Червона ікра добувається з щойно виловленої риби сімейства лососевих і відразу солиться. Тому ікра, засолена в місці промислу під час нересту (липень-серпень), і вважається справжньою ікрою. Відразу після засолу частину ікри консервують у великі ємності, де вона може зберігатися протягом тривалого часу. Іншу ікру фасують в банки.
Єдиний спосіб зберегти ікру – додати до неї консерванти. Можна виготовити ікру без консервантів, але зберігатися вона буде тільки 4 місяці, а значить від нересту риби до Нового року вона «не доживе». Додавання консервантів дозволяє зберігати ікру 12 місяців і насолоджуватися нею цілий рік.
Якщо ж говорити про особливості ікри різної риби, то під традиційне розуміння споживача «червона ікра» потрапляє ікра кети і горбуші: вона за кольором швидше помаранчева, ніж червона, ікринки великі, присмак гіркоти практично відсутній. Колір ікри нерки і форелі – червоний чи яскраво-червоний. На смак ікра нерки відрізняється наявністю природної гіркоти. Ікра форелі на тлі інших виділяється більш щільною оболонкою ікринок.
Жерстяна банка – найпоширеніша упаковка червоної ікри на сьогоднішній день. Але оскільки самої ікри ми не бачимо, знаки якості повинні бути присутнім хоча б на упаковці.
Як правильно вибрати червону ікру
• Банка з ікрою не повинна бути роздутою або деформованою, ікра повинна бути щільно загорненою. Роздута банка – ознака наявності в ікрі неприпустимих видів мікрофлори.
• На кришці жерстяної банки повинна стояти дата виготовлення продукції. Вона повинна бути видавлена зсередини або при більш сучасній технології упаковки нанесена лазером.
• Виробник повинен вказувати з ікри якої саме риби сімейства лососевих виготовлений продукт.
• Обов’язково варто звернути увагу на Державний стандарт (ДСТУ) та на технічні умови (ТУ). Згідно ДСТУ, ікра повинна бути загорненою в банки протягом місяця після засолу. Це дає впевненість у тому, що ікра була загорнена в банки заводом недалеко від місця вилову. За ТУ виробляють, як правило, ікру з морожених ястиків.
• Згідно ДСТУ, у складі ікри можуть бути присутніми: сіль, рослинна олія, добавки Е400, Е200, Е239 (Е400 – це гліцерин, щоб ікра не висихала, Е200 і Е239 – це антисептики, які не можуть використовуватися окремо один без одного). Всі інші добавки, якщо вони присутні, не відповідають вимогам ДСТУ, і ви ризикуєте придбати неякісну ікру.
• Потрусіть баночку з ікрою. Якісний, правильно виготовлений продукт повинен рухатися в банці, але не хлюпати, як рідка маса. Якщо ікра при струшуванні не ворушиться, значить, вона занадто суха. Або відкрийте банку і переверніть – якщо ікра випала не відразу, значить в ній мало олії і рідини – ікра якісна.
• Якісна ікра повинна бути однорідною за кольором, без плівок і згустків крові. Ікринки – цілі, роздільні, пружні, з ледь вологою поверхнею.
• Розмір ікринок свідчить про її цінність. Чим вони дрібніші, тим ікра цінніша. Всі ікринки повинні бути однорідними і цілими. Колір ікри повинен бути яскравим. Занадто темний колір ікри говорить про те, що її брали з несвіжої риби. А надто світлий – про те, що ікра перезріла.
• Зверніть увагу на те, що морожена ікра на порядок дешевша. Але вона не така смачна, як «жива».
Купувати ікру варто тільки в магазинах (супермаркетах, гіпермаркетах, спеціалізованих рибних магазинах). Такі магазини можуть забезпечити правильні умови зберігання ікри, але якщо ви все-таки купили неякісний продукт, у вас є можливість здати його або обміняти, що неможливо зробити в інших місцях купівлі.
Утримайтеся від придбання ікри на вагу і на ринках. Так зазвичай продають ікру, яка за терміном придатності не може бути упакована в банки або ж пройшла попередню заморозку.
Як правильно зберігати червону ікру
Щоб правильно зберігати ікру в домашніх умовах потрібно:
– дотримуватися термінів та умов зберігання, зазначених на банці;
– не тримати ікру в морозильнику, тому що після розморожування вона може перетворитися на «кашу»;
– не тримати відкриту банку більше 5-ти днів, далі в ній почнуть розвиватися мікроорганізми, з’явиться неприємний запах, ікра підсохне;
– не допускати попадання в ікру води;
– не пробувати ікру з банки однією й тією ж ложкою двічі – так в ній швидше розмножуються бактерії.
Як правильно їсти червону ікру
Ми звикли до поєднання білого хліба, масла і червоної ікри. Справжні гурмани їдять ікру окремо від усього іншого, маленькою ложечкою, щоб відчути її справжній смак. Втім, є й компроміс. Найбільш корисне поєднання – це червона ікра, викладена на розріз огірка. Або ж трохи ікри, покладеної в половинку білка відвареного яйця.
Червона ікра містить такі корисні елементи як йод, вітаміни А, В, D, Е. Проте, ікрою не варто захоплюватися, адже в ній багато солі, а вона може призвести до затримки рідини в організмі, що погано позначається на здоров’ї, а гіпертонікам загрожує гіпертонічним кризом. Також обережними слід бути з ікрою і людям з гострими формами гепатиту або холециститу. Оптимальна кількість з’їденої за один раз ікри – 2-3 чайні ложки.