної емалі.

Біль у порожнині рота у дітей до одного року

Таке явище, як зубний біль у дитини грудного віку зустрічається досить рідко. Больові відчуття виникають при прорізуванні зубів або при ураженні порожнини рота грибком групи кандида.

У першому випадку, можна використовувати спеціальні гелі та пасти, що полегшують біль і володіють анестезуючим ефектом, а кандидоз (молочниця), вимагає комплексного лікування під наглядом лікаря.

Симптомами кандидозу є подразнення слизової оболонки рота і наявність в порожнині рота білих, схожих на молочні, плівочок, що важко відокремлюються.

Як допомогти дитині при зубному болі

Не завжди можливо відправиться на прийом до лікаря в той же момент, коли у малюка розболівся зуб. Причини виникнення больових відчуттів можуть бути дуже різними, це і болі, від каріозного ураження і пульпіту, тріщина в емалі, утворена після травми, і молочні зубки, які ніяк не хочуть випадати, і зростаючі постійні зуби.

Для того, щоб визначити, як можна допомогти малюкові при зубному болі, слід уважно оглянути порожнину рота, можна використовувати при необхідності невеликий ліхтарик. Можливо, зубний біль у дитини з’явився в результаті того, що між зубами застрягли шматочки їжі, які подразнюють емаль. У такому випадку їх слід видалити за допомогою зубної нитки і потім попросити малюка ретельно почистити зубки.

Порожнину рота краще прополоскати розчином звичайної кухонної солі. Приготуйте його, додавши в склянку теплої води чайну ложку солі. Повторюйте процедуру кілька разів.

Якщо ви не виявили запалення ясен, то можна проводити полоскання і просто теплою водою. Якщо біль викликає пошкодження емалі, то тепла вода допоможе знизити інтенсивність болю. Можете повторювати подібну процедуру стільки, скільки це необхідно, ніякої шкоди вона не принесе.

Виключіть з раціону вашого малюка гарячі й холодні страви, солодощі та тверду їжу. До тих пір, поки лікар не вилікує зуб, що турбує дитину, така їжа буде провокувати нові напади болю. Годуйте дитину їжею кімнатної температури або трохи теплішою, консистенція повинна бути кашоподібна, напіврідка. Подібна їжа хворому зубу точно не зашкодить.

Надавайте перевагу прісній їжі. Солодке, солоне, гостре подразнюватиме пошкоджену емаль і викличе запалення ясен. Виключіть з раціону дитини перець, приправи на основі оцту, гірчицю і таке інше.

Послідкуйте за тим, щоб малюк якомога рідше відкривав рот. Зубний біль у дитини може з’явитися як наслідок підвищеної чутливості до холоду. Якщо пошкоджена емаль, то навіть температура трохи нижча за кімнатну, може викликати больові відчуття.

Зняти хворобливі відчуття можна якимось дитячим анальгетиком, які продаються в аптеці і рекомендуються для дітей певного віку. Можна використовувати гвоздикову олію, намочивши в ній ватку і поклавши її в порожнину зуба або крапнути кілька крапель в теплу воду, а потім прополоскати нею порожнину рота. В якості полоскання можна використовувати і зубні краплі, які також продаються в аптеках.

Категорично заборонено давати малюкові знеболюючі препарати, призначені для дорослих. Вони можуть стати причиною серйозних уражень нервової системи.

Постарайтеся також відволікти малюка від зубного болю. Пограйте з ним, запропонуйте йому подивитися улюблений мультфільм, почитайте цікаву казку.

Знизити ризики раптового виникнення такого явища, як зубний біль у дитини, допоможуть регулярні профілактичні огляди у дитячого стоматолога. Лікар виявить захворювання на ранній стадії, прийме відповідні заходи, а також дасть рекомендації, як слід доглядати за порожниною рота, ґрунтуючись на індивідуальних особливостях вашої дитини.

Домашні заходи профілактики

Оглядайте порожнину рота у дитини не рідше одного разу на місяць, при перших ознаках порушення цілісності емалі (темні або білясті плями на поверхні зубів), відразу ж звертайтеся до стоматолога. І не забувайте про необхідність регулярних профілактичних оглядів у фахівців. До стоматолога слід йти на перший огляд відразу ж, як тільки з’являться перші зубки. Лікар не тільки дасть вам поради з гігієни, а й оцінить стан порожнини рота і зможе визначити наявність факторів (наприклад, швидке утворення зубного нальоту), які підвищують ризик виникнення карієсу.

Звертайте увагу і на те, як малюк їсть. Якщо він намагається жувати однією стороною, то не виключено, що у дитини болить зуб, і тому вона намагається не навантажувати його жуванням.

Для профілактики карієсу важливе і харчування дитини. Необхідно стежити, щоб малюк з їжею отримував всі необхідні мікроелементи і вітаміни. Обов’язково в щоденний раціон дитини повинні входити кисломолочні продукти, свіжі фрукти і овочі.

Контролюйте, як дитина чистить зуби. Для гігієни порожнини рота придбайте їй спеціальну дитячу пасту і щітку.

Дуже часто діти скриплять зубами уві сні, а деякі – і під час бадьорості. Із-за такого скрипу стирається зубна емаль і підвищується ризик виникнення карієсу. Зверніться до лікаря, для малюка виготовлять спеціальні капи, які допоможуть запобігти стиранню зубної емалі.

Методи першої допомоги

Коли болить зуб у дитини, то до стоматолога слід звертатися негайно. У багатьох містах є поліклініки, в тому числі і дитячі, які ведуть цілодобовий прийом. Але якщо ви не можете потрапити до лікаря в найближчі кілька годин, то існують методи зняти, або покрайній мірі, знизити больові відчуття.

Спочатку спробуйте зняти біль за допомогою полоскання. Почистіть ретельно зубки, а потім попросіть малюка прополоскати порожнину рота сольовим розчином або розчином харчової соди. Його готують, заливаючи склянкою крутого окропу чайну ложку обраної речовини. Зачекайте, поки рідина охолоне до ледь теплого стану, і робіть полоскання. Можна також використовувати відвари ромашки, календули, кореня лепехи або шавлії.

Якщо біль не проходить, можна дати малюкові обезболюючий засіб. Використовуйте препарати, призначені для дітей. Використовувати дорослі анальгетики не можна.

Якщо у дитини болить зуб, в якому є велика каріозна порожнина, то можна покласти в неї маленький ватний тампончик, змочений в м’ятній або гвоздиковій олії. Це допоможе зняти запалення і зменшити біль.

Допоможе малюку і прополіс – потрібно заліпити ним дірочку, нібито тимчасовою пломбою. Але подібну процедуру можна робити лише в тому випадку, якщо у дитини не виявлено алергії на мед.

Допомагає зняти біль масаж вушної раковини, масажувати слід верхню частину вушка з того боку, де розташований хворий зуб. Для того, щоб біль вщух, знадобиться не менше 5-7 хвилин.

Але навіть якщо якісь з перерахованих заходів допоможуть позбутися від болю, відкладати візит до дитячого стоматолога все одно не можна. Як тільки з’явиться можливість, відразу ж ведіть малюка до лікаря.

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля