Головна | ПОБУТ → Правила сервірування столу

Правила сервірування столу

Правила сервірування столу

Успіх святкової трапези багато в чому залежить від уміння красиво і правильно оформити стіл, створити максимальні зручності для всіх присутніх. А нудне слово «сервірування» може означати процес творчий і приємний, мета якого зробити життя красивішим, а сімейні святкові обіди перетворити на особливе задоволення.

Класичні правила

Загальне правило розстановки посуду дуже просте – тарілки і прибори повинні ставитися в тій послідовності, в якій будуть подаватися страви. Наприклад, на тарілку для гарячого ставиться тарілка для закусок. Тарілочку для хліба також потрібно поставити ліворуч.

Виделки та ножі розташовуються тим далі від тарілки, чим швидше вони знадобляться. Тобто вилка для салату виявиться самою крайньою, а для гарячого – останньою біля тарілки. Десертні прибори кладуть зверху від тарілки. Ножі потрібно класти праворуч лезом по напрямку до тарілки, ложки – опуклістю вниз, а виделки – ліворуч від тарілки зубчиками вгору, щоб не зіпсувати скатертину. Супові ложки можна класти праворуч, правіше останнього ножа. Якщо подають вершкове масло до хліба, то на тарілку для хліба, яка повинна розташовуватися зліва від виделки, кладуть маленький ніж для масла.

Класичні правила передбачають не більше трьох приборів на столі одночасно, тому якщо ваша урочиста вечеря складається з десяти змін блюд, не потрібно намагатися розкласти всі потрібні виделки і ножі на столі відразу. Всі тарілки повинні стояти на невеликій відстані від краю столу, утворюючи пряму лінію, паралельну краю.

Вино і воду треба ставити на стіл відкритими. Соки, морси, горілку та інші міцні напої найкраще подавати в графинах. Келихи розставляються праворуч від тарілок знову ж у тій послідовності, в якій ви збираєтеся подавати напої. Шампанське ставлять у відерце з льодом і накривають серветкою або його зберігають у холодильнику і відкорковують безпосередньо перед вживанням. Розливають шампанське поступово, доливаючи в міру опадання піни. Наповнювати чарки напоями треба не більше ніж на три чверті їх місткості.

Не забудьте розставити на столі сіль, приправи і соуси. Хліб розставляють на столі на декількох тарілках, так, щоб всім гостям було зручно його дістати. У всіх страв і салатів мають бути окремі ложки, що лежать опуклою стороною вгору. Холодні закуски розставляють, чергуючи рибні, м’ясні та овочеві страви. Суп потрібно подавати у супниці, а гаряче – у спеціальних блюдах чи баранчиках (блюдо з кришкою).

Поряд з місцем господаря можна передбачити маленький столик, на якому під рукою знаходитимуться чисті тарілки, запасні прибори, серветки, додатковий хліб та інші потрібні речі.

Красиво накритий стіл передбачає бездоганно чисту і вигладжену скатертину та підібрані в тон серветки. Останні можна перетворити на особливі прикраси, склавши їх трикутником, ковпачком або яким-небудь і зовсім оригінальним чином. Потрібно поставити по серветці на кожен комплект тарілок.

Чудово прикрашають святковий стіл квіти – живі чи сухі композиції, наприклад, два-три невеликих акуратних букетики у різних частинах столу. Інший варіант – розмістити великий букет посередині столу, або ж по зовсім маленькому букетику біля кожної тарілки. У будь-якому випадку квіти не повинні займати занадто багато місця, а букети краще робити низькими, щоб вони не заважали брати закуски і спілкуватися гостям один з одним.

Нарешті, останнє правило, – святковий стіл не повинен «прогинатися» від надлишку страв і посуду. Витончено накритий стіл передбачає вільно розставлені закуски і салатниці та достатню кількість особистого простору для кожного з гостей.

Якщо ви хочете приготувати стіл трохи заздалегідь, щоб встигнути привести себе в порядок, або ваші гості дуже люблять спізнюватися, накрийте закуски і салати звичайною харчовою плівкою – це дозволить їм зберегти свіжий вигляд до приходу гостей.

Класичні правила сервірування столу

Столові прибори

Існує три основних набори столових приборів: великий столовий, закусочний, десертний. У кожен входять ложка, виделка і ніж, але їх призначення і, відповідно, розміри, різні. Великий або основний столовий прибор використовують при подачі перших і других страв. Закусочний набір відрізняється меншими розмірами, сервірується для закусок усіх видів і холодних страв, а також для деяких гарячих – смаженої шинки, млинців і т.д.

Десертний набір, ще менший за розміром, призначений для вживання солодких страв: пудингу, мусу, компоту, морозива, кремів. Якщо бульйон подають в бульйонній чашці, на блюдце кладуть десертну ложку. До фруктів теж подають десертний набір: виделку і ніж до свіжих фруктів, виделку – до фруктових салатів. Спеціальний фруктовий набір схожий на десертний, але меншого розміру. Фруктовий ніж має загострений кінець, а виделка – два зубці.

Існують ще так звані не основні прибори – для риби, для салату, для жаркого, для овочів і т.д. Рибний складається тільки з виделки і ножа: у виделки частіше всього чотири зубці, середній зубець більш заглиблений, з його допомогою легко витягати виступаючі рибні кісточки. У ножа тупе лезо у вигляді лопаточки: використовується при подачі гарячої риби.

Келихи

Келихи, склянки й чарки розставляють в останню чергу. Келихи для білого вина повинні бути невеликого об’єму, тому що біле вино подають охолодженим і наливають потроху, щоб не дати йому зігрітися. Келихи для червоного вина – об’ємні і злегка пузаті, але їх також не слід наливати по вінця – чим більша площа контакту вина з повітрям, тим краще розкривається винний букет. Коньяк з тієї ж причини наливають в широкі пузаті келихи на низькій ніжці. Для пива подаються кухлі або високі келихи. Віскі наливають в широкі низькі склянки без ніжки. Шампанське найкраще розташувати у відрі з льодом, а розливати в широкі низькі келихи на високій ніжці.

Якщо на вашому столі стоять красиві келихи на ніжках для вина, то для води і соків не варто подавати звичайні склянки – нехай це теж будуть келихи на довгих ніжках.

В трикутних келихах заведено подавати мартіні і інші вермути, глінтвейн в високих кухлях з крихітної ручкою, лікер у витончених вигнутих чарках.

Якщо ви любите коктейлі, не забувайте про соломинки і прикраси – палички для коктейлю, половинки лимонів або інші фрукти. Будь-який холодильник дозволить вам приготувати ще одну необхідну складову коктейлів – лід. Подають коктейлі в звичайних прямих високих склянках.

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля