І хоча комусь здається, що укус комара – це суща дрібниця, захист від комарів залишається великою проблемою для багатьох людей, оскільки укуси комарів можуть викликати у людини алергічну реакцію, дерматит, набряки шкіри і постійний свербіж. А якщо ще й активно чухати місця укусів, то роздерті до крові руки та ноги, в які легко занести інфекцію вам гарантовані.
Тому знати, які ефективні засоби від комарів існують просто необхідно.
Для індивідуального захисту від комарів придумано величезну кількість способів:
– Захисні антимоскітні сітки, що прикріплюються на вікна, кватирки та вентиляційні віддушини, механічно перешкоджають проникненню комарів в квартиру чи будинок. Є також дрібнопористі сітки для дитячих ліжечок та фіранки на двері.
– Репеленти – це речовини, що використовуються для відлякування комах. За механізмом дії бувають летючі речовини, що діють на відстані на нервові закінчення нюхових органів комах та контактні, які діють при контакті комахи з обробленою поверхнею. Найбільш ефективними є діетилтолуамід, бензоілпіперидин, оксамат, ребемід, карбоксид.
Репеленти у вигляді кремів, мазей, емульсій, лосьйонів наносять на шкіру відкритих частин тіла тонким шаром, не втираючи. Для одноразової обробки використовують 5-10 мл рідини чи 3-5 г крему (мазі). З аерозольного балону репелент наносять на долоню, а потім змащують ним відкриті частини тіла. Одноразове нанесення засобу на шкіру забезпечує захист від нападу кровососів протягом 2-5 годин.
Репелентами у вигляді водних емульсій, розчинів обробляють одяг, захисні сітки, пологи, намети. Просочена препаратом тканина зберігає без прання відлякуючі властивості протягом 2-3 тижнів. Обробку одягу з аерозольного балону проводять поза житлових приміщень з відстані 10-12 см. Оброблений одяг зберігає відлякуючі властивості протягом 1-7 діб. Майте на увазі, що перебування під дощем різко знижує відлякуючі властивості оброблених предметів, а прання й зовсім позбавляє їх цих властивостей.
При використанні цих засобів необхідно дотримуватися запобіжних заходів:
– не наносити їх на ушкоджену ділянку шкіри;
– не допускати їхнього попадання на слизові оболонки губ, носа, очей.
У разі потрапляння препарату на слизові оболонки необхідно ретельно промити їх під струменем води чи розчином харчової соди (1 чайна ложка на склянку води).
– Фуміганти – це речовини, що застосовуються методом окурювання, вбивають комарів, на відміну від вище описаних репелентів, які тільки їх відлякують. Найчастіше можна зустріти фуміганти двох типів – піротехнічні (наприклад, димляча спіраль) і електрофумігатори (невеличкі прилади, що складаються з електронагрівального елементу і пластин, просочених шкідливою для комах речовиною – інсектицидом. Тепло в таких приладах служить приманкою і водночас змушує інсектицид активно випаровуватися).
Майте на увазі, що препарати індивідуального захисту від комарів стали одним з найбільш підроблюваних товарів. Від таких підробок і комарі не гинуть, і люди можуть постраждати. Тому купувати фумігатори та репеленти слід у великих магазинах чи аптеках – і ні в якому разі не на ринках і не в наметах.
– Якщо ви вирішили обійтися без хімії, є велика різноманітність народних засобів. Відомо, що комарі не переносять запаху томатного листя і, відчувши його, відлітають. Поставте кілька горщиків з томатними кущами на балконі чи перед вікнами – це буде надійний бар’єр проти комарів. Томати належать до числа тих небагатьох рослин, які майже зовсім не схильні до нападу шкідливих комах. Властивий зеленим частинам цієї рослини особливий специфічний запах сам по собі вже виявляється достатнім, щоб тримати багатьох комах на безпечній відстані.
Комарі не люблять також запаху гвоздики, анісу, евкаліпту та кедра. Змочіть олією цих рослин ватку і покладіть на підвіконня. Можна також змастити гвоздичною, анісовою, кедровою чи евкаліптовою олією голі частини тіла.
Окрім перерахованих вище, до відлякуючих засобів належать: запах валеріани, свіжозірваного листя волоського горіха, а також тютюновий дим і дим від злегка просушеної хвої ялівцю, соснових чи ялинових шишок. Свіжі гілки справжньої бузини також вважаються хорошим засобом, що відлякує комарів. Дуже допомагає від нестерпних комах карболова кислота: достатньо трішки окропити нею на ніч стіну біля ліжка.
– Сучасним і екологічно чистим засобом захисту від комарів є ультразвуковий прилад, що генерує однотонні ультразвукові сигнали не відчутні людиною, але неприємні для комарів. Ультразвукові прилади нешкідливі для дітей: вони не виділяють ніяких хімічних речовин, і тому немає необхідності провітрювати приміщення після їх використання. Ультразвукові прилади захисту від комарів випускають двох видів: з живленням від мережі і від батарейок (часто у вигляді брелоків). Перші діють на площі близько 25 кв.м, а другі можна використовувати і на відкритому повітрі: вони відлякують комарів в радіусі трьох метрів.