Головна | КРАСА → Як позбутися родимки. Чи потрібно видаляти пігментний невус?

Як позбутися родимки. Чи потрібно видаляти пігментний невус?

Як позбутися родимки. Чи потрібно видаляти пігментний невус?

Потенційно кожна родимка несе в собі небезпеку переродження в злоякісну пухлину меланому, але чи варто так боятися родимок і коли їх слід видаляти?

Що таке родимка

Родимка (пігментний невус) є доброякісним утворенням, що являє собою скупчення пігментних клітин меланоцитів. Родимки мають вигляд плями або невеликої горошини, забарвлених в коричневий колір самої різної інтенсивності. Вони виникають на тілі людини в перший рік життя і остаточно формуються приблизно до 10-річного віку.

Самі по собі родимки не становлять небезпеки для здоров’я людини, однак внаслідок генетичної схильності, через натирання родимки або її травмування, під впливом ультрафіолетових променів чи внаслідок гормонального збою пігментний невус може переродитися в дуже небезпечну злоякісну пухлину – меланому.

Спокійні та підозрілі родимки

Визначити, чи становить родимка небезпеку для здоров’я, чи знаходиться в стані спокою можна, уважно розглянувши її через збільшувальне скло.

Розмір спокійних родимок зазвичай не перевищує 5 мм, зрідка досягаючи 10 мм, рельєф поверхні «безпечного» невуса збігається з рельєфом шкіри навколо нього, форма спокійної родимки близька до правильної, контури її чіткі і рівні, а забарвлення – рівномірне. Ще одним показником того, що невус знаходиться в стані спокою є наявність на його поверхні волосинок.

Підозрілими або потенційно небезпечними є вроджені родимки, особливо великих розмірів, невуси у вигляді меланозу Дюбрея, що часто зустрічаються у літніх людей на шкірі обличчя в області вилиць і щік. Особливу небезпеку становлять родимки, розташовані в комірній, паховій і поперековій зонах – там, де відбувається тертя тіла об одяг і висока ймовірність їх травмування.

Коли необхідне видалення пігментного невуса

Якщо невус з’явився в зрілому віці, його розмір перевищує 10 мм, спостерігається зміна розмірів родимки і її форми, у разі зникнення шкірного малюнка на поверхні невуса, прояву його асиметрії, лущення або, навпаки, утворення глянсової поверхні, випадання волосся в області родимки, утворення вузликів на її поверхні необхідно негайно звернутися до лікаря.

Обов’язкова консультація у дерматолога або онколога потрібна в разі травмування родимки, появи печіння і свербіння в області невуса, зміни забарвлення родимки, її ущільнення або розм’якшення, утворення на ній пухирців і ранок.

У разі небезпеки утворення на місці невуса злоякісної пухлини лікуючий лікар прийме рішення про його видалення.

Способи видалення родимок

Найбільш поширеним способом видалення родимок є хірургічний, що використовується в разі онкології, а також для видалення великих і глибоких невусів. Істотний недолік хірургічного способу – його травматичність, внаслідок чого після видалення на місці видаленої родимки залишається помітний шрам.

Більш щадні методи видалення невусів – метод електрокоагуляції і кріодеструкції. При першому відбувається вплив на новоутворення струмом високої частоти, в разі використання другого родимка руйнується холодом.

Видалення родимок за допомогою лазера дозволяє, на відміну від попередніх способів, уникнути пошкодження навколишніх тканин. Вплив чиниться на певну глибину області невеликого діаметру, тому при видаленні родимок невеликого розміру слідів практично не залишається, в місці видалення великого невуса може залишитися безбарвна пляма.

Використання радіокоагулятора дозволяє виконувати відразу три процедури: видаляти родимку, зупиняти кровотечу і дезінфікувати оперований об’єкт. Під час операції здорові тканини, що оточують невус не пошкоджуються, тому після видалення родимок методом радіохірургії слідів практично не залишається.

Народні засоби видалення родимок. Чи існують вони?

Мабуть, родимки – один з небагатьох випадків, коли народна медицина безсила що-небудь зробити. Знайте – народного засобу проти родимок не існує! Ті ж методи видалення невуса, яких розвелося незліченна кількість, проблему не вирішують. Так, багато хто радить змащувати родимки лимонним соком, мазями, приготованими з ромашки, календули або чистотілу. Однак ці засоби лише освітлюють шкіру, допомагаючи позбутися веснянок і сезонних пігментних плям. На родимки вони абсолютно ніякого впливу не чинять.

Це ж стосується і ляпісного олівця. Він чудово протистоїть бородавкам, проте безсилий перед невусом. Порада наносити щодня на родимку краплю оцтової есенції – взагалі шкідлива. Поступове пропалювання тканин родимки і навколишніх тканин в кращому випадку залишить після себе на шкірі відчутні рубці і шрами, а в гіршому – підштовхне процес переродження невуса в меланому.

Саме тому, задавшись метою позбутися від непривабливої родимки або при підозрі на патологічні процеси в невусі, необхідно звертатися до дерматолога або онколога, оскільки тільки фахівець зможе правильно оцінити ситуацію і вибрати оптимальний метод позбавлення від них.

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля