Головна | РІЗНЕ → Енергетичні напої: користь чи шкода

Енергетичні напої: користь чи шкода

Енергетичні напої: користь чи шкода

Енергетичні напої протягом останнього десятиліття міцно вкоренилися на прилавках сучасних магазинів. Яскраві банки, загадковий вміст і неперевершений ефект! На відміну від дії багатьох продуктів харчування, дія енергетиків відчувається в найкоротші терміни, 20 хвилин і ви дійсно сповнені сил та тієї самої енергії!

Про вплив різних стимуляторів на природні процеси в людському організмі відомо здавна: в різні часи і в різних куточках нашої планети люди використовували підбадьорливі властивості різних рослин, а сьогодні такі екстракти можна зміцнити і менш натуральними інгредієнтами.

Що ж входить до складу енергетиків? Асортимент таких напоїв досить широкий і продовжує поповнюватися новими марками. Однак у більшому числі випадків склад напою являє собою класичну композицію, змінюватися можуть тільки пропорції та смакові характеристики. Зазвичай ефект від енергетичного напою забезпечується наступними його складовими:

• Кофеїн або речовини, що містять його – послаблює відчуття втоми й сонливості, стимулює роботу мозку, підсилює серцеву діяльність (скорочення серцевого м’яза) і розширює кровоносні судини. Великі дози призводять до виснаження нервових клітин.

• Сахароза і глюкоза – цукри, що володіють поживними властивостями, чим забезпечується, по-перше, смаковий, а по-друге, незначний у порівнянні з іншими, але все ж енергетичний ефект.

• Теобромін – алкалоїд, схожий за своїми властивостями з кофеїном, забезпечує збудження серцевого м’язу, стимулює роботу нервової системи.

• Таурин – потужний антиоксидант, природним шляхом синтезується в організмі людини з амінокислоти цистеїн, покращує енергетичні й обмінні процеси. Вплив на дитячий організм (до 18 років) не встановлений, тобто може бути непередбачуваним.

• L-карнітин та глюкуронолактон – вміст цих природних для людини речовин в енергетичних напоях в десятки разів перевищує добову норму, ефект від чого досліджений в недостатній мірі.

• Екстракти женьшеню і гуарани – стимулюють ЦНС, зменшуючи стомленість і сонливість, підвищують артеріальний тиск і м’язовий тонус, загальну працездатність. Гуарана є афродизіаком. Передозування призводить до безсоння, відчуття тривоги і стрибків артеріального тиску.

• Вітаміни, найчастіше групи В.

• Барвники, консерванти, підсилювачі смаку.

Важливо розуміти, що вплив такого складу не збагачує організм енергією і поживними речовинами, а сприяє витрачанню раніше накопичених сил. Таким чином, ми запускаємо механізм «позичання енергії» у самого себе, на даному етапі не заповнюючи цей резерв.

Дози стимулюючих організм речовин в енергетичних напоях настільки великі, що ефект настає практично миттєво, але і передозування завжди близьке. Такі напої впливають переважно на серцеву та нервову системи, побічно зачіпаючи й інші органи, наприклад ШКТ. Нескладно здогадатися, що надмірна дія на ці системи загрожує не легким нездужанням, а навіть летальним результатом.

На кожній банці з енергетичним напоєм величезними літерами вказано їх чудовий ефект, але виробники не можуть обійти увагою і побічні ефекти свого продукту, а тому невеликим шрифтом роблять приписку з тильного боку банки про те, що передозування (а це 0,5 л в день і більше ) небезпечне для здоров’я. Тим не менш, банки ємністю в півлітра знаходяться у вільному продажу – уникайте їх придбання, прийом такої дози межує з допустимою і легко перевищить її, якщо ви тільки-но з’їсте шоколад або вип’єте чашку кави.

Небезпека енергетиків посилюється при поєднанні їх з алкоголем (а деякі виробники вдаються і до такої рецептури). Ефект на організм виявляється вельми цікавий, протягом певного часу людина балансує між станом бадьорості і розслаблення. У гонитві за такими відчуттями багато молодих людей віддають перевагу алкогольним коктейлям на основі енергетиків. Однак врахуйте, що це одне з протипоказань, адже алкоголь розслабляє, а енергетик тонізує, людина втрачає контроль над кількістю випитого алкоголю, навантаження на серце збільшується.

Споживання енергетичних напоїв ніколи не принесе очевидну користь організму, їх можна порекомендувати для одиничних, вкрай рідкісних прийомів. Важливо в цьому випадку розумно підходити до запозичення енергії у свого організму і поквапитися відновити сили природним шляхом. Візьміть на замітку наступні рекомендації:

• Рекомендованою добовою дозою енергетика для дорослої здорової людини є одна банка ємністю 250 мл. Максимально допустиме вживання двох таких банок, тобто 500 мл напою;

• Добова доза не означає рекомендацію до щоденного споживання енергетичних напоїв, їх варто споживати вкрай рідко. При щоденному інтелектуальному або фізичному навантаженні заповнюйте сили природним чином – висипайтеся, знаходьте час на відпочинок, а банку енергетика можна замінити, наприклад, декількома чашками кави (з перервою в прийомі) чи склянкою свіжовичавленого апельсинового соку, в аптеці можна придбати натуральні екстракти женьшеню або гуарани і періодично вживати їх за рецептом.

• Разовий прийом енергетика і, відповідно, бадьорість та працездатність деякий час після цього передбачають необхідність найближчим часом заповнити настільки швидко витрачену енергію. Іншими словами, після безсонної ночі в супроводі енергетика, краще дотриматися правильного режиму – смачно і збалансовано харчуватися, висипатися і т.п.

• Ніколи не поєднуйте енергетичні напої з алкогольними, в організмі починаються або протилежні (розслаблення і тонізація), або підсилюючі один одного (робота міокарду) процеси. Навіть для здорового організму це вкрай шкідливо, а тим, хто має хоча б незначні проблеми зі здоров’ям або вживає такі поєднання регулярно, це завдає непоправної шкоди.

• Ніколи не приймайте енергетичні напої до або після фізичних навантажень, наприклад, в тренажерному залі – по-перше, це зайве навантаження на організм, а по-друге, ви втрачаєте відчуття втоми, перестаєте контролювати ступінь допустимих для вас зусиль.

• Енергетики заборонено приймати в будь-якій кількості особам до 18 і після 50 років, вагітним і жінкам, які годують груддю, особам з хронічними захворюваннями.

• Будь-які розлади серцево-судинної та нервової систем є строгим протипоказанням до вживання енергетиків.

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля