Порізи
Мабуть, найпоширеніша травма на дачі – це порізи. Порізатися можна де завгодно: і в клопотах на кухні, і на городі, і у водойм, вирушивши купатися та загоряти.
Поріз потрібно:
– швидко і ретельно промити хоча б чистою холодною водою (холод швидше зупинить кровотечу);
– обробити розчином антисептика (перекисом водню, хлоргексидином, розчином фурациліну);
– обробити зеленкою чи йодом (шкіру навколо рани);
– заклеїти бактерицидним пластиром чи накласти стерильну пов’язку (все залежить від розмірів рани).
Подряпини, синці, скалки, трудові мозолі
Їх теж не варто залишати без уваги: обробка антисептиком і бактерицидний пластир обов’язкові. Адже дачні клопоти зазвичай пов’язані з землею, тому занести в ранку якусь інфекцію простіше простого. А потім доведеться мати справу з запаленням, болями, наривами та іншими супутніми принадами.
До речі, скалку можна дістати:
– за допомогою скотчу, якщо не виходить акуратно видавити чи витягнути її за допомогою голки;
– розпарити місце травми в гарячій солоній воді: тоді скалка виходить легше.
Колоті рани
Такі травми можна отримати, наступивши на гострий предмет, наприклад, на цвях. Це дуже неприємно, оскільки рана виходить вузька й часто глибока, а інфекція потрапляє в місця, недоступні для простого промивання. Перша допомога така ж, як і при порізах: промивання, дезінфекція, стерильна пов’язка.
Дуже бажано якомога швидше показати рану лікарю, тому що такі травми частіше всього сильно запалюються, йде нагноєння і навіть може знадобитися щеплення від правця.
При колотих і глибоких ранах перекис водню не використовують, тому що він зупиняє тільки капілярну кровотечу.
Забої
На дачі вони – звичайна справа, особливо у грайливих малюків, які падають то з гойдалок, то з велосипеда, то з паркану, то з дерева… Якщо місце удару має садно, її потрібно обробити антисептиком, потім прикласти до нього щось холодне, загорнуті чистою тканиною.
Підійдуть і всякі мазі-гелі: їх вибір в аптеках величезний.
З народних засобів можна використовувати господарське мило. Кажуть, якщо ним якомога швидше намилити місце удару, то синяка не буде, або він буде незначний.
Опіки
Не рідкість в заміському вояжі й опіки: то сміття в багатті спалюють, то шашлики організують… Місце опіку потрібно змастити спеціальною маззю чи застосувати аналогічний спрей (в аптеці є на будь-який смак і гаманець). Для домашньої аптечки наявність таких препаратів обов’язкова.
Згідно з народними порадами, опік можна змастити маслом чайного дерева. У будь-якому випадку місце опіку треба прикрити стерильною пов’язкою.
Опіки, великі за площею чи з пухирями, вимагають обов’язкової консультації лікаря.
Очні травми
Одна справа, коли в око потрапила порошинка, яку можна витягти без особливих зусиль. А якщо сталося сильне забруднення чи потрапив розчин побутової хімії?.. У першу чергу, потрібно щедро промити око, якомога більше розсунувши повіки:
– спочатку чистою кип’яченою водою;
– потім – спеціальним розчином або краплями.
Після промивання слід прикрити око стерильною серветкою і дати йому відпочинок на деякий час (закрити очі і не кліпати, полежати декілька хвилин).
Травма ока гострим предметом вимагає обов’язкового медичного огляду, тому що при цьому часто пошкоджується рогівка.
Укуси комах
Дуже просто і навіть в порядку речей постраждати за містом від укусу комарів, мошки, кліщів, ос, бджіл, шершнів… Допоможуть уникнути цих неприємностей репеленти і швидкі ноги. Перші врятують від мошок і комарів, а ноги знадобляться, щоб відбігти подалі від комах, що жалять. Адже, якщо бджола жалить лише один раз, то оси, джмелі та шершні здатні кусати по декілька разів.
Якщо вжалила бджола
Насамперед потрібно видалити жало. Обережно видавлюйте його пальцями, натискаючи навколо місця укусу, намагайтеся не пошкодити саме жало. Спочатку обробіть місце укусу антисептиком. Потім прикладіть холод, що призупинить набряк і подальше проникнення отрути в більш глибокі тканини.
Також місце укусу можна змастити:
– антигістамінним засобом для зовнішнього застосування;
– розчином харчової соди (0,5 ч.л. на 1 склянку води);
– розчином нашатирного спирту з водою (1:1).
Народні методи:
– змастити сіркою з вуха;
– прикласти кашку з трав чебрецю чи подорожника.
Непогано прийняти таблетку антигістамінного препарату всередину, все-таки алергія на укуси комах досить небезпечна, а у важких випадках може виникнути анафілактичний шок.
При перших ознаках ускладнень негайно викликайте швидку допомогу.
Укуси комарів та мошок
Вони теж викликають набряки, особливо у алергіків, тому знадобляться антигістамінні засоби і терпіння, щоб не чухати нестерпно сверблячі місця.
Народні методи:
– змастити шкіру соком свіжої цибулі (зелене перо завжди є на будь-якій дачі);
– протерти розчином харчової соди чи нашатирю;
– накласти кашку з тертої сирої картоплі;
– протерти соком кульбаби.
За допомогою до лікаря
Не з будь-якою травмою можна впоратися самостійно. Потрібно терміново звертатися в лікарню, якщо:
– рана сильно забруднена і глибока, а кровотечу зупинити не вдається: в домашніх умовах неможливо усунути інфекцію з глибоких тканин, ще може знадобитися і накладення швів, а про небезпеку крововтрати і говорити не потрібно;
– місце травми стало червоніти і припухати, з’явилося нагноєння, підвищилася температура тіла, виник головний біль;
– вкусила тварина (кіт, собака, змія): на жаль, спалахи сказу в останній час – не рідкість, а зміїний укус небезпечний для життя;
– трапилися вивих, перелом, травми спини чи голови (особливо з втратою свідомості): тут допоможе тільки офіційна медицина;
– маленька дитина (в будь-якому випадку, не чекаючи будь-яких ускладнень).