Головна | РІЗНЕ → Як надати першу допомогу при обмороженні

Як надати першу допомогу при обмороженні

Як надати першу допомогу при обмороженні

Влітку ця тема неактуальна, а от зараз, коли зима вступає в повну силу, дуже навіть актуальна, оскільки від переохолодження та обмороження ніхто не застрахований. Тим більше скоро тривалі свята… У цій статті ми поговоримо про те, як надати першу допомогу при обмороженні.

Що таке обмороження і як його вчасно розпізнати? Це пошкодження різних частин тіла (аж до їх омертвіння) під впливом низьких температур і вітру. Найчастіше обмороження виникає в зимовий час при температурі -10°С і нижче.

Як захистити організм від переохолодження при низьких температурних показниках? Чого категорично не можна робити при обмороженні?

Ступені обмороження

Існує 4 ступені обмороження.

I ступінь характеризується блідістю ураженої ділянки шкіри, пізніше при нагріванні вона стає червоного або багряно-червоного відтінку з набряклістю. Через тиждень може почати лущитися. Ознаками обмороження шкіри І ступеня є поколювання, оніміння, печіння, незначні, але різкі свербіж і біль.

II ступінь передбачає блідість ураженої ділянки шкіри, втрату чутливості. Після обмороження можуть утворюватися пухирці з прозорим вмістом, свербіж і біль стають дуже сильними. На відновлення може знадобитися один-два тижні.

При III ступені пухирці на обморожених ділянках наповнюються кров’яним вмістом. Шкіра стає зовсім нечутливою, виникають сильні болі. На місці обмороження виникають рубці.

IV ступінь передбачає наявність синюшної ділянки з мармуровим забарвленням. Після того, як людина відігрівається, вона сильно набрякає, але без пухирців, також втрачається чутливість. При цьому процесі відбувається некроз усіх шарів м’яких тканин, уражаються суглоби і кістки.

Профілактика обмороження

Профілактика обморожень досить проста – потрібно лише дотримуватися деяких рекомендацій.

На мороз краще виходити ситим, попередньо бажано «заправитися» чимось калорійним. Білкова їжа забезпечить організм необхідною енергією, яка при низьких температурах буде витрачатися на обігрів тіла. Постарайтеся не палити в мороз, оскільки даний процес ускладнює периферійну циркуляцію крові. Таким чином, тіло (особливо кінцівки) швидко замерзає. Не варто вживати спиртне – це провокує велику втрату тепла, викликаючи ілюзію зігрівання. У стані алкогольного сп’яніння важко помітити ознаки обмороження.

Медики також радять уникати перевтоми, оскільки при цьому обмінні процеси уповільнені, кровопостачання обмежене – отже, організм виробляє менше тепла. Особливу увагу приділіть одягу. Носіть вільний, що не сковує рухів одяг – це сприяє нормальній циркуляції крові. Одягайтеся в декілька шарів – прошарки повітря утримують тепло. Взуття повинно бути сухим і не тісним. Використовуйте теплі устілки і вовняні шкарпетки – вони вбирають зайву вологу та залишають ноги сухими. Не виходьте на мороз без теплих рукавиць, головного убору і шарфу.

Перша допомога при обмороженні

Краще, звичайно, не допускати обмороження, але що робити, якщо це вже сталося?

Перше, чого не варто робити – це намагатися розтирати замерзлі місця снігом або рукавицями. В результаті такого розтирання утворюються додаткові мікротравми, що тільки погіршує стан потерпілого. Замість цього необхідно швидко транспортувати потерпілого в медичний заклад або в тепле місце.

При обмороженні людину потрібно вкрити теплою ковдрою, дати рясне тепле пиття. Поливати гарячою водою обморожені ділянки тіла категорично заборонено. Процес обігріву повинен проходити поступово і зсередини, тому що швидке зовнішнє зігрівання, що йде з поверхні всередину призводить до омертвіння тканин.

Можна дати потерпілому таблетку аспірину. Обморожену ділянку бажано укутати теплоізолюючою пов’язкою – це може бути бинт і вата, а зверху клейонка або поліетиленовий пакет. Це запобігатиме занадто швидкому відігріванню.

Після таких заходів постраждалого потрібно відвезти в лікарню, де лікарі нададуть кваліфіковану допомогу, від своєчасності якої буде залежати подальше лікування.

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля