Прийом ліків може здатися досить простою процедурою, що не вимагає скрупульозного підходу, а насправді необхідно як мінімум прочитати інструкцію і запитати лікаря про подробиці вживання даного препарату, а як максимум скласти графік прийому ліків.
Такий підхід обумовлений компонентами, які містяться в пігулках або капсулах і специфічною реакцією організму на них. Недарма, одні ліки необхідно приймати до їжі, а інші після, якісь запивати лужною водою, а інші жодним чином не поєднувати з алкоголем. А тепер трохи докладніше.
Коли пити і чим запивати?
Це питання необхідно поставити своєму лікарю, а також ознайомитися з написаним в інструкції до препарату. Якщо інформація не збігається, знову проконсультуйтеся з лікарем. Можливо, в конкретно вашому випадку необхідно відійти від стандартів застосування, але робити це можна тільки за рекомендацією досвідченого фахівця, а не за власним рішенням.
Натщесерце приймаються ліки, на які дія шлункового соку може спричиняти нейтралізуючу дію. Зазвичай до таких відносять препарати, що не подразнюють слизову оболонку шлунку, серцеві препарати, сульфаніламіди. Їх необхідно приймати за 20-40 хвилин до сніданку.
Найчастіше до їжі приймаються антиаритмічні, противиразкові та антацидні препарати, жовчогінні засоби. До їжі – це за 30-40 хвилин, іноді за 15 хвилин і практично ніколи раніше.
До препаратів, які рекомендовані до прийому під час їжі, відносять деякі види антибіотиків, проносні, сечогінні і засоби, що сприяють травленню.
Після їжі, що означає через годину-дві, приймаються ліки, здатні в іншому випадку подразнити слизову оболонку. Препарати, що володіють більш агресивною дією, рекомендують приймати безпосередньо після прийому їжі, до таких відносять: діуретики, нестероїдні болезаспокійливі, протизапальні препарати, серцеві глікозиди, сульфаніламіди та засоби, які є компонентами жовчі. Про час, який повинен пройти з моменту прийому їжі, необхідно знову ж таки запитати у лікаря.
Незалежно від їжі зазвичай приймаються бронхолітики, антибіотики, гіпотензивні препарати і антациди. Також не підлаштовуватися під прийом їжі можна, якщо препарати покликані знизити температуру або позбавити від спазмів і кольок.
Приймаючи препарат, необхідно орієнтуватися не тільки на свій розпорядок прийому їжі, але і на те, щоб між прийомом препарату проходив приблизно рівний проміжок часу, наприклад, 8 годин. Скорегуйте свій раціон. Це забезпечить постійне перебування діючої речовини в крові і, відповідно, лікувальний ефект. Якщо вам призначено одночасно кілька препаратів, уточніть у лікаря їх сумісність і порядок вживання.
Запивати ліки краще всього злегка теплою кип’яченою водою. Необхідно пам’ятати, що чай і кава здатні змінити властивість ліків, соки і компоти, містять фруктові кислоти, які в поєднанні з ліками можуть викликати отруєння, а молоко – гальмує дію антибіотиків і травних ферментів. Не забувайте також про небажаність прийому спиртних напоїв у момент лікування, якщо ж ви приймаєте антибіотики, алкоголь категорично протипоказаний.
Своєчасний і доречний прийом лікарських препаратів забезпечує їх ефективність. Якщо ви не дотримуєтеся рекомендацій з цього приводу, то в кращому випадку препарат подіє не в повній мірі або не подіє взагалі, а в гіршому випадку завдасть шкоди організму. Тому якщо ви вже взялися за медикаментозне лікування, то поставтеся до нього відповідально – це дозволить одужати в найкоротші терміни і не допустити рецидивів.