В даний час нерідко під виглядом шампанського продають ігристі, мускатні ігристі, також газовані вина, а в гіршому випадку і газовані напої, що аж ніяк не відносяться ні до шампанського, ні до вина. Шампанським називається ігристе французьке вино, справжня батьківщина якого – Шампань. Щодо різниці між справжнім шампанським і просто ігристим вином, можете не турбуватися, якщо купите замість першого друге. Якісне ігристе вино анітрохи не гірше шампанського, і, якщо ваші гості не є великими знавцями, навіть не відчують між ними різниці.
При виборі шампанського слід звертати увагу на наступні моменти:
• Якісне шампанське продається тільки в великих супермаркетах або фірмових магазинах, що торгують алкоголем. За покупкою слід відправлятися саме туди. Але навіть у відомих місцях продажу можна придбати підробку, тому слід звертати увагу і на ціну напою. Якщо вартість вподобаної вам пляшки набагато нижча, ніж у інших, то краще не ризикувати і відмовитися від покупки.
• Вивчіть уважно етикетку. В першу чергу етикетка повинна бути виконана на гарному папері і правильно приклеєна. На ній повинна бути інформація про виробника, термін придатності та місце розливу ігристого вина.
• У складі хорошого шампанського не повинно бути ароматизаторів та інших добавок. Напис «газоване вино» (Spumante, Asti Mondono) означає, що напій не піддавався бродінню, вуглекислим газом його насичували штучно. Зрозуміло, що це не справжнє шампанське, його бульбашки видихаються через 10-20 хвилин, хоча в хорошому напої вони зберігаються до 24-х годин.
• Пляшки для шампанського виробляються тільки із затемненого скла, оскільки при контакті з сонячним світлом напій втрачає свої смакові якості і стає гірким. Світла пляшка явно вказує на низьку якість напою. Осаду на дні не повинно бути в будь-якому випадку.
• Краще вибирати шампанське, закупорене корковою пробкою. Пластмасова пробка використовується тільки в ігристих винах низької та середньої якості.
• Щоб напій не зіпсувався, магазин повинен дотримуватися умов зберігання шампанського, тобто стежити за температурним режимом, вологістю, положенням пляшки, світлом і т.д. Але так відбувається далеко не завжди. При неправильному зберіганні в магазині, навіть спочатку якісний напій може стати непридатним до вживання.
• Якісне шампанське має дуже складний і тонкий букет, де можуть бути присутніми запахи квітів, прянощів, фруктів і ягід, мигдалю, волоських горіхів, ванілі, меду, вершкового масла. Можуть зустрічатися відтінки запахів рослин – евкаліпту, ялівцю, деревини і т.д. Якщо в шампанському відчувається запах спирту і дріжджів, то перед вами вино сумнівної якості.
• Смак якісного шампанського повинен бути, перш за все, збалансованим, ні один з основних компонентів вина (спирт, цукор і кислотність) не повинен переважати або відчуватися окремо. Вишуканість, гармонійність і повнота смаку – ось головні показники хорошого шампанського, так само як і довгий, приємний післясмак.
• Якісне шампанське повинно бути абсолютно чистим і прозорим. Мати живий блиск, приємний колір, при розливанні по келихах піна в них повинна бути легкою і при осіданні на дно залишати на стінках сліди, які називають «французьким намистом». Бульбашки напою повинні «грати» і в ідеалі мати однаковий маленький розмір. На це звертають увагу приблизно через хвилину, після того як шампанське розлили по келихах, оскільки саме через цей проміжок часу їх температура і температура вина стають однаковими.
• Перш ніж пити шампанське, киньте в келих виноградинку – якщо її обліпили дрібні бульбашки, шампанське справжнє, якщо великі і рідкісні – це газований спирт.
За вмістом цукру шампанське поділяється на 6 категорій, відповідний напис обов’язково вказаний на етикетці. Це може бути extra-brut або ultra-brut (менше 6 грамів на літр); brut (менше 15 грамів на літр); extra-sec або extra-dry (12-20 грамів на літр); sec або dry (17-35 грамів на літр); demi-sec або semi-dry (33-55 грамів на літр), doux або sweet (понад 50 грамів на літр).
Основний принцип хорошого шампанського полягає в тому, що чим більше в ньому цукру, тим нижче сорт. До того ж напій поєднується зі святковими стравами набагато краще, якщо вміст цукру в ньому мінімальний. Саме тому справжні цінителі шипучого напою надають перевагу брюту – вину, в яке майже не додається цукор. Винороби вважають, що саме ця марка шампанського володіє найбільш насиченим смаком, хоча для багатьох воно може здатися занадто кислим. Тим, хто вживає напій від випадку до випадку, краще зупинитися на солодких або напівсолодких сортах напою.
Будьте пильні і вимогливі при виборі шампанського. І тоді запашне ігристе стане фантастичним делікатесом на вашому столі і чудовим доповненням до будь-якого торжества!