Головна | КУЛІНАРІЯ → Як зберегти вітаміни: сушіння, консервування, заморожування, зацукровування

Як зберегти вітаміни: сушіння, консервування, заморожування, зацукровування

Як зберегти вітаміни: сушіння, консервування, заморожування, зацукровування

Всього декілька місяців на рік ми можемо практично необмежено отримувати вітаміни прямо з грядки. Часом ми мало не через силу «наїдаємося» ягодами, фруктами, овочами, намагаючись отримати запас вітамінів на цілий рік. Але це, на жаль, неможливо. І хочеться нам того чи ні, але запастися на зиму вийде тільки за допомогою сушіння, консервування, заморожування або зацукровування. Що ж краще? При якому виді збереження залишається більше вітамінів? Давайте розбиратися.

Сушіння

При сушінні з продуктів видаляється до 80% вологи, що забезпечує їх збереження протягом тривалого часу з мінімальними втратами вітамінів та мінеральних речовин. Добре піддаються сушінню ягоди, яблука, груші, зелень. Зважаючи на відсутність будь-яких консервантів, сухофрукти можна використовувати в дитячому харчуванні з самого раннього віку.
До недоліків відносять довгий процес підготовки і сушіння: плоди слід ретельно вимити, очистити, видалити кісточки, порізати. Сушка проводиться на сонці або під дією високих температур. У духовці зелень сушать при температурі до 45 градусів, плоди – до 80 градусів.

Консервування

Господині можуть «закатати в банку» практично все: ягоди, фрукти, овочі, гриби.
Плюси даного способу зберігання вітамінів: можливість зберегти таким чином будь-які дари природи; довге зберігання (до року); досить великий діапазон температур для зберігання (0-15 градусів).
До мінусів варто віднести необхідність додавати хімічні речовини (оцет, маринад, цукор і т.д.), тому такими вітамінами не варто годувати дітей до 3 років. Крім того, такий спосіб передбачає термообробку, а високі температури знищують не тільки шкідливі мікроорганізми, а й вітаміни (мінеральні речовини та вітаміни групи В – 30%, вітамін А – 50%, вітамін С – 70%).
Альтернативою консервування овочів може стати квашення. При цьому зберігається максимальна кількість вітаміну С і багато корисних мікроелементів. Великий вміст солі або гірчичного порошку дозволяє вводити в дитячий раціон таке харчування тільки з 1,5-2 років.

Заморожування

При від’ємних температурах мікроорганізми гинуть, а корисні речовини зберігаються практично в повному обсязі. Заморожені ягоди, фрукти, овочі мають найбільшу харчову цінністю в порівнянні з сушеними та консервованими, їхні корисні властивості залишаються майже такими ж як і у свіжих.
Справедливо це тільки при використанні швидкого заморожування – температура нижча 18 градусів, повторне заморожування виключено. При готуванні, щоб звести до мінімуму втрати вітамінів, морожені продукти обмивають холодною водою і занурюють в киплячу воду. Основний мінус заморожування – у спеціальних умовах зберігання (велика морозильна камера, низька температура), а через неможливість повторної заморозки – у необхідності збереження в маленькій тарі.

Зацукровування

Проміжним варіантом консервування та заморожування ягід може бути зацукровування. Ягоди не стерилізуються, а лише пересипаються цукром. Вітамінів (особливо С) зберігається в рази більше, а потреба зберігати при вкрай низькій температурі відпадає – достатньо холодильника чи льоху. Основний недолік – великий вміст цукру, тому цими ласощами не варто зловживати дітям.

Так як же зберегти дари літа? Мабуть, варто використовувати для цього всі можливі способи. Взимку і консервовані огірочки, і квашена капуста, і щойно зварений компот, і заморожена полуниця, і малинове варення напевно з апетитом будуть з’їдені вашими домочадцями!

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля