Сьогодні першість манної каші в дитячому раціоні поставлено під сумнів. Молоді мами воліють годувати діток гречаною, вівсяною, кукурудзяною кашею. А що ж манка? Чи варто вводити її в раціон чи вона так і повинна залишитися лише неодмінним атрибутом радянського дитинства?
Безумовно, манна каша потрібна, як і будь-яка інша, але готувати її потрібно правильно, враховуючи деякі її особливості.
Що потрібно знати про манну кашу
Манна крупа насправді не крупа зовсім, а мука крупного помелу, яка виходить з твердих і м’яких сортів пшениці. Манна каша – страва дуже ситна, висококалорійна, особливо багата вуглеводами, а от білків і мінеральних речовин у манці менше, ніж в інших кашах. Тому манна каша – це ідеальний сніданок для активного школяра. У ній багато вуглеводів, а це означає, що діти отримають хороший запас енергії і довго не відчуватимуть голоду. Корисна манна каша для людей із захворюваннями травної системи, завдяки тому, що вона чинить м’яку, обволікаючу дію на шлунок, перетравлюється лише в нижньому відділі кишечнику і повністю засвоюється організмом.
Однак сучасні дієтологи пред’являють до манної каші деякі претензії. У манці міститься речовина під назвою глютен – рослинна клейковина. Заради справедливості треба відзначити, що глютен міститься не тільки в манці, а й взагалі у всіх виробах з пшеничного борошна. У деяких людей організм не сприймає глютен. На тлі непереносимості глютену може навіть виникнути хронічне захворювання. У діток раннього віку присутність глютену може викликати сильну алергію. Тому в якості першого прикорму манна каша не рекомендується. Але для дітей старше 1 року дуже корисно їсти манку 1-2 рази на тиждень. Якщо у дитини немає проблеми з непереносимістю глютену, то манна каша – чудовий варіант для сніданку.
Іноді можна прочитати про те, що манна каша нібито шкідлива для дітей із-за того, що в ній міститься фітин. Він являє собою фосфорорганічну сполуку, близьку за властивостями до вітамінів. Постійний надлишок фітину в організмі призводить до проблем із засвоєнням кальцію. Здатність фітину пов’язувати деякі мінерали (цинк, магній, залізо) і виводити їх з організму, вважалася негативним чинником. Однак мова йде про надлишок фітину, тоді як у невеликих дозах фітин необхідний організму. Він міститься в оболонці цільних злаків. А при виробництві манної крупи зерно пшениці майже повністю позбавляється своїх оболонок, відповідно, і фітину в манці зовсім небагато.
Готуємо кашу правильно
Щоб манна каша мала ніжну консистенцію, приємний смак і максимум користі, її потрібно правильно приготувати. Варити кашу – справа начебто і проста, але і тут є свої хитрощі. По-перше, необхідно дотримуватися пропорції, а по-друге, під час приготування, кашу потрібно постійно помішувати, тим самим запобігаючи появі грудочок.
Манна каша хороша тим, що можна надати їй практично будь-яку густоту. Можна приготувати зовсім ріденьку ніжну кашку, а можна кашу порізати на шматочки і їсти за допомогою виделки. Тут все залежить від вашого смаку. У будь-якому випадку варять манку не більше 3 хвилин, щоб збереглося якомога більше поживних речовин.
Є два способи приготування манної каші: «каша для дітей» та «каша для дорослих». Звичайно, цей поділ дуже умовний, і «кашу для дорослих» дитина теж буде їсти з великим задоволенням.
Як приготувати манну кашу для дітей
Щоб приготувати дитячу кашку беремо такі інгредієнти: 0,5 літра молока, 3 столові ложки (без верху) манної крупи.
Молоко наливаємо в каструльку або невеликий кухлик, кому як зручно, і ставимо на вогонь. Тільки-но молоко починає пінитися, що говорить про швидке закипання, засипаємо манку. Робити це потрібно так, щоб вона рівномірно розподілилася по всій каструлі, а не концентрувалася в одному місці. Вогонь потрібно зменшити. Додамо одну столову ложку цукру, якщо дитина відмовляється від каші без цукру, і сіль на кінчику ножа. А далі наше завдання – кашу помішувати. Робити це можна як звичайною ложкою, так і спеціальною лопаткою. Помішуючи, робіть рухи, що перешкоджають прилипанню набряклої крупи до дна каструлі.
Варимо кашу 2-3 хвилини, рахуючи від закипання. Вимикаємо і щільно накриваємо кришкою. Каша повинна постояти 10 хвилин. Під час настоювання процес приготування триває без вашої участі, оскільки пари молока мають дуже високу температуру.
Тепер, коли каша готова, заправляємо її вершковим маслом, медом, сухофруктами, ягодами. Така каша не тільки дуже смачна, а й корисна. Часу на приготування цієї страви потрібно зовсім мало, що є додатковим плюсом для приготування ситного сніданку.
Як приготувати манну кашу для дорослих
Каша для дорослих передбачає більш густу консистенцію і за смаком нагадує пудинг. Інгредієнти ті ж самі, що і для дитячої каші: 0,5 літра молока і 3 столових ложки манки. Ще знадобиться ванілін на кінчику ножа, столова ложка цукру і сіль за смаком. Для приготування такої каші найкраще підійде сковорода з антипригарним покриттям, але цілком можна скористатися і чавунною.
На розігріту сковороду, щедро змащену вершковим маслом, висипають манну крупу і прогрівають до легкого пожовтіння. Манка буде утворювати менше грудочок, якщо її попередньо просіяти через сито.
Молоко підігріваємо і розчиняємо в ньому сіль, цукор і ванілін. Потім обережно виливаємо гаряче молоко в сковороду з манкою і дуже ретельно перемішуємо. Зменшуємо вогонь і продовжуємо помішувати кашу до загусання, але не більше 3 хвилин. Після цього сковороду накриваємо кришкою і чекаємо 10-15 хвилин.
Таку кашу можна подавати зі сметаною або джемом.
Пропорції дорослої каші зовсім неправильні! Беріть манки принаймні чверть від молока =)