Головна | КОМП’ЮТЕР → Як правильно вибрати бюджетний планшет

Як правильно вибрати бюджетний планшет

Як правильно вибрати бюджетний планшет

Як правильно вибрати хороший та надійний бюджетний планшет? Бюджетні планшети якого виробника кращі? На що звернути увагу при виборі бюджетного планшета? Які характеристики і функції важливі для вибору найкращого бюджетного планшета? Чи варто купувати китайські планшети? На ці та інші запитання – відповіді у статті, прочитайте її не поспішаючи, оскільки дізнаєтесь багато нового. Якщо ж вас лякає великий об’єм інформації, то в кінці статті – необхідний мінімум, який потрібно знати перед покупкою бюджетних планшетів, роздрукуйте його і сміливо в магазин.

Планшетні комп’ютери, які зазвичай називають планшети, завдяки своїй компактності і багатофункціональності, активно вторглися в наше життя і продовжують набирати собі все нових шанувальників. До того ж на ринку масово з’явилися недорогі китайські планшети, які активно підтягують якість своїх виробів під бренди, і це в них непогано виходить.

Ціни на найдоступніші бюджетні планшети починаються від смішних 75 у.о. – і це ціна за пристрій з ємнісним екраном і не найгіршими характеристиками. Тому багато потенційних покупців замислюються про те, щоб вибрати недорогий планшет собі або дітям, але сумніваються, чи буде він за невеликі гроші нормально працювати.

Ціни на планшети Apple вищі в кілька разів і більшість потенційних покупців не готові заплатити від 350 у.о. за найпростіший планшет цього виробника – iPad Mini, тому що за ці гроші запросто вже можна купити недорогий бюджетний ноутбук.

У бюджетних планшетів є як переваги, так і недоліки. Якщо вам потрібна недорога, багатофункціональна, проста у використанні «іграшка», на якій можна почитати книги або шкільні підручники на заняттях, пограти в не дуже важкі ігри, подивитися фільми або просто посидіти в інтернеті – то вибір бюджетного планшета для цих цілей буде оптимальним. Якщо ж ви хочете повноцінно працювати (набирати тексти, працювати з великими об’ємами даних і т.д.), то для цих цілей краще всього підійде нетбук або хороший за якістю бюджетний ноутбук, планшет в більшості випадків для серйозної роботи не підходить. Для важких потужних ігор потрібен ігровий персональний комп’ютер, оскільки якість 3D-графіки навіть на найпотужніших планшетах (що вже казати за бюджетні) дуже далека від комп’ютерної, до того ж особливості сенсорного інтерфейсу не дозволяють повноцінно грати в більшість класичних типів ігор.

Також варто зауважити, що практично всі бюджетні планшети працюють під управлінням операційної системи Android.

Як вибрати бюджетний планшет, не переплачуючи за непотрібні можливості, розглянемо далі.

Діагональ екрану

Діагональ екрану – головне, що візуально відрізняє один планшет від іншого, причому стандартів роздільної здатності і співвідношення сторін екранів вже існує декілька і невідомо ще скільки з’явиться.

Наймасовіший і недорогий розмір екранів бюджетних планшетів – 7 дюймів із співвідношенням сторін 16:10 (широкоформатний), невеликі розміри і вага дозволяють взяти його з собою практично куди завгодно.

Планшети більшого розміру набагато зручніші в роботі, вони бувають розміром 8 (7.9), 8.9, 9, 9.7, 10.1, 11.6 дюймів, із співвідношенням сторін 4:3, 16:10 і 16:9. Щоб правильно вибрати діагональ планшета, варто знати, що широкоформатні зручніше використовувати для перегляду фільмів і більшості ігор (які часто роблять універсальними – для екранів телефонів і планшетів), а «квадратні» – для читання книг і роботи в інтернеті.

Якщо не планується постійно носити планшет скрізь з собою, то краще вибрати планшет більшого розміру, оскільки деякі дрібні деталі складно буде використовувати на невеликій діагоналі, до того ж роздільна здатність більш великих планшетів зазвичай вища і тому зображення буде більш якісним і деталізованим. Особливо це важливо, якщо передбачається використовувати планшет в основному для читання або в освітніх цілях (як заміна шкільного підручника).

Тип матриці і сенсора екрану

При виробництві екранів планшетів зазвичай використовуються технології IPS і TN. Перша, IPS, більш якісна (більш насичене зображення, хороші кути огляду), але і дорожча. Друга, TN, набагато дешевша, але якість екранів на цій технології буває дуже різною, причому деякі зразки практично не поступаються IPS – мають хороші кути огляду і якісне зображення.

У зв’язку з різноманітністю виробників бюджетних планшетів, які іноді не соромляться трохи похвалити себе і назвати сіре білим, якість екрану конкретної моделі доцільно дізнаватися за відгуками в інтернеті або безпосередньо в магазині – картинка під різними кутами огляду не повинна сильно спотворюватися, інакше це буде планшет «для одного», оскільки друзі по сторонах вже не зможуть нормально без спотворень бачити зображення.

В даний час майже всі бюджетні планшети мають ємнісний сенсор, що підтримує від 5 до 10 одночасних дотиків (хоча більшість покупців тільки масштабують зображення, де досить і 2-х дотиків). Ємнісний сенсор реагує на дотик (а не на силу натискання, як застарілий резистивний), але якість роботи сенсора може дуже сильно відрізнятися – починаючи від моделей, де він працює просто огидно через низьку чутливість і закінчуючи моделями, які можуть «жити своїм життям», найменші перешкоди або наведення – і планшет натискає сам собі що завгодно (з боку це виглядає трохи моторошно – як сцена з містичного фільму).

Щоб перевірити якість сенсора, найкраще протестувати його по можливості самостійно – легкий дотик (не натискання) до об’єктів повинен здійснювати потрібну дію чітко і без псевдоспрацювань. Варто перевірити якомога більшу площу планшета, особливо по периметру екрану, заодно перевіряючи точність роботи сенсора по краях, де вона часто «кульгає».

Не варто купувати на розпродажах старі недорогі моделі планшетів з резистивним сенсором, який дуже незручний в роботі і має інші обмеження – радість від такої покупки закінчиться відразу ж за низькою ціною.

У найдешевших бюджетних планшетах з діагоналлю 7 дюймів застосовуються екрани з роздільною здатністю 800×480 пікселів, цього цілком достатньо для ігор і перегляду онлайн і оффлайн фільмів, але зовсім недостатньо для більш-менш нормальної роботи в інтернеті і читання книг, так що в цьому випадку варто вибрати планшет з більш високою роздільною здатністю (і діагоналлю). У будь-якому випадку є сенс вибору планшета з великою роздільною здатністю екрану, тому що від цього безпосередньо залежить чіткість картинки і її деталізація.

Якщо придивитися вздовж поверхні екрану, можна побачити, що деякі моделі мають не дуже рівну поверхню. Це варто враховувати в тому випадку, якщо планується наклеювання захисної плівки – на такій поверхні вона буде триматися дуже погано, задиратися по краях і т.д. Рівний пластик поверхні екрану або навіть подібність скла зазвичай вказує на те, що він зносостійкий і наклеювання захисної плівки не потрібне.

Процесор

При виборі бюджетних планшетів велику роль відіграє процесор, оскільки є ризик стати власником планшета із застарілим дешевим процесором минулого покоління, а від нього безпосередньо залежить швидкість роботи пристрою.

Найбільшого поширення набули процесори ARM, що випускаються за ліцензією Cortex. Щоб легше зрозуміти різницю у швидкодії між різними моделями, вони орієнтовно вибудовані за швидкодією:

1. Найслабші – одноядерні Cortex A5, A7, А8 і A9, що працюють на частоті від 0,6 до 1,2 ГГц, хоча вже їх швидкодії достатньо для роботи в інтернеті, перегляду фільмів у високій якості (HD) і більшої частини ігор, завантажених з Андроїд Маркету. Вибір планшета «по акції», що працює на застарілому одноядерному процесорі з частотою до 1 ГГц на архітектурі, відмінній від Cortex, – погана ідея, оскільки велика вірогідність того, що планшет буде працювати вкрай повільно і цим буде викликати постійне роздратування.

2. Більш швидкі – двоядерні Cortex A5, A7, А8, А9 і A15, що працюють на частоті від 1 до 1,8 ГГц, їх швидкодії в даний час достатньо для комфортного серфінгу по інтернету, перегляду онлайн і оффлайн фільмів найвищої якості (включаючи HD і FullHD), і практично всіх ігор, доступних на Андроїд Маркеті.

3. Найшвидші – чотирьохядерні Cortex A7, A9 і A15, що працюють на частоті від 1 до 2,5 ГГц і вище. Їх швидкодії досить із запасом для будь-яких варіантів використання планшета, хоча при звичайній роботі ця обчислювальна потужність в даний час буде помітна лише в рідкісних випадках.

Оскільки існують і інші моделі процесорів, то для більш точного вибору планшета за швидкодією процесорної та графічної частини можна скористатися посиланням на рейтинг ARM-процесорів – в графах «Потужність CPU» і «Потужність GPU» вказано рейтинг потужності процесора і інтегрованого графічного прискорювача відповідно (перший відповідає за швидкодію планшета в цілому, другий – за швидкодію в іграх). Оцінка 3 є задовільною, 4 – хорошою, 5 і вище – відмінною. Не варто вибирати планшет, оцінка обчислювальної або графічної підсистем процесора якого менше 3, хоча його швидкодії і вистачить для більшості завдань, але дуже часто буде помітна нестача швидкості роботи.

Пам’ять

З пам’яттю є деякі особливості, тому що в Андроїд-планшетах обов’язково використовується 2 типи пам’яті і додатково ще можна використовувати карти MicroSD:

1. RAM – оперативна пам’ять, в якій працює операційна система і запущені програми. У зв’язку з низькою ціною на модулі пам’яті зазвичай її розмір в бюджетних планшетах дорівнює 1 ГБ. Допускається, якщо її розмір буде 512 МБ – якщо планшет недорогий і не планується грати в важкі ігри, то на швидкодію в цілому це мало впливатиме.

2. ROM – внутрішня пам’ять для операційної системи і програм, в неї також встановлюються всі програми користувача. При недостатньому об’ємі буде часто відображатися повідомлення про брак пам’яті під час встановлення нових програм. Оскільки значна частина цієї пам’яті зайнята самою операційною системою і системними даними, то бажано, щоб її об’єм був 8 ГБ або більше.

3. Слот для картки MicroSD, на якій можна зберігати музику, відео, інші дані, також деякі програми можуть бути встановлені або перенесені з ROM (якщо там закінчується вільне місце) на карту MicroSD. Головна зручність карти MicroSD в тому, що її можна витягти для використання на іншому пристрої. Якщо об’єм внутрішньої пам’яті (ROM) більше або дорівнює 8 ГБ, і планшет працює по якісному каналу інтернету, то установка карти MicroSD зовсім не обов’язкова.

У характеристиках зазвичай вказують розмір RAM і ROM (оперативна пам’ять і накопичувач), для бюджетного планшета цілком достатньо 1 ГБ і 8 ГБ відповідно або більше.

Батарея і вага

Більшість бюджетних планшетів обладнані акумулятором ємністю 2000-3000 мАг і можуть працювати в кращому випадку 3-4 години при мінімальному навантаженні (перегляд фото, модуль Wi-Fi відключений, яскравість мінімальна) і 1-2 години при активному навантаженні (ігри, перегляд онлайн відео по Wi-Fi). Звісно, що такі або ще більш скромні параметри можуть зіпсувати райдужні враження від покупки будь-якого планшета, тому часу автономної роботи слід приділити особливу увагу, тому що він буде тільки зменшуватися разом зі старінням батареї.

Перше, що впливає на тривалість автономної роботи, – ємність батареї. Для комфортної роботи з планшетом бажано, щоб її ємність була не менша 4000 мАг. Існують планшети, де батарея буває і 8000 мАг, відповідно, час автономної роботи у таких моделей буде до 10 годин, що дуже зручно, особливо в поїздках або в разі використання планшета як заміну підручникам.

Друге, що впливає на тривалість автономної роботи – модуль Wi-Fi, процесор і рівень яскравості екрану. Перший варто відключати, коли він не використовується, а процесор варто вибирати більш пізнього покоління (створений по більш тонкому техпроцесу) – одночасно із збільшенням пікової продуктивності зменшується споживана активна потужність і температура, відповідно, менше навантаження на батарею.

Оскільки виробники бюджетних планшетів іноді трохи прикрашають характеристики батарей, то самі надійні джерела, які показують реальний час автономної роботи конкретної моделі – відгуки покупців, знайомих і професійні незалежні тести.

Звісно, що чим більша діагональ планшета, тим більша витрата батареї на підсвічування екрану, і більша його вага. Основну вагу планшета складає батарея і корпус, тому чим товщий корпус і більш ємна батарея планшета – тим він важчий. Занадто легкі планшети вже підозрілі тим, що вони легкі, швидше за все, ємність батареї буде вже дуже низькою, так що варто на це звернути увагу.

Комунікації, камера, GPS

Повна назва планшета – інтернет-планшет, бо він задуманий як єдине ціле з інтернетом, тому всі планшети обладнані модулем Wi-Fi. Більшість ноутбуків можуть впевнено працювати по бездротовій мережі, якщо між точкою доступу і ноутбуком не більше трьох стін, далі вже як вийде. Але розміри планшетів невеликі і всередині у бюджетних моделей звичайно всього лише одна антена (у ноутбуків їх завжди дві), тому дуже часто буває так, що вбудований Wi-Fi вже через одну стіну ледь ловить мережу, причому в характеристиках конкретної моделі це ніде не вказано. Вихід, як завжди – відгуки, тільки по них можна дізнатися якість роботи бездротового модуля Wi-Fi.

Вбудований модуль Bluetooth часто подається як великий плюс, хоча, якщо розібратися, практичної користі від нього небагато, бо карту пам’яті з іншого телефону можна підключити напряму, а інші пристрої, що працюють по Bluetooth, використовуються дуже рідко. Тому якщо у планшета відсутній Bluetooth, то від цього мало що зміниться.

Немає сенсу купувати бюджетний планшет з вбудованим 3G-модемом, оскільки набагато надійніше підключити зовнішній USB-модем – у більшості випадків планшет сам підключається до інтернету. Але варто звернути увагу, що деякі застарілі моделі бюджетних планшетів не мають підтримки зовнішніх 3G-модемів взагалі. Модем бажано підключати не безпосередньо в роз’єм USB в планшеті (якщо такий є), а через OTG-кабель, інакше рано чи пізно один невдалий рух в районі модему – і USB роз’єм перестане «жити».

OTG – можливість підключення USB-пристроїв до планшета. Дуже потрібна функція, тому що тільки таким способом є можливість підключити до планшета додаткове обладнання (мишу, модем, флешку, клавіатуру). Краще всього, якщо в планшеті буде і класичний роз’єм USB для підключення зовнішніх пристроїв, і спеціальний перехідник miniUSB/microUSB-OTG. Краще підключати USB-пристрої через перехідник, оскільки в цьому випадку ризик випадково пошкодити пристрій мінімальний.

GPS – можливість за допомогою супутників відстежувати ваше положення і за допомогою спеціалізованих програм складати маршрути. Як було сказано вище, GPS в більшості випадків – фішка, яка навряд чи буде використовуватися, тому загострювати на цьому увагу при купівлі не варто, оскільки в автомобілі на колінах прийом супутників слабкий і повноцінної роботи не вийде, а постійно чіпляти планшет на скло і знімати його звідти як мінімум незручно. Краще вже придбати окремо недорогий GPS-навігатор.

Фронтальна камера і мікрофон – обов’язковий атрибут планшета. Тільки не варто розраховувати знімати на них нічні пейзажі, відеозаписи урочистих подій і тому подібні ситуації, оскільки це попросту незручно і з боку виглядає смішно, до того ж, якість камер бюджетних планшетів звичайно невисока, хоча і достатня для нормального спілкування по Скайпу.

HDMI-вихід на планшеті може бути корисний лише в тому випадку, якщо є монітор або телевізор з відповідним HDMI-входом і планується використовувати планшет в якості мультимедійного програвача. Якщо підключити до планшета бездротову мишку, то звичайний телевізор практично перетворюється на модний зараз Smart TV – можна подивитися на великому екрані відео на YouTube, онлайн-фільми на численних сайтах або попросту побродити по інтернету чи пограти в улюблену гру.

Операційна система і програмне забезпечення

Стандартом операційної системи для практично всіх бюджетних планшетів є Android, яка з причини своєї простоти і безоплатності завоювала величезну популярність. На неї можна встановити програму Adobe Flash Player, яка використовується в багатьох активних елементах на сторінках сайтів – ігри, онлайн відео, онлайн радіо, навіть цілі сайти. Все це буде недоступне на будь-яких планшетах Apple.

На що звернути увагу:

1. Найкращий шлях отримання нових програм для планшета – Google Play (Android Market), де їх сотні тисяч на будь-який смак, тому дуже важливо, щоб в планшеті була його підтримка і інформація про це була вказана в технічних характеристиках, інакше завантаження програм стане дуже незручною і складною справою.

2. Другою за важливістю програмою, яка повинна бути встановлена в планшеті – Adobe Flash Player, інакше більша частина онлайн медіа виявиться недоступною.

3. Версія Android – не нижче 4.0. Більш рання версія Андроїда, крім деяких обмежень функціональності, вказує на те, що модель планшета вже застаріла. Не розраховуйте на те, що виробники бюджетних планшетів випустять оновлення до нової версії – швидше за все, вони випустять нові моделі планшетів, тому що це вигідніше, ніж безкоштовно підтримувати вже куплені пристрої.

Вибір виробника і надійність планшета

Дуже складне питання, тому що в середньому і вищому ціновому діапазоні «мешкають» серйозні солідні виробники – Apple, Google, Samsung, Asus, Acer і т.д., асортимент моделей кожного з них порівняно невеликий, і дуже просто знайти докладний огляд конкретної моделі . Виробників бюджетних планшетів десятки, відповідно, різноманітних моделей в десятки разів більше, і нові з’являються чи не щодня, включаючи безліч китайських планшетів з різними назвами і дуже симпатичною ціною.

У такому потоці стабільність практично відсутня, тому сказати, що ось цей виробник планшетів робить дуже надійні пристрої, а у цього кожен другий «глючить» вже через день, не можна, тому в справі вибору виробника та моделі бюджетного планшета, головне, на що можна спиратися, – це відгуки покупців, популярність виробника і, головне, термін і доступність гарантії. Останнє важливо, адже якщо виробник або продавець дає відчутну гарантію на свій товар (включаючи китайські планшети), то він буде зобов’язаний робити чи продавати більш якісні пристрої, щоб потім не займатися безкоштовним гарантійним ремонтом.

У даний час давно займаються виробництвом бюджетних планшетів такі фірми, як GoClever, Pipo, Prestigio, Texet, Impression, Cube, Wexler та ін.

Сучасні планшети неможливо зробити на колінах в китайському підвалі при світлі гасової лампи, оскільки компоненти й вузли всіх планшетів робляться практично на одних і тих же виробничих лініях, а десятки різноманітних виробників, включаючи китайських, лише збирають їх (що є нескладним заняттям) і встановлюють програмне забезпечення, тому не варто очікувати масового браку від такої великої кількості виробників.

Необхідний мінімум для бюджетних планшетів

– Діагональ за бажанням (але краще 9.7-10.1 дюйма).
– Ємнісний екран з хорошим покриттям (якщо є інформація).
– Роздільна здатність екрану вище 800х480 пікселів.
– Процесор – двоядерні Cortex A5, A7, A9 або швидші.
– Пам’ять RAM – 1ГБ (допускається 512 МБ), ROM – 8ГБ або більше.
– Батарея не менше 4000 мАг.
– Підтримка режиму OTG і відповідний кабель в комплекті.
– Версія Андроїда не нижче 4.0 (бажано 4.1 і вище), встановлений Google Play.
– Реальна гарантія не менш 6 місяців (в тому сенсі, що якщо щось не так – повернути в магазин, а не шукати самостійно невідомий сервіс-центр).
– Бажано міцний (алюмінієвий) корпус.

Якщо вибрати за вказаними характеристиками планшети в магазині, залишиться небагато моделей за доступною ціною. Далі дивіться фото, порівнюйте характеристики та ціни, читайте відгуки про конкретну модель – і на вибір бюджетного планшета піде не більше вечора, але це буде ваш власний усвідомлений вибір. Перед покупкою не забудьте запитати у менеджера про реальну гарантію магазину, а не виробника.

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля