Головна | РІЗНЕ → Як правильно вибрати сонцезахисні окуляри

Як правильно вибрати сонцезахисні окуляри

Як правильно вибрати сонцезахисні окуляри

У розпал сонячних днів багатьох людей турбує питання, як правильно вибрати сонцезахисні окуляри, які б без шкоди для здоров’я очей захищали їх від яскравого світла. Спробуємо у цьому розібратися!

Сонцезахисні окуляри – не просто стильний аксесуар, який добре сидить на носі, їх основне призначення – берегти очі від занадто яскравого видимого світла, а головне – захищати їх від згубної дії невидимого нам випромінювання ультрафіолетової (UV) області сонячного спектру, яке травмує кришталик і може призвести до розвитку катаракти.

Природа наділила нас здатністю захищатися від ультрафіолетового випромінювання: забезпечила бровами і віями, навчила жмурити очі, від чого наші зіниці звужуються. Але, коли ми надягаємо темні окуляри, цей механізм відключається: зіниця, прикрита темними окулярами і «обманута» відсутністю прямого сонячного світла, замість природної реакції – звуження, навпаки, починає розширюватися. І тут важливо розуміти, що окуляри темні і окуляри сонцезахисні – це зовсім не одне і те ж: темні окуляри захищають око від видимого світла, а за захист від ультрафіолету відповідає особливий хімічний склад матеріалу лінз або покриття, нанесений на їхню поверхню.

Якщо лінзи темних окулярів неякісні, вони пропускають UV-випромінювання, яке безперешкодно потрапляє на рогівку, кришталик і сітківку ока. Тому фальшиві лінзи удвічі небезпечніші, краще ніяких окулярів, ніж такі.

Сонцезахисні окуляри продаються в спеціалізованих магазинах і салонах оптики, де кожен екземпляр має ярлик і спеціальне маркування, а кожна партія має супровідні документи, в яких вказані всі властивості товару. Перед покупкою дуже важливо все це уважно вивчити – і на предмет відповідності вашим потребам, і на правдоподібність. Такі написи, як «100% Ultraviolet protection», «Поглинаючі ультрафіолет» або «Блокуючі ультрафіолет», «Italy», «Produce for Europe» і нічого більше – свідчать про сумнівне походження продукції.

У сертифікаті має бути прямо вказано, який рівень захисту забезпечують окуляри. Найкращі передбачають захист від ультрафіолетового випромінювання в діапазоні до 400 нм. Цей захист включає в себе фільтри від UV-випромінювання спектрів А, В і С. Поверхні Землі досягає в основному випромінювання відносно більш довгохвильових (і менш небезпечних для нас) А- і В-областей UV-частини спектру сонячного світла, випромінювання С-області затримується озоновим шаром земної атмосфери. Однак через те, що він став тонким, на планеті раз у раз виникають області, куди доходить і С-випромінювання, найбільш згубне для очей. Тому лікарі радять вибирати окуляри з повним захистом, особливо коли ми беремо сонцезахисні окуляри з собою на відпочинок. Крім напису «400 нм» або «UV400», в сертифікаті зазвичай вказується «UV-A», «UV-B», «UV-C» – саме так прийнято позначати ступінь захисту від конкретних ультрафіолетових променів.

Як убезпечити себе від підробок

• Не вірте великим знижкам і «особливим» акціям.

• Фірмові сонцезахисні окуляри завжди продаються в комплекті з чохлом, серветкою для протирання лінз і паспортом. На завушнику (а у дорогих окулярів – в куточку очкової лінзи) зазначаються: номер моделі (він наноситься лазером), колір (частіше номерне позначення), країна-виробник і, як правило, розмір самої дужки. У паспорті, що додається до окулярів, повідомляється відсоток випромінювань UV-A і UV-B та довжина хвиль (у нм), що блокуються окулярами. Якщо ця цифра менша 400, то окуляри пропускають найбільш небезпечну частину UV-випромінювання.

• Не вірте навіть найкрасивішій етикетці та паспорту і вимагайте пред’явлення сертифікату якості, де повинні бути виразно прописані всі параметри.

• Дані в паспорті та сертифікаті повинні збігатися! Нечесні продавці часто посилаються на те, що сертифікат зберігається в головному офісі і в усі салони його дати неможливо. Насправді на митниці видається сертифікат якості і декларація відповідності на кожну партію товару (вони підтверджують якість окулярів і прописують кількість штук в партії), а кожен магазин мережі отримує копію сертифікату, завірену печаткою організації.

• У кожну пару справжніх сонцезахисних окулярів вкладається ще й сертифікат виробника, де вказані: категорія фільтра, країна-виробник, марка, правила користування.

• Обов’язково скористайтеся можливістю протестувати окуляри на спеціальному спектрофотометрі. Це прилад забезпечений джерелом ультрафіолетового випромінювання і дозволяє перевірити, чи дійсно лінзи окулярів мають захисні властивості. Такі пристрої є в усіх солідних оптичних салонах – їм-то приховувати нічого.

Рівень затемнення окулярів

Інший важливий параметр окулярів – рівень затемнення. Виділяють три основних: 25, 50, і 75%.

Пам’ятайте: рівень затемнення ніяк не впливає і не пов’язаний зі ступенем захисту від ультрафіолетового випромінювання, навіть майже прозорі лінзи можуть забезпечувати 100% захист, а самі найтемніші – не захищати зовсім.

Рівень затемнення від 57 до 82% підходить для європейських умов освітленості. Для відпочинку в тропіках, на узбережжі призначені фільтри з рівнем 82-92%. Ну а самі темні (рівень – 92-97%) необхідні для відпочинку у високогір’ї, де освітлення занадто яскраве.

Для повсякденного носіння в наших краях цілком достатньо лінз із затемненням 50%. Для прогулянок по місту не потрібно вибирати дуже темні окуляри, це шкідливо. Строго доведено, що без надходження в очі видимого сонячного світла у людей розвивається депресія.

Колір і матеріал лінз

Слід уважно поставитися і до вибору кольору лінз: великі відхилення від природного не корисні для очей: червоні лінзи блокують зелений колір, а зелені – червоний, тому і ті й інші не підходять водіям. Жовті, помаранчеві лінзи збуджують нервову систему, а сині і блакитні стомлюють очі. Для щоденного використання найкраще підійдуть лінзи коричневого, сірого і сіро-зеленого кольорів. Вони не спотворюють кольори, а лише приглушують їх.

Крім кольору важливий також і матеріал, з якого виготовлені лінзи. Оптимальний вибір – лінзи з полімерних матеріалів, які ударостійкі (а, відповідно, безпечні). Важлива властивість лінзи – її стійкість до ударних навантажень від частинок, що летять. Її характеризують мінімальною швидкістю частинок, що руйнують лінзу (в метрах за секунду). Це досягається використанням в лінзах особливо-міцних полікарбонатних пластиків і спеціалізованих покриттів.

Що ще важливо

Крім життєво-важливих характеристик сучасні технології дозволяють додати лінзам і деякі додаткові властивості, які можуть бути важливі при певних обставинах.

Гідрофобні покриття змушують воду збиратися в дрібні крапельки на поверхні лінзи, а не розтікатися в сторони. Завдяки цьому повітряним потоком краплі «здуває» з лінзи, і вода, яка потрапляє на них, не заважає нормальному огляду.

Антизапітніваюче покриття зменшує конденсацію вологи при зміні температурних умов роботи лінзи. Воно, як правило, засноване на матеріалах з малою теплопровідністю і теплоємністю, які зменшують температурний контраст між середовищем і тілом лінзи. Таке покриття позначається маркуванням ANTI-FOG – антизапітніваюче покриття лінзи.

На зміну традиційним фотохромним лінзам («хамелеон») прийшли просвітлюючі і поляризаційні покриття, які зменшують яскравість відблисків відбитого світла (наприклад, «зайчиків» з поверхні води). Завдяки цьому водіння по мокрій дорозі і перебування на морі стають комфортніші (якщо дивитися на воду в окулярах з поляризаційним ефектом, то вона стає більш прозорою і проглядається на велику глибину).

Увага

Існує хибне твердження, що всі поляризовані лінзи захищають від UV-випромінювання – це не вірно! Захист від UV-випромінювання забезпечують тільки лінзи з маркуванням UV400 не залежно від того, поляризовані вони чи ні.

Як підібрати окуляри за типом обличчя

Як підібрати окуляри за типом обличчя

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля