Як вибрати хороший ніж, які його індивідуальні особливості, які ножі повинні бути на кухні, як їх зберігати і як з ними поводитися – все це ви дізнаєтеся з цієї статті.
Щоб процес приготування їжі приносив господині задоволення, все кухонне приладдя повинно бути якісними, зручними і красивими. Особливо це стосується ножів, які є неодмінним атрибутом будь-якої кухні.
Якісні ножі – це ножі, які не просто зручні у використанні, але і зроблені з матеріалів довговічних, які потребують нечастого заточування й порівняно нескладного догляду, при якому зберігається початковий вигляд приладів.
Ножі почали виготовляти багато тисячоліть тому, і за цей час з’явилися певні правила догляду і поводження з ними. Невміле користування або неправильне зберігання ножів може швидко вивести з ладу самого вірного помічника на кухні.
На що слід звернути увагу при виборі кухонного ножа
• Професійні хороші ножі зазвичай мають досить високу вартість. Їх фірми виробники пишаються своєю продукцією і тому позначають її спеціальним знаком – клеймом виробника і країни, яке не стирається. Клеймо нанесене фарбою, може вказувати на підробку.
• Довжина леза ножа для нарізки від 20 см (зазвичай це три варіації ножів за довжиною – 25-30, 35-40 і від 45 см). Для чищення буде найбільш зручний короткий ніж. Товщина не гострої частини леза ножа повинна складати приблизно 2-3 мм. Хлібний ніж повинен бути тупим – з рівною товщиною і зрізаним кінцем. Для риби і шинки зручні ножі із зубчатим лезом.
• Лезо ножа повинно бути однорідним і гладким, без розводів і плям. Ідеальний варіант – коване лезо, більш простий і доступний – прокатна сталь.
• Ніж має бути зручно тримати в руці, ні лезо, ні ручка не повинні переважувати. Центр ваги хорошого ножа розташовується в точці, де закінчується ручка і починається «вільне лезо».
• Дерев’яна ручка надійніше тримається в руці, але доглядати значно простіше за пластиковою. Кріплення ручки на основі леза повинно бути за допомогою трьох наскрізних заклепок, а не «надійного» клею.
• Великою перевагою при виборі ножа стає наявність гарди, таку назву носить спеціальний виступ на нижній частині ручки для захисту руки від зісковзування при неакуратних рухах.
• Ніж, який ви купуєте, неодмінно повинен бути заточений. Виконати цю процедуру самостійно вперше дуже складно. Крім того, відсутність першої належної заточки може свідчити про те, що виробник постарався приховати низьку якість використовуваного для леза матеріалу.
Як зберігати кухонні ножі і як правильно з ними поводитися
• Перш за все, слід пам’ятати про те, що кожен ніж призначений для певної дії, і використовувати ножі краще строго за призначенням. Не слід рубати ножем заморожене м’ясо чи кістки – для цих цілей є спеціальні сокирки.
• Після роботи з ножем його слід одразу ж вимити і висушити. Для леза ножа шкідливий тривалий контакт з вологою, тому надовго залишати його в раковині не варто.
• Професійні ножі небажано мити в посудомийній машині, для очищення леза краще використовувати м’які миючі засоби. Якщо ручка ножа виконана з природного матеріалу, час від часу її слід обробляти воском.
• Щоб ножі довго залишалися гострими, не варто зберігати їх разом з іншими столовими приборами. Краще за все використовувати магнітні тримачі чи спеціальну підставку для ножів – так вони не тільки економитимуть місце на кухні, але і завжди будуть під рукою.
• Оскільки хороші набори ножів коштують недешево, немає сенсу економити на обробних дошках. Кам’яні, акрилові чи скляні обробні дошки для нарізання продуктів краще не використовувати – при роботі з ними ножі дуже швидко тупляться. Дошки з дерева або пластмаси стануть кращим рішенням.
• Не завадить мати в кухонному арсеналі спеціальне пристосування для правки ножів – мусат. Якщо користуватися професійним ножем правильно, його лезо часто точити не доведеться, а мусат не заточує, а випрямляє лезо, приводячи його крайку в первинний стан.
• Час від часу ножі потребують заточування. В принципі, це не так вже й складно, але якщо навичок цього діла у вас немає, краще довірити заточку ножів професіоналам. Щоб наточити ножа самостійно, знадобиться точильний камінь чи спеціальна точилка для ножів. Точилка зручніша, вона підходить для регулярного використання, але іноді потрібно вдаватися за допомогою і до точильного каменю, в іншому випадку з часом лезо ножа втратить свою первинну гостроту. Ще один важливий момент, який слід врахувати, щоб ніж якомога довше не тупився, це кут заточування – не більше 25-30 градусів.