Головна | КУЛІНАРІЯ → Як вибрати якісний чай

Як вибрати якісний чай

Як вибрати якісний чай

Чай – це тропічна вічнозелена рослина, яка відноситься до сімейства камелієвих (Cammelia sineusis). Росте на схилах гір і дуже любить вологу. Першою людиною, яка продегустувала і, власне, придумала цей напій став Шень Нун (близько 2737-2697 років до н.е.) – китайський імператор, якому під час подорожі в окріп випадково впало кілька чайних листів. Цікаво, що в Європу чай потрапив тільки в 1517 році, а в Росію на 100 років пізніше.

Сьогодні трійка лідерів країн-постачальників цього ароматного продукту виглядає так: Індія, Шрі-Ланка, для якої чай є єдиною статтею експорту, і Китай. Найпопулярнішими сортами китайського чаю прийнято вважати «Юньнаньський» – дуже насичений і ароматний, з земляними нотами в смаку, «Кімін» і «Сичуаньський» – більш ніжні і м’які.

Вибрати чай для простого пересічного стає справжньою проблемою, адже асортиментний ряд цього продукту просто вражає. Навіть тітестери, фахівці з цього виду напою, не завжди можуть відрізнити хороший продукт від поганого, що вже говорити про нас, простих смертних. Все що ми можемо – це більш детально вивчити упаковку і постаратися взяти з неї максимум інформації.

До речі, на якість чаю впливає безліч чинників – регіон і зона вирощування (особливості клімату і ґрунту), сезон і термін збору, спосіб збору листів (збір тільки перших двох листів й бруньки або всіх інших), метод переробки, розмір готових чаїнок, купажування сортів . Шкода, але всієї цієї інформації на упаковці не знайти, проте дещо відшукати все ж цілком реально!

Перед тим як вибрати чай визначтеся з його видом (червоний, чорний, зелений) і вже тільки після цього починайте вивчати упаковку. Зараз коротко розглянемо можливі варіанти маркування, які полегшать ваш вибір у майбутньому.

Якщо ви бачите на упаковці:

• Написи «Made in China» або «Made in India», – це, швидше за все, фальсифікат. Під маркуванням «Зроблено в Індії» ховається фірма-посередник, яка вже ніяк не може виступити гарантом якості. У Китаї ж монополія на експорт цього продукту належить Китайській національній імпортно-експортній компанії чаю та місцевих продуктів. Саме ця назва і повинна красуватися на упаковці.

• Напис «Packed in Sri-Lanka» і державна печатка з левом – справжній Цейлонський чай.

• Баранячу голову, циркуль або дівчину зі слоном (знак ГОСТ), а під ними назва фірми – справжній чай з Індії.

• Напис «Garden Fresh» – продукт не піддавався тривалому перевезенню та був упакований в місці зростання.

• ВОР – маркування характерне для кращого розламаного чаю, ціна якого вища середньої.

• Коди D або F означають уламки чайного листа. Не варто лякатися, це ніяк не впливає на якість продукту, який успішно упаковується в пакетики і продається.

• FOP або Flowery Orange Pekoe – в упаковці вас очікують акуратно закручені по всій довжині листя з золотими верхівками. Чим більше верхівок, тим, відповідно, і дорожче чай, тому виділяють Golden Flowery Orange Pekoe і Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe, який буде найдорожчим в цій лінійці, оскільки складається тільки з верхівок.

До речі, термін придатності цього продукту не більше 2 років, так що на відміну від вина, варто брати чай «помолодше».

Що стосується зовнішнього вигляду листів чаю, то і тут є свої нюанси. Для того щоб вибрати якісний чай, потрібно дотримуватися наступних критеріїв вибору.

Зовнішній вигляд листів чаю
По зовнішньому вигляду листів чаю можна визначити з якої сировини була зроблена продукція, чи дотримувалися технічні норми скручування і сортування, ферментації. Якісні чаї мають однорідну консистенцію без домішок, добре скручені і однакового розміру листи. Чорні чаї мають майже чорний колір листів, зелені – зелений або зелено-сріблястий. Показниками порушення процесу приготування або збору чаю є коричнево-бурий, «іржавий» колір чаю. Для чорного чаю неприпустима присутність листів сірого кольору. Для зеленого чаю – бурий колір це ознака браку.

Відблиск чаю
Для сухого чорного чаю високої якості характерний золотистий відблиск, це говорить про те, що чай приготований з ніжної сировини, в той період, коли на чайних листах з’являється сріблястий пушок. Якщо чаїнки не мають відблиску, то це показник поганої якості. Сріблястий відблиск зеленого чаю також свідчить про високу якість.

Скрученість чайних листів
Сильна скрученість листів говорить про те, що ферментація чаю проходила якісно, чаїнки, які мають вигляд тонких, закручених, як дріт листів говорять про високу якість чаю. Відповідальні виробники роблять на упаковці з чаєм прозору вставку, для того, щоб можна було визначити якість чаю.

Ступінь сухості чаю
Якісний чай містить в собі до 8% вологи, чим більше вологи – тим нижча якість. При вологості більше 20% чай покривається пліснявою, стає отруйним. Щоб перевірити якість чаю, кілька чаїнок розітріть між пальцями, якщо чай перетворюється на пил – то це погано, значить, в процесі обробки він був спалений. Пересушений чай можна визначити за горілим запахом.

Однорідність чаю
У хорошому чаї всі чаїнки однакового розміру, без домішок. Чим більше в чаї деревини і черешків, не скручених листів, тим нижча якість чаю.

Сторонні включення
Такий чай фахівці називають «ящиковий чай», а в простолюдді «чай з дровами». Домішками можуть бути шматки дерева, пил, гілочки чайного дерева, фольга, папір і т.д. Це вказує на низьку якість чаю.

Запах чаю
Якісний чай має приємний аромат. Кожен різновид чаю має свій характерний запах, наприклад, зелений чай – трав’яний або гіркуватий. Чорний – солодкий або смолисто-квітковий.

Якісний чай ніколи не повинен пахнути:
– Чимось паленим або гаром. Такий «аромат» характерний для підгорілого, пересушеного чаю, який не повинен йти на реалізацію.
– Металом. Запах, який нагадує запах міді, що окислюється або іржі також говорить про низьку якість чаю.
– Інші сторонні запахи, наприклад, бензину, риби, чогось косметичного свідчать про погану упаковку чаю.

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля