Повернути золоту блиск та первинний вигляд виробу можна звернувшись в спеціальні майстерні, а можна легко почистити золото і в домашніх умовах.
Найпростіший спосіб повернути золоту первісну чистоту це промивка виробу в мильному розчині. Для цього прикраси спочатку потрібно «замочити» в розведеному у воді милі, а через кілька годин витягнути і сполоснути чистою водою.
Більш сильне забруднення можна видалити з металу за допомогою зубної щітки. Але в цьому процесі головне не перестаратися, так як велике зусилля може нашкодити металу.
Найбільш популярний спосіб чистки виробів із золота в домашніх умовах – це промивка їх в розчині нашатирного спирту. Для цього в склянці чистої води розчиняють 6-7 крапель нашатирного спирту і промивають в ньому вироби із золота.
Повернути блиск прикрасам із золота можна простим способом з використанням цукрового піску. Беремо звичайний стакан теплої води, насипаємо в нього 2 чайні ложки цукрового піску і перемішуємо. Після того як цукор розчинився, залишаємо в цьому розчині виріб із золота на 6-8 годин.
Чистку золота вдома можна провести і за допомогою прального порошку, розчинивши його у кількості столової ложки в стакані води. Прикраси витримують протягом півгодини.
Ще золоті вироби можна очистити губною помадою. До її складу входить діоксид титану, який і бере на себе функцію очищення золота від забруднень. Але тут потрібно бути обережним. Вся справа в тому, що компоненти, які входять до складу помади, можуть подряпати виріб. Для губ це не страшно, а от для дорогоцінного металу може бути небезпечно.
А ось зубний порошок, навпаки, можна використовувати для очистки золота. Справа в тому, що в його склад входять спеціальні абразиви, які чудово справляються з різними забрудненнями на золотих прикрасах.
Підходить для очищення золотих прикрас в домашніх умовах і популярна сода. Воду доводять до кипіння в алюмінієвому посуді, потім розчиняють соду. Після того як вода закипіла вдруге її охолоджують, а потім занурюють у неї виріб із золота. У розчині соди прикраса має залишатися близько години. Потім її дістають і промивають. Блиск гарантовано.
Сьогодні є досить популярними вироби із білого золота. Білим золотом називається сплав золота, міді, нікелю чи паладію. У так зване біле золото замість срібла додається нікель, і сплав набуває білого кольору. Вироби із білого золота покривають родієм, який коштує дорожче за золота. І хоча він є хімічно стійким елементом та з часом може стиратися.
Чистити біле золото пастою чи зубним порошком категорично забороняється. Це може подряпати той самий родій, який найбільш цінний в цьому сплаві. Найкращим варіантом засобу для чищення, який можна приготувати в домашніх умовах для білого золота буде нашатирний спирт, розведений навпіл з водою. У таку суміш не зайвим буде додати декілька крапель шампуню.
Можна для очищення білого золота використовувати і аміак. Для цього готують 25% розчин, яким і протирають прикраси.
Якщо прикраси окрім золота містять ще й коштовні камені, то при їхньому чищенні потрібно бути дуже обережним. Деякі коштовні камені легко можна подряпати навіть м’яким предметом. Про занурення коштовних каменів в різні розчини взагалі потрібно забути.
Для того, щоб ювелірні прикраси тішили вас довгі роки, слід дотримуватися певних правил по догляду за коштовностями:
– прикраси варто зберігати в скриньці чи футлярі подалі від світла і тепла;
– не забувайте знімати золоті вироби, коли виконуєте домашню роботу;
– намагайтеся чистити золото хоча б раз на місяць;
– перекладайте прикраси м’якою фланеллю, щоб вони не дряпалися одна об одну.
І нехай вони вражають вас і всіх оточуючих своєю красою та блиском каменів протягом багатьох років!