На межі відчаю
Вимагаючи виплатити борг, колектори діють будь-якими методами: розклеюють фото боржника на стовпах, дістають дзвінками пізно вночі і рано вранці, обдзвонюють знайомих і друзів…
Причина, по якій банкам вигідно передавати борги третім особам, проста. Під будь-який борг фінансова установа зобов’язана сформувати резерв – заморозити певну суму. Чим довше кредит не гасять, тим вище вимога до розміру резерву. Ці кошти на певному етапі досягають 100% від суми боргу. Розпоряджатися ними банк не має права. Після продажу боргів колекторам резерви розморожуються. А ті методи, якими далі діють вибивачі боргів, банкірів не хвилюють.
На відміну від банків, підприємства ЖКГ і телекомунікацій частіше працюють за договором аутсорсингу, тобто наймають колекторів для повернення боргу.
Цивільне право допускає заміну кредитора. Тобто він має право будь-якій особі на прийнятних для нього умовах поступитися своїм місцем в кредитному договорі. Людину повідомляють про заміну сторони. Але якщо вона з якихось причин не отримала повідомлення, це не міняє системи правовідносин.
Чим допоможе антиколектор?
Такий статус юриста – лише красиве слово. Як правило, під послугою антиколектора мається на увазі можливість пом’якшення вимог за кредитним зобов’язанням, тобто його недешеві послуги ефективні при великій сумі боргу і штрафних санкцій.
Про виграш в суді проти кредитора не йдеться: грамотний антиколектор допоможе лише оптимізувати боргові зобов’язання. Вдаватися ж до його послуг, якщо вимагають неіснуючий борг або вимагають поспілкуватися з боржником, немає сенсу.
Тест на чесність
Борги треба повертати! Саме їх цивілізованим поверненням і займаються чесні колектори. Вони не бояться називати себе, вступають в професійні асоціації і дотримуються вимог законодавства. Якщо маєте борг перед банком, підприємством ЖКГ або оператором телекомунікацій, то повертайте гроші! Інакше їх на цілком законних підставах віднімуть через суд.
Проблемний боржник має право розраховувати, що стягувати борг з нього, будуть цивілізованими методами. А нечисті на руку колектори не занадто про це турбуються і здатні придумувати борг там, де його немає, мучити самого псевдоборжника і тих, хто його оточує. Приміром, нечесні колектори використовують такі неприпустимі методи, як:
– загроза для життя і здоров’я людини, її майна і членів сім’ї з використанням будь-яких форм залякування або сили;
– використання нецензурної лексики, а також фраз, які зачіпають честь і гідність людини;
– надання неправдивої інформації відносно кредитора і об’єму боргу, наслідків його несплати, а також статусу, кваліфікації і повноважень колектора.
Хід у відповідь
Якщо стає зрозуміло, що з вами «працює» не фінансист, а бандит, діяти треба адекватно.
Спілкування з «вишибалами» по телефону
• Вимагайте назвати компанію і надати її фізичну і юридичну адреси.
• Пообіцяйте звернутися до правоохоронних органів (цю ж інформацію рекомендованим листом висилайте на ім’я керівника компанії).
Звернення по допомогу
Юристи говорять, що заяви в міліцію у разі перевищення колекторами повноважень рідко бувають ефективними. Краще написати відповідну заяву в прокуратуру.
Судовий розгляд
Його не уникнути у тому випадку, якщо належить довести, що кредитний договір з вами був сфабрикований. Таке теж трапляється. А розібратися з достовірністю підпису і порушеннями банкірів можна тільки в суді.
На жаль, навіть законні методи не завжди діють на нечесних колекторів. Щоб попередити їх атаку, слід звернути увагу на норми Закону України «Про захист персональних даних». У більшості договорів є пункт, який дозволяє передачу даних третій особі у разі невиконання боржником своїх зобов’язань, але цей дозвіл можна анулювати.