Гінеколог і стоматолог – це лікарі, яких, мабуть, найбільше бояться пацієнти. Однак усякого роду побоювання значно перебільшені. Безумовно, відвідування гінеколога є досить інтимною процедурою, і порівнювати гінекологічний огляд з терапевтичним абсолютно безглуздо. Однак регулярність оглядів та дотримання всіх лікарських приписів позитивно впливає на ставлення жінки до такого лікаря. Погодьтеся, адже якщо відвідувати гінекологічний кабінет раз на півроку, а не раз в п’ятирічку, то напевно ця процедура стане більш звичною і буденною. Крім того, дотримуючись усіх рекомендацій лікаря і постійно стежачи за своїм жіночим здоров’ям, напередодні планового огляду жінка буде більш впевнена в позитивному відгуку лікаря і відсутності страшних діагнозів, ніж коли вона приходить до лікаря при гострій необхідності. Слід погодитися і з думкою про те, що за будь-яких відхилень у функціонуванні сечостатевої системи не потрібно соромитися лікаря-гінеколога, адже з часом хвороба лише посилюється, а приводів для занепокоєння і сорому тільки додається.
Жінка, яка регулярно відвідує гінеколога, навряд чи почерпне для себе щось корисне з нижче наведеної інформації, однак для дівчини, яка вперше йде до цього фахівця, або для дорослих дам, які лише зрідка згадують про існування такого роду лікаря, важливо знати наступну інформацію.
Яку інформацію повинні знати ви
Консультація гінеколога передбачає не лише огляд на гінекологічному кріслі, але й аналіз даних анамнезу. Для того щоб створити повну картину, лікареві від вас знадобиться наступна інформація:
– скарги – чи непокоїть вас порушення сечостатевої функції (болі в області малого тазу, висипання, свербіж, печіння в області зовнішніх статевих органів, дискомфорт або болі під час сечовипускання чи статевого акту);
– дані про менструальну функцію – в якому віці почався менструальний цикл і коли встановився, тривалість і регулярність циклу, тривалість і рясність менструації, наявність передменструального синдрому і болю під час менструації, дата останньої менструації;
– дані про дітородну функцію – чи були у вас вагітності і, відповідно, пологи, аборти, викидні, що з цього було останнім, чи були ускладнення під час вагітностей, пологів, абортів, коли ви плануєте вагітність;
– дані про статеве життя – в якому віці почалося, чи є статевий партнер зараз, регулярність і частота статевих актів, чи обстежений статевий партнер на інфекції, що передаються статевим шляхом, які методи контрацепції застосовуються;
– гінекологічні захворювання – коли останній раз були у гінеколога, який висновок він видав, які захворювання були вами перенесені, яке лікування було призначене, який ефект досягнутий;
– чи є у вас які-небудь алергічні реакції.
Яку інформацію потрібно уточнити у лікаря
Лікар-гінеколог повинен надати вам докладну інформацію про результати проведеного огляду, пояснити які аналізи були або будуть ще проведені і навіщо. Розповідати про це він повинен на доступній і зрозумілій для пацієнта мові, ви маєте право попросити опустити медичну термінологію і прояснити для себе ситуацію. У гінеколога також ви можете поцікавитися про підходящі саме для вас методи контрацепції. Лікар також повинен розшифрувати для вас результати всіх аналізів, пояснити необхідність і доцільність своїх призначень.
Як підготуватися до самого гінекологічного огляду
Перед відвідуванням гінеколога необхідно прийняти душ і надіти чисту білизну. Спринцювання і глибоке підмивання, використання різних дезодорованих засобів буде вже зайвим, такі процедури можуть спотворити картину обстеження. Голити волосся на лобку також необов’язково. Перед оглядом потрібно спорожнити сечовий міхур, за кілька днів до огляду необхідно уникати статевих контактів.
Також лікареві необхідно повідомити про прийом лікарських препаратів і засобів оральної або вагінальної контрацепції, якщо такі використовуються, проте, наприклад, рекомендується вирушати на огляд до лікаря через два тижні після прийому антибіотиків.
Найкращим періодом для гінекологічного огляду вважається перший тиждень після закінчення менструації, проте, це не крайнє показання. Тим більше, якщо проблеми зі здоров’ям виникли під час менструації або та ж менструація перейшла в кровотечу, що не закінчується через звичайний для вас термін, необхідно вирушати до лікаря негайно.
Гінекологічний огляд передбачає три складові:
– зовнішній огляд;
– ректальне обстеження;
– внутрішньовагінальне обстеження.
Перші два види обстежень проводяться для незайманих, а останнє, для жінок, які почали статеве життя.
Внутрішньовагінальне дослідження передбачає огляд стінок піхви і шийки матки за допомогою спеціальних дзеркал. Такі інструменти або одноразові, або піддаються ретельній стерилізації. Вирушаючи до гінеколога, візьміть з собою пелюшку і носочки, можете придбати в аптеці набір одноразових інструментів для гінекологічного огляду.
За необхідності лікар візьме мазок або виділення для аналізів, наприклад бактеріологічний посів, цитологічне дослідження або простий аналіз мазка. Також може бути призначено ультразвукове дослідження органів малого тазу. Розрізняють зовнішнє і вагінальне УЗД, для незайманих підходить лише перший варіант, а жінкам рекомендується другий, але може бути проведений і перший.
Подбайте про те, щоб роздягання в кабінеті лікаря не викликало надмірних труднощів, можливо, доцільно надіти спідницю або плаття.