Симптоми клімаксу можна попередити, а з порушеннями в організмі, що вже проявилися можна поборотися.
Що являє собою клімакс?
Перше, що треба сказати, так це те, що клімакс – це не моментальний процес, який виникає в певний день, місяць або рік життя. Це процес, який розвивається планомірно і поетапно.
Перша стадія: пременопауза. Вона зазвичай відбувається після 45 років, коли функції яєчників лише трохи слабшають. Проявляється цей період зменшенням частоти менструацій, а також обсягу крововтрати. Іншими словами, пременопаузу можна охарактеризувати збоєм менструального циклу.
Друга стадія: менопауза. Вона, як правило, настає в період між 50 і 55 роками. Їй властиве повне припинення менструації, що пов’язано з ослабленням функцій яєчників. Тобто менопаузою є остання менструація в житті представниці прекрасної статі. Триває цей період протягом року після останніх місячних.
Третя стадія: постменопауза. Вона настає приблизно через рік після останньої менструації і продовжується до кінця життя. Цей період частіше називають клімаксом.
Якщо менструації припиняються до 45 років, такий стан називають «раннім клімаксом». Якщо ж менопауза трапляється у віці за 55 років, медики використовують термін «пізній клімакс». Лікарі вважають, що якщо менопауза настає своєчасно, то прояви клімаксу жінка переносить легше. Також вони швидше зникають, ніж при пізньому або ранньому клімаксі.
Симптоми клімаксу
Головним чинником, який викликає появу симптомів клімаксу, є зміни в роботі ендокринної системи, особливо функцій яєчників. Виробництво гормонів естрогену, тестостерону і прогестерону неухильно скорочується. Якщо врахувати, що естрогени беруть участь в роботі багатьох систем організму, зниження їхнього рівня в крові призводить до появи різних симптомів.
Перший раз клімактеричні симптоми зазвичай виникають в пременопаузальний період, а також можуть з’явитися із запізненням – на більш пізніх етапах.
Ранні прояви клімаксу:
– посилена пітливість;
– озноби або поява жару, коли здається, ніби обличчя горить;
– запаморочення і болі в голові;
– перепади артеріального тиску;
– безсоння;
– приступи посиленого серцебиття;
– стан втоми і дратівливості;
– зменшення сексуального потягу;
– перепади температури тіла.
На цій же стадії в результаті зменшення виробництва жіночих статевих гормонів шкіра починає старіти – стає сухою, виникають нові зморшки і поглиблюються вже існуючі. Можуть з’являтися проблеми з ростом волосся, а також воно починає випадати і стає ламким. Фігура жінки злегка втрачає свою витонченість, що вказує на вікове зниження діяльності яєчників і початок перебудови всього жіночого організму.
Своєчасні симптоми (виникають через 2-3 роки з моменту початку клімаксу):
– може виникнути нетримання сечі;
– свербіж, сухість і печіння біля піхви і зовнішніх статевих органів;
– патологічні виділення з піхви (так звані білі).
Пізні симптоми (переносяться жінками важче за всі інші):
– остеопороз, підвищує ризик переломів кісток або їх викривлення;
– порушення жирового обміну, що стимулює розвиток атеросклерозу судин і можливих ускладнень (ішемічна хвороба серця, ішемія мозку).
Боятися описаних вище неприємностей не слід, тому що далеко не кожна жінка переживає всю гаму проявів клімаксу. Наприклад, деякі помічають лише припинення менструацій, а інші, крім цього, страждають тільки перепадами настрою.
Способи боротьби з проявами клімаксу
Щоб уникнути багатьох описаних вище симптомів і захворювань, які їх супроводжують і які пов’язані з дефіцитом гормонів, треба сходити до мамолога та гінеколога-ендокринолога. Медики проведуть обстеження і пропишуть препарати, за допомогою яких можна подолати прояви клімаксу. Оскільки кожна жінка має індивідуальні симптоми клімаксу, для їх полегшення для кожної пацієнтки лікарі підбирають свій метод.
Досвідчені ендокринологи і гінекологи в процесі лікування клімаксу базуються на причинах, які викликали його прояви, тобто стараються заповнити в жіночому організмі дефіцит статевих гормонів – прогестерону і естрогену. Як правило, лікування включає в себе прийом гормональних препаратів в певному дозуванні, що підбирається завжди індивідуально.
Основою цих препаратів є прогестерон і естроген. Дані препарати загальмовують перебіг процесів старіння органів і тканин, нормалізують емоційний фон, сприяють поліпшенню стану шкіри, зменшують ризик розвитку атеросклерозу та остеопорозу.
Для боротьби з симптомами клімаксу також використовуються рослинні та гомеопатичні препарати, речовини, які впливають на жінок приблизно так само, як і речовини, які виробляють яєчники статевих органів жінки.
Які препарати більше підходять (синтетичні гормони чи засоби на основі рослинної сировини), вирішує завжди лікар і пацієнтка разом. Перевагою «синтетиків» є те, що при грамотно підібраній дозі дуже швидко заповнюється дефіцит статевих гормонів. Недоліком є протипоказання, про які лікар повинен обов’язково знати.
Як запобігти виникненню симптомів клімаксу?
Для пом’якшення проявів клімаксу дієтологи радять жінкам з 40 років вживати побільше продуктів, що містять вітамін E (горіхи, злаки, рослинні олії), клітковини (фрукти, овочі, висівки, хліб з борошна грубого помелу, каші) та інших вітамінів і мікроелементів (ягоди, фрукти, овочі, зелень). Також слід обмежити кількість вживання «простих» вуглеводів, солі, тваринних жирів, копченостей, маринованих, смажених і консервованих продуктів.