Головна | ФІНАНСИ → Безпека розрахунків в інтернеті: практичні правила

Безпека розрахунків в інтернеті: практичні правила

Безпека розрахунків в інтернеті: практичні правила

Кількість фінансових операцій проведених через інтернет росте в Україні, як і в усьому світі. Споживачів фінансових послуг в першу ж чергу цікавить питання безпеки таких розрахунків. Отримавши від банку платіжну картку, потрібно дотримуватися елементарних заходів безпеки – це пов’язано з тим, що вся необхідна інформація для розрахунків в інтернеті знаходиться на картці.

Здійснюючи оплату карткою в інтернеті або по телефону дуже важливо розуміти, які саме реквізити картки можна повідомляти, а які є конфіденційною інформацією і впливають на рівень вашої фінансової безпеки.

Що не варто ніколи повідомляти про картку

Останнім часом інтернет-магазини стали невід’ємною частиною життя багатьох з нас. Одним з найпопулярніших способів розрахунків за товари та послуги в мережі інтернет є банківські картки. При цьому слід пам’ятати, що не можна розкривати таку інформацію:

• Насамперед, це PIN-код вашої особистої картки. Пам’ятайте, що для оплати через мережу інтернет PIN-код ніколи не вимагається, запит PIN-коду в інтернеті можуть зробити виключно шахраї. Розголошуючи PIN-код, власник карти сам передає шахраю секретні дані. Завжди слід пам’ятати про те, що за операцію, підтверджену PIN-кодом, несе відповідальність тільки власник карти.

• Крім того, через мережу інтернет не слід розкривати персональні дані або дані про картку (номер картки, код безпеки тощо) у відповідь на листи електронною поштою, смс-повідомлення, навіть якщо вони приходять нібито від імені банку-емітента вашої карти, на сторінках web-сайтів, не призначених для оплати товарів чи послуг.

• Ні в якому разі не можна вказувати реквізити картки в запитах інтернет-магазинів для так званої перевірки клієнтів (вікова перевірка, перевірка платоспроможності тощо).

• Якщо невідомі особи від імені банку або міжнародних платіжних систем намагаються дізнатися у вас номер платіжної картки, термін її дії, PIN-код і код CVV2/CVC2, не розголошуйте їх ні за яких умов. Також нікому не повідомляйте логін та пароль систем дистанційного банківського обслуговування.

Як убезпечити платежі в інтернеті

Завжди перевіряти інтернет-магазини на безпеку мережі
Важливо не довіряти сумнівним магазинам, намагатися працювати з перевіреними. Навіть якщо сайт знайомий, слід звертати увагу на сертифікати, що підтверджують безпеку розрахунків через ту систему, до якої ви звертаєтеся.

Сторінка, на якій необхідно ввести дані платіжної карти, завжди повинна починатися з https:// і підсвічуватися зеленим кольором, це означає, що канал зв’язку захищений. У більшості популярних інтернет-браузерів візуально таке з’єднання позначається зображенням замочка біля адресного поля, натиснувши на який можна дізнатися деталі (тип з’єднання, шифрування, інформацію про сертифікат). Слід зауважити, що безпечним вважається використання ключів шифрування довжиною не менше 128 біт (128-розрядне шифрування).

Крім цього, сайт повинен містити знак – свідчення використання безпечної системи міжнародних платежів, наприклад, «Visa Certified».

Якщо сайт продавця і банк, що випустив картку, підтримують технологію динамічних паролів 3D-Secure (Verified by Visa/MasterCard SecureCode), то проводиться додаткова перевірка платника шляхом відправки йому динамічного паролю (додатковий секретний код) з метою його подальшого введення на сайті продавця. Динамічний пароль може відправлятися на мобільний телефон або на e-mail у вигляді спеціального повідомлення.

І, звичайно ж, намагайтеся зберігати чи роздруковувати підтвердження оплати в інтернет-магазині (інтернет-сторінку), із зазначенням адреси сайту, реквізитів магазину, номера замовлення, суми здійсненої оплати та найменуванням купленого товару.

Користуватися нюансами карткових програм банків
Насамперед, слід зазначити, що для такого типу розрахунків бажано мати окрему картку, призначену для інтернет-платежів. Залишок коштів на такій картці не повинен бути значним. Такий рахунок поповнюється по мірі необхідності здійснення платежів в мережі інтернет.

Для того щоб зробити платежі в мережі більш безпечними сучасні системи запропонують вам ввести пароль/код, який надійде у вигляді смс-повідомлення на ваш телефон, номер якого вказується при відкритті рахунку в банку. Таким чином, знижуються ризики несанкціонованого доступу до рахунку.

Обов’язково включіть послугу смс-повідомлень на мобільному телефоні, що сповіщають про будь-які зміни стану банківських рахунків.

Слід уважно перевіряти всі банківські виписки, які щомісяця формуються для клієнтів. При найменших підозрах або невпевненості в правочинності здійснення інтернет-платежів, необхідно терміново зв’язатися з банком, що обслуговує платіжну картку.

І, звичайно ж, намагайтеся не користуватися карткою з публічного комп’ютера. А замість цього – використовувати сучасне і оновлене антивірусне програмне забезпечення на своєму комп’ютері – щоб уникнути крадіжки даних картки за допомогою комп’ютерних вірусів.

Які дані можна повідомляти при оплаті в інтернеті

При здійсненні операцій оплати товарів або послуг у мережі інтернет вводяться наступні дані:

• Account number (чи «Card #») – 16-значний номер картки, розміщений на лицьовій стороні самої пластикової картки.

• Expiry Date – дата закінчення терміну дії картки.

• CVV2 Value (або «CVC2») – тризначний ідентифікаційний код картки, – вказано на зворотному боці на смузі для підпису (останні три цифри).

• Name as printed on Card – ім’я власника картки. У цю графу вводиться ім’я саме так, як вказано на лицьовій стороні картки.

• Transaction Amount – сума операції.

Якщо клієнт бажає, щоб на його картку перевели гроші, то достатньо надати лише номер картки (ні в якому разі не надавати CVV2/CVC2 і термін дії). По одному номеру карти здійснити операцію списання коштів неможливо, а для зарахування грошей на картку цих даних достатньо.

Додатково на сайтах можуть запитувати MasterCard Secure Code або Verified by Visa – це додаткові коди для забезпечення безпеки.

Використання на практиці всіх перерахованих вище правил допоможе звести ризики втрати коштів з вашої платіжної картки до мінімуму.

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля