Які симптоми осінньої депресії? Найпоширеніші – втома, дратівливість, сонливість, поганий настрій. Скажемо відразу, що ліків від такого стану ніхто ще не придумав. Такої таблетки немає, щоб випити і поліпшити свій настрій, доведеться поборотися з осінню. Підготуйтеся до осені заздалегідь. Краще запобігти такому стану, ніж лікувати його.
Готуємося до осені
Напишіть список справ, які приносять вам радість, надають енергію. Це може бути все, що завгодно, головне, що подобається саме вам. Наприклад, прогулянка з другом чи подругою, якась поїздка, похід в кіно, ігри з дітьми, читання цікавих книг, любовний роман… Можете пофантазувати і придумати щось своє. Зверніть увагу! Це має бути список з декількох пунктів. Періодично повертайтеся до цього списку, щоб не забути, що ви там написали. Це буде ваша своєрідна «шпаргалка».
Для чого це потрібно, запитаєте ви? Влітку ми користуємося «задоволеннями». А восени охоплює мандраж. Якщо ви напишете список того, що приносить вам радість, наповнює ваше життя сенсом, то швидше будете знаходити полегшення у важкій ситуації. Це така своєрідна психологічна вправа.
Подумайте і згадайте свої осінні відчуття і страхи у минулому році. Напишіть їх на іншому аркуші паперу. Вилийте всі свої неприємні відчуття на папір – це допоможе вам зберігати спокій. Ви будете розуміти, що те, що ви відчуваєте або як ви думаєте в депресивному стані – це все лише осіння хандра.
Фізичні вправи
Придумайте на період осінь-зима-весна які-небудь фізичні заняття. Це може бути басейн, тренажерний зал, можна просто гуляти на вулиці або займатися вдома. У будь-якому випадку пам’ятайте, що треба більше рухатися, це відволікатиме вас і додасть енергії й сил боротися з хандрою.
Спілкування
Деяким людям потрібне спілкування, може ви один з них. Частіше телефонуйте рідним і близьким, друзям. Влаштовуйте зустрічі з коханими і близькими людьми. Вони завжди вас підтримають. Не замикайтеся в собі. Своїй найкращій подрузі можна виговоритися і поплакатися. Але пам’ятайте, краще не зустрічатися з людьми, які теж схильні до осінньої депресії.
Правильне харчування
Восени важливі вітаміни А, В, С, Е і Н та мінеральні елементи: магній, цинк і залізо. Вживайте в їжу хліб грубого помелу, фрукти, овочі, часник і цибулю, жирну морську рибу. Речовини, що містяться в цих продуктах поліпшать вам настрій. Їжте банани, м’ясо індички. Корисними будуть волоські горіхи та соняшникове і гарбузове насіння.
Планування справ
Планування справ допоможе контролювати ситуацію, ви будете більше встигати і настрій у вас покращиться.
Погляньте на світ з радістю
Подумайте, з чим асоціюється у вас осінь? Може з кінцем чогось радісного і приємного, з сірими буднями. Якщо у вас такий настрій, то він збільшує ризик депресії.
Погляньте на світ іншими очима. Радійте осіннім яскравим фарбам. Гуляйте самі або з дітьми, з друзями чи з коханою людиною. Збирайте гарне жовте листя. Якщо погода дощова, то й це не кінець світу. Похмурий день – це всього лише маленький шматочок нашого життя. Самі знаєте, що після сірих днів настають сонячні.
Закохуйтеся. Кохання – кращий засіб від депресії.
І ще. Коли у вас поганий настрій, позбавляйтеся від необхідності приймати якісь важливі рішення. Не оцінюйте свій настрій або стан. Ставтеся до себе м’якше, будьте поблажливі до себе. І тоді ви переконаєтеся: похмура осінь – це всього лише стан природи, але ніяк не стан душі. У нашому внутрішньому світі вічна весна може панувати в будь-який час року.