Страх перед пологами посилюється доступністю інформації. Начитавшись, зокрема, страхаючих статей про ускладнення, що виникають під час пологів, родових травмах, післяпологової депресії, зміну фігури, випадіння волосся і інші неприємності, вагітні жінки починають уявляти прочитане, налаштовуватися на гірше.
По суті, майбутніх мам в більшості випадків лякає їх власна фантазія, що розігралася не на жарт. Іноді причиною виникнення страху перед пологами стають результати обстежень. Фрази типу «обвиття пуповиною» викликають у майбутніх мам панічний жах, адже на кону життя малюка. Як тут не боятися? Налякана вагітна жінка перестає спати і їсти, погіршується її загальне психологічне самопочуття, і до моменту пологів вона стає знесиленою та змученою, нездатною активно тужитися.
Тривоги також можуть з’явитися з приводу збільшеної маси тіла, яка, теоретично, може ускладнити перебіг пологів. Деякі вагітні жінки бояться народжувати занадто велику дитину, щоб лікарям не довелося вдатися до епізіотомії. Досить часто майбутні мами відчувають страх перед передчасними пологами. Необґрунтований, до речі, страх, оскільки рівень сучасної медицини дозволяє врятувати практично всіх малюків.
Ще один поширений страх – побоювання перед виникненням можливих ускладнень, які стануть причиною хірургічного втручання (кесаревого розтину). Самий неприємний і нав’язливий страх – страх померти під час пологів. На щастя, пологи проходять не на самоті, присутній медичний персонал зробить все необхідне, щоб не допустити летальний результат.
Звичайно, ніхто не зможе одним помахом чарівної палички позбавити вагітну жінку від неспокою і, таким чином, полегшити процес пологів. Тим не менш, є способи, які допомагають подолати страх перед пологами і підвищують шанси народити менш болісно. Візьміть їх «на озброєння».
Не рівняйтеся на інших
Погано, коли подруги, що пройшли ці нелегкі випробування, намагаються описати свої переживання в таких бурхливих і непривабливих барвах, в найдрібніших подробицях. Зрозумійте, їх розповіді зовсім не означають, що у вас все буде відбувається саме так, як вони описують, оскільки організм кожної жінки дуже індивідуальний. Критично ставтеся до того, що бачите по телевізору, читаєте в журналах або чуєте від знайомих. На жаль, новини про пологи зі щасливим кінцем не такі скандальні, і тому не так популярні. Пам’ятайте про це!
Пройдіть підготовчі курси для вагітних
На курсах вам нададуть можливість задати хвилюючі вас питання, отримати корисні та вичерпні відповіді кваліфікованих медичних працівників, збагатитися практичними навичками, які ви зможете використовувати під час пологів.
Вірте в свої сили
Страх – природна реакція організму, але в даному випадку абсолютно даремна і навіть шкідлива. А ось упевненість в тому, що ви впораєтеся, установка на краще, навпаки, допоможе заспокоїти і подолати страх. Все-таки, цю нелегку працю виконує тіло майбутньої мами на підсвідомому інстинктивному рівні. Ваш організм поступово перетворювався протягом трьох триместрів, ретельно готувався. Довіртеся йому! Мільйони жінок вже зробили це, подолали свій страх і народили, причому, не один раз.
Шукайте позитивну інформацію про пологи
Спробуйте знайти людей, які розкажуть про пологи, як про найпрекрасніший і найдивовижніший моменті в їхньому житті. Періодично переглядайте жіночі журнали або веб-сторінки в пошуках фотографій, на яких зображені щаслива прекрасна мати і її дитина. Роздрукуйте кілька з них, повісьте на видному місці, це допоможе створити атмосферу, в якій ви будете почувати себе впевнено і комфортно.
Робіть фізичні вправи
Залишайтеся активною під час вагітності, тоді ви будете впевнені, що повністю підготувалися до пологів. Плюс, під час фізичних навантажень в організмі людини виділяються ендорфіни, які вважаються гормонами щастя. Вони допоможуть придушити стрес. Ви сильна і витривала, ви легко впораєтеся!
Думайте про малюка, про його безпеку
Кожні пологи – унікальна і неповторна подія, згадуйте про них тільки з цієї точки зору. Страх в будь-якому випадку затискає й завдає болю. Налаштовуйтеся на те, що ви будете прислухатися до думки лікаря акушера-гінеколога, і пологи пройдуть, як по маслу, легко і швидко. Біль при пологах говорить тільки про позитивне їх вирішення.
Обговоріть з лікарем можливість спільних пологів
Подумайте про те, щоб взяти з собою на пологи чоловіка, маму або близьку подругу. Близькі люди забезпечать комфорт і турботу, нададуть не тільки фізичну, а й психологічну підтримку, подбають про те, щоб вам вчасно надали необхідну допомогу.
Найголовніша порада: постарайтеся розслабитися. Звичайно, природа не зробить все за вас, але обов’язково піде назустріч. Пологи – природний для жінки фізіологічний процес. Все пройде чудово! І навіть якщо ви не вірите в це, пам’ятайте про те, що ми віримо в те, що ви зможете подолати свій страх перед пологами і стати чудовою мамою здорового малюка!