Проблеми зі здоров’ям
Наркотики, незалежно від їх природи і походження, чинять на організм людини руйнівний вплив. Порушується обмін речовин, перебіг окислювальних реакцій, нервова система піддається коли швидкому, коли більш повільному, але неминучому виснаженню.
У наркоманів порушується режим сну і бадьорості, більшу частину дня вони проводять уві сні, вночі ж страждають від безсоння, тиняючись по квартирі і не знаючи, чим себе зайняти.
Артеріальний тиск підвищується, збільшується частота скорочень серцевого м’язу, з’являється хронічний кашель і нежить, однак найбільш чутливо реагує на вживання наркотичних речовин травна система – внаслідок порушення роботи шлунково-кишкового тракту в більшості випадків у наркоманів на тлі повної відсутності або різкого підвищення апетиту спостерігається діарея (пронос). З’являється неймовірна тяга до солодкого, її супроводжує невситима спрага.
Якщо спочатку метою прийому наркотиків є бажання отримати задоволення і насолоду, то з часом, коли починаються ломки, єдине бажання наркомана – ввести в організм чергову дозу наркотичної речовини для того, щоб уникнути мук і болів, що виникають після припинення дії наркотиків.
Саме за станом ломки найпростіше розпізнати наркомана, оскільки нестерпний біль у суглобах і м’язах, їх тремтіння і судоми, непідвладні контролю, характерні тільки для людей, що вживають наркотичні речовини.
Про залежність розкажуть очі
Зміна розміру зіниць та їх реакція на світло можуть розповісти багато про що. Звужені настільки, що стають невидимими, зіниці очей, безпомилково вкажуть на те, що людина перебуває під «кайфом» після вживання морфію, героїну, кодеїновмісних препаратів або наркотичних речовин, виготовлених з маку.
Розширення зіниць і відсутність їх реакції на світлові подразники свідчать або про початок процесу ломки, або про прийом кокаїну, ЛСД, амфетаміну, екстазі або перевітину.
Саме з цієї причини багато наркоманів носять окуляри з темним склом в похмуру погоду і не знімають їх навіть в умовах недостатньої видимості.
Зміни в поведінці
Емоційна нестабільність і безпричинна зміна настрою є свідченнями руйнівної дії наркотичних речовин на нервову систему людини.
Невмотивовані спалахи агресії можуть моментально змінюватися безпричинним сміхом, а безтурботний оптимізм чергуватися з пригніченістю і депресією. Раніше замкнуті і пасивні люди стають енергійними і товариськими, а балакучі і розкуті перетворюються на мовчунів.
Надмірна мовленнєва і рухова розгальмованість, що змінюється повною байдужістю до навколишнього світу – тривожний сигнал, що вимагає пильної уваги до такої людини.
Зовнішній вигляд
У зовнішності людини, яка пристрастилась до наркотиків, відбуваються різкі зміни. Шкіра обличчя стає блідою, сухою і виснаженою, втрачає еластичність і тонус. Часто на ній присутні ранки, які довго не загоюються. Волосся – тьмяне, брудне і недоглянуте. Зачіска, як така, відсутня взагалі.
Недбало одягнутий на швидку руку одяг – несвіжий, зім’ятий і брудний. Наркоманів, що ретельно стежать за своїм зовнішнім виглядом, практично не буває.
Коло спілкування
Відносини зі старими друзями розриваються, замість них з’являються нові знайомі з досить дивною поведінкою, про яких людина, що страждає наркоманією, не бажає нікому розповідати. Спілкування з ними відбувається далеко від сторонніх очей, а телефонні розмови – за зачиненими дверима.
Спорт, хобі та захоплення більше не викликають інтересу, через негативний вплив наркотиків на пам’ять і працездатність. Підлітки починають прогулювати уроки в школі або заняття в інституті, у дорослих же виникають проблеми на роботі, які зазвичай закінчуються її втратою.
Звичними стають зникнення на кілька днів, які наркоман проводить поза домом. З квартири починають зникати гроші та цінні речі.
Сторонні предмети
У кімнаті наркомана, в її затишних куточках, з’являються дивні і недоречні предмети: пляшки з розчинником, ацетоном або оцтом, пляшечки з марганцівкою, тюбики клею, механічні м’ясорубки, закопчені ложки, «гербарії» з сухих рослин, таблетки і порошки незрозумілого призначення з незнайомими назвами, джгути та шприци.
Виявивши хоча б один-два предмети з вищенаведеного списку – негайно піднімайте тривогу, звертайтеся в спеціалізовані лікувальні заклади і рятуйте близьку вам людину!