Причини збільшення ваги
Збільшення маси тіла при вагітності неминуче. Сучасною нормою вважається набір 10-15 кг. З них 3-4 кг – маса плоду, 600-700 г – плацента, близько 800 г – вода, 900-1000 г – збільшена матка, близько 2,5 кг – збільшений об’єм крові і 2-3 кг – жирові відкладення. Накопичені жирові запаси необхідні як «подушка безпеки» на випадок голоду і під час вагітності для розвитку дитини, і в період грудного вигодовування, оскільки виробництво молока вимагає від організму багато енергії.
Під час вагітності потреба в енергії, що надходить з їжею, зростає приблизно на 20%. Звідси випливають популярні міфи – майбутня мама повинна їсти за двох і їй ні в чому не можна собі відмовляти. Що багато з них і роблять, дійсно починаючи їсти в 2, а то і в 3 рази більше, ніж до зачаття, забуваючи, що треба налягати не на висококалорійну, а на корисну їжу.
Крім того, дізнавшись про вагітність, жінки часто починають уникати всілякої фізичної активності, що теж не сприяє спалюванню калорій.
Не завжди зайва вага – наслідок переїдання. Якщо маса тіла почала збільшуватися більше ніж на 400 г на тиждень, скоріш за все, у вас утворюються внутрішні або зовнішні набряки, що може свідчити про проблеми в роботі нирок або серця. У такому випадку, не затримуйтеся з візитом до лікаря.
Чим небезпечна зайва вага
Набір зайвої маси може виявитися не лише косметичною проблемою. При надмірній вазі у вагітних підвищується ризик появи таких ускладнень як:
– пізній гестоз;
– порушення обміну речовин, діабет вагітних;
– гіпертонія;
– набряки, в тому числі і внутрішні;
– варикозне розширення вен;
– задишка;
– проблеми з травленням;
– запори;
– геморой;
– болі в хребті і суглобах, їх травми;
– ожиріння у дитини;
– внутрішньоутробна гіпоксія у плоду.
Зайва маса тіла може призвести до труднощів при пологах: слабкість родової діяльності, розриви через втрату тканинами еластичності.
Великий шар жиру на животі заважає діагностиці при пальпації під час огляду лікарем. При необхідності проведення кесаревого розтину він утрудняє доступ до матки і, відповідно, подовжує час операції.
І все це не рахуючи того, що після пологів утворюється одна з головних проблем молодих мам – як позбавитися від 5-, 10-, 20-кілограмового «багажу» і влізти в свої старі штани.
Як зберегти фігуру під час вагітності
Рецепт збереження свого тіла у формі, по суті, завжди один: правильне харчування і адекватні фізичні навантаження. І дамам у положенні тут не роблять винятків.
Ось кілька принципів харчування вагітної, бажаючої не сильно погладшати:
• Перший і найважливіший принцип – харчування має бути повноцінним. Ніяких строгих або монодієт! Підтримуйте вагу (її плавний набір у вашому випадку), але не голодуйте – ви можете нашкодити дитині, позбавивши її необхідної енергії.
• Зведіть до мінімуму вживання легкозасвоюваних вуглеводів (в першу чергу, це фастфуд і кондитерські вироби, солодкі газовані напої).
• Введіть в свій щоденний раціон каші – корисне і поживне блюдо, багате вітамінами і клітковиною. Крім того, вони благотворно впливають на роботу кишечника, з яким у вагітних часто виникають проблеми.
• Замініть ковбасу та сосиски нежирним відвареним або тушкованим м’ясом.
• Споживайте більше фруктів та овочів, замініть ними макарони, картоплю.
• Якщо вам важко витримувати перерви між прийомами їжі, їжте так часто, як хочеться, але маленькими порціями. Особливо це актуально на пізніх термінах, коли збільшена матка підпирає шлунок. Перекушувати слід не бутербродами, а фруктами, овочами або нежирним сиром.
• З дозволу лікаря, який вас спостерігає, час від часу влаштовуйте розвантажувальні дні.
• Якщо не вірите в свою силу волі, записуйте все, що їсте протягом дня – так легше відстежувати, що потрапляє в ваш шлунок і що можна безболісно виключити з меню. До того ж, необхідність фіксувати кожен шматок змушує замислитися, а чи так ви хочете їсти в даний момент.
• Ясна річ, дотримуйтесь загальних обмежень, що накладаються на харчування вагітних: повна відмова від алкоголю, обмеження кави, жирних та гострих страв, відмова від екзотичних та «неперевірених» продуктів.
Ідеальні навантаження для підтримки фізичної форми для вагітних:
– піші прогулянки;
– плавання;
– йога і фізкультура для вагітних.
Орієнтуйтеся на рівень своїх навантажень до вагітності, не збільшуйте їх, щоб не спровокувати викидень. Уникайте вправ на прес. При появі неприємних відчуттів, відчуття напруги і, особливо, болю в матці, негайно припиніть заняття і відпочиньте.
Контролюючи свою вагу, не впадайте в паніку через зайвих 3-5 кг – це не привід для стресу. Але не забувайте уважно прислухатися до свого організму і до думки вашого лікаря – адже кожна вагітність унікальна і протікає по-різному!