Як економити газ в квартирі
Установіть газовий лічильник
Найперша порада – встановіть газовий лічильник. Ні для кого не секрет, що таким чином ви будете платити тільки за спожитий газ – не більше і не менше. Враховуючи, що в середні норми споживання закладений обсяг витрат газу, що приблизно в три рази перевищує реальний, ви зможете непогано заощаджувати. Правда, доведеться витратитися на сам лічильник і на послуги майстра. Плюс проект і установка. Але будьте певні – все це з лихвою окупиться!
Правильно та за призначенням користуйтеся газовою плитою
Чимало людей ніяк не можуть усвідомити цей найпростіший спосіб економії. Вогонь повинен бути помірним, обігрівати дно посуду, а не підніматися по стінках. Найбільша температура полум’я – на кінчиках, тому якщо вогонь «облизує» боки каструлі або сковороди, то витрата газу збільшується, а час приготування не скорочується. Після закипання, вогонь краще взагалі зменшити до необхідного мінімуму.
У чайник заливайте стільки води, скільки потрібно для чаювання, не варто гріти кожен раз повний. Тим більше, що перекип’ячена вода шкодить вашому здоров’ю.
Всім відомо, що найненажерливішим елементом газової плити є духовка. Це зовсім не означає, що станемо радити не пекти домашні тортики, які у вас виходять дивовижно смачними, і купувати готові фабричні торти. Ні, печіть на здоров’я! Але якщо потрібно запекти в духовці пару яблук або картоплин, подумайте чи варто для такого мізерного обсягу продуктів нагрівати таку велику газову духовку? Може варто скористатися мікрохвильовою піччю? Блюдо на виході буде з абсолютно однаковим смаком, а ось економія – відчутна.
І вже точно не варто використовувати конфорки для обігріву приміщення: це нераціонально і, до того ж, небезпечно.
Використовуйте лайфхаки
Існує декілька простих прийомів, що дозволяють трохи заощадити на газі. Наприклад – застелити поверхню плити фольгою. По-перше, її буде легше очистити – фольгу просто можна зняти і викинути, а на її місце застелити нову. По-друге, за рахунок відбитого тепла можна скоротити час приготування їжі – посуд буде нагріватися швидше, а остигати довше.
Використовуйте «правильний» посуд. Наприклад той, у якого на дні із зовнішнього боку нанесені металеві борозенки – він спеціально призначений для газових плит. Товсте дно каструлі або сковороди дозволить страві «дійти» за рахунок акумульованого тепла. Ну а чайник зі свистком просто не дасть забути про себе.
Бережіть гарячу воду
Особливо, якщо для її отримання ви використовуєте газову колонку. Приймайте душ замість ванни, вимикайте воду, поки чистите зуби і т.д. Допоможуть заощадити і спеціальні економічні розсікачі для душу.
Якщо колонка в кухні, то при митті посуду варто робити так: посуд спочатку намилити миючим засобом при вимкненій воді, а потім швидко прополоскати. Ще більше економити дозволить посудомийна машина. Причому не тільки на газу для колонки, але й на споживанні води.
Як економити газ у приватному будинку
В принципі, всі перераховані вище способи годяться і для приватного будинку. Встановлення газового лічильника тут навіть більш актуальне. Однак, на відміну від квартир, в будинку основна частина газу, що споживається, йде на опалення. А тому й порад з економії більше.
Отже, які ж способи економії на опаленні існують?
Максимально утепліть будинок
Поставте пластикові або дерев’яні склопакети. Якщо дорого, скористайтеся дідівським методом – заткніть всі отвори утеплювачем. Можна купити спеціальний, в крайньому випадку, підійдуть вата або поролон і паперові стрічки. Правда, на відміну від жителів квартир, ви маєте деякі переваги: не потрібно вмовляти сусідів на зовнішнє утеплення, немає ризику, що з чиєїсь вини у вас заведеться грибок або цвіль і т.д. Знову ж таки, утеплити стіни з зовнішнього боку – значить не втратити в просторі.
Окремої уваги заслуговують підлога і стеля – до 20% тепловтрат йде через неопалювані підвал і горище.
Звикайте до більш низької температури
Це не означає, що вам доведеться сидіти при 16°С. Ви ж можете виставити температуру на 20-22°С замість 24-26°С. Економія буде дуже помітна за рахунок такої різниці, а перебувати в такому приміщенні цілком комфортно. Треба сказати, що жителі багатьох країн, що також мають високі тарифи на обігрів цілком нормально ставляться до того, що взимку одягатися в приміщенні доводиться трохи тепліше, ніж влітку.
Крім того, не забувайте коригувати налаштування температури в залежності від зовнішніх показників. Адже нерідко взимку трапляються відлиги аж до плюс 5-10°С, а ми за звичкою «гріємося» як в мороз мінус 20°С.
Правильно провітрюйте
При необхідності провітрити кімнату, широко відкрийте на одну-дві хвилини вікно – цього буде достатньо, щоб в кімнату надійшло свіже повітря, а втрати тепла при цьому будуть незначними. Не практикуйте тривалих провітрювань кімнати з ледь відкритим вікном, кімнату при цьому ви, звичайно, провітріть добре, але так само якісно її і охолодите.
Використовуйте дров’яний камін або піч
Якщо у вас є дров’яний камін або піч, то можна економити на газовому опаленні за рахунок споживання дров.
Модернізуйте систему опалення
Викличте майстра, щоб відрегулював ваш котел для оптимальної роботи або поміняйте його на саму економічну модель. Лідирують за ККД конденсаційні газові опалювальні апарати.
Автоматизована система опалення хоч і коштує недешево, і вимагає витрат на установку, проте витрати (за словами досвідчених користувачів) окупаються за один-два сезони. А навіть найпростіші регулятори на радіаторах дозволяють змінювати температуру в конкретній кімнаті – залежно від її призначення і часу доби.
Ставте мінімальну температуру, коли відсутні. Використовуйте можливості програматора, що присутній у сучасних котлах. Наприклад, на пару годин протягом дня котел може відключатися чи зменшувати температуру, а до моменту вашого повернення прогрівати будинок.
Якщо опалювальний котел, розширювальний бачок або бойлер розташовані в неопалювальному підвалі їх теж потрібно теплоізолювати. Причому бажано крім просто ізолюючих матеріалів використовувати фольгу, яка буде відбивати тепло і створить ефект термоса. Сьогодні існує безліч матеріалів, які поєднують утеплення і тепловідбивання (і притому стоять зовсім недорого) – запитаєте про них в будь-якому будівельному магазині.
Крім того, необхідно утеплити всі металеві труби, що відходять від котла або бойлера.
Загалом, підбиваючи підсумки, можна помітити, що в економії газу, як і в будь-якій іншій економії, головне – уважність і раціональний підхід. Якщо ви звикнете слідувати простим правилам і контролювати себе, заощадити можна досить багато грошей. І (що важливо в наш час в нашій країні) – досить багато газу.