Здається, що навесні відкриваються нові можливості, що сприяють здоровому способу життя – натуральні овочі та фрукти на прилавках, безліч вигідних акцій в салонах краси і тренажерних залах, та й просто приємна погода, що розташовує до піших прогулянок і масових виїздів на свіже повітря. Все це, безумовно, має місце бути, але оздоровлювати свій організм потрібно з розумом.
Одна з причин, через яку ми з нетерпінням очікуємо весну, це широкий достаток свіжих овочів та фруктів на прилавках ринків і супермаркетів. Вони щойно із грядки, свіжі і красиві, яскраві і соковиті – огірки і помідори, кріп і петрушка, зелена цибуля, капуста і редиска, а ще морква, буряк і така довгоочікувана молода картопля! За останні місяці нам порядком набридли підв’ялі коренеплоди, квашені помідори і капуста, а мандарини, гранати і хурма лише нагадують про зимові завірюхи. Рука так і тягнеться заплатити нехай і відносно високу ціну за такий бажаний ковток весняної свіжості. Але чи так це смачно і корисно?
Комусь видасться нерозумним і негожим відмовлятися від овочів та фруктів, люб’язно вирощених для нас вітчизняними або закордонними аграріями. Звісно, всі ми знаємо, що квітень і травень, а вже тим більше березень – не сезон для вирощених на відкритих ґрунтах овочів, але що поганого в тому, що ми купуємо тепличні продукти, адже велика доза добрив, здається, прискорює їх зростання, але не позначається на якості. Це помилка, але не привід для відмови від ранніх овочів та фруктів. Для того щоб мати з їхнього споживання максимум користі і не завдати організму шкоди, необхідно дотримуватися простих правил з вибору і приготування даної продукції.
У чому небезпека ранніх овочів та фруктів
Ранні овочі та фрукти можуть призвести до серйозних отруєнь. Відбутися це може унаслідок перенасичення організму пестицидами та нітратами, що містяться в певних кількостях в овочах, вирощених «у прискореному режимі». Недобросовісні виробники свідомо перевищують допустимі дози добрив, в результаті отримують апетитні на вигляд, але не завжди смачні і ще частіше некорисні плоди. Нітрати, солі азотної кислоти, в організмі людини, а часом і просто в холодильнику, схильні перетворюватися в нітрити, солі азотистої кислоти, а саме останні неймовірно шкідливі.
Невелику кількість нітратів і ще меншу кількість нітритів наш організм зможе протягом короткого часу вивести, але коли він ними перенасичується, це призводить до важких форм отруєнь.
Як вибрати найменш шкідливий продукт
Найбільш ефективним методом можна вважати самостійну перевірку плодів на вміст шкідливих речовин. Для цього потрібно придбати екотестер, але задоволення це не з дешевих, зате просто піднісши прилад до продукції, ви зрозумієте, зміцните чи погубите такими ласощами своє здоров’я.
Для тих, хто не вважає за доцільне придбання екотестеру, доречним буде наступний набір рекомендацій:
– купуйте овочі та фрукти в спеціалізованих точках, ні в якому разі не на узбіччі заміської траси чи стихійному ринку;
– не соромтеся запитати у продавця висновок лабораторної перевірки його продукції, в такому документі буде вказано вміст тих же нітратів і пестицидів в кожній конкретній партії;
– купуйте овочі та фрукти натурального вигляду – вони не повинні бути надмірно великі, надзвичайно яскравого забарвлення, блищати і сяяти, ніби відполіровані;
– різні овочі та фрукти по-різному вбирають добрива, найбільш схильними до накопичення в собі нітратів є листовий салат і зелень, капуста, кабачки й огірки, морква і буряк.
Як зменшити кількість шкідливих речовин в плодах
Ранні овочі та фрукти наполегливо рекомендується піддавати певній обробці перед споживанням. У ході нехитрих процедур можна позбутися 10-50% шкідливих речовин, а враховуючи, що на спеціалізовані прилавки потрапляють плоди, вміст нітратів у яких не перевищує допустимий поріг, позбавлення вже від такої частини шкідливих речовин цілком достатньо для відчутної користі здоров’ю.
• Елементарно, перед споживанням добре мийте овочі та фрукти, адже більшість шкідливих речовин містяться на шкірці і в шкірці плоду.
• Очищуйте шкірку овочів – в цей час року вона скоріш джерело нітратів, ніж вітамінів. Це особливо стосується огірків, картоплі, кабачків, редису, яблук.
• Нітрати в більшій кількості зосереджуються біля основи плодів, в стеблах і черешках – вживайте в їжу тільки листя петрушки, вирізайте качан і стебла-прожилки у капусти, шпинату, листового салату, відрізуйте основу у овочів приблизно на один сантиметр.
• Перенасичені добривами моркву і буряк легко впізнати за блідувато-білою серцевиною, а огірки – за жовтуватими зрізами.
• Вимочуйте плоди у воді – в кип’яченій, можна з додаванням морської солі або лимонного соку, декількох заходів по 15-30 хвилин буде достатньо. Ефект посилиться, якщо замочувати розрізані на кілька частин овочі або фрукти. Добре обсушуйте плоди, при цьому всі вітаміни зберігаються.
• Піддавайте овочі термічній обробці. Шкідливі речовини знищуються, але й вітаміни теж.
• Приготовані зі свіжих овочів салати споживайте відразу, перетворення менш шкідливих нітратів в більш небезпечні нітрити може відбуватися і в процесі окислення нарізаних і заправлених овочів в холодильнику.
• Нітратні сполуки чудово знешкоджуються лимонним або гранатовим соком, на їх основі можна готувати заправки для салатів або додавати їх у воду для замочування овочів та фруктів.