Симптоматика розвивається через неузгодження в функціонуванні вестибулярного апарату і зорового аналізатора, м’язово-суглобових рецепторів, центральної нервової системи.
Вестибулярний апарат – це орган, розташований у внутрішньому вусі, що формує сприйняття рівноваги. Рецептори вестибулярного апарату подразнюються будь-яким рухом голови і здійснюють рефлекторне скорочення м’язів, випрямлення тіла, збереження обраної пози. У тривалих поїздках, коли тіло багаторазово і безконтрольно змінює положення в просторі, у разі нехарактерних рухів голови і тулуба, що мають місце в транспортних поїздках, виникає дисонанс відчуттів і, як наслідок, запаморочення, нудота, слабкість, неспокій та інші тому подібні симптоми.
За статистикою, найбільш схильні до симптомів заколисування жінки, ще більший ризик існує для дітей підліткового віку, коли вестибулярний апарат не повністю сформований.
На сьогоднішній день не існує універсального способу вирішення даної проблеми, а тому залишається шукати метод, підходящий в конкретному випадку. Зазвичай достатньо більш відповідально підійти до планування самої поїздки і подбати про наступне:
• Вибір пасажирського місця в транспорті – краще віддавати перевагу сидінню в «голові» транспортного засобу, ніж у «хвості». Подбайте про гарну циркуляцію повітря, віддавайте перевагу нічним рейсам.
• В дорозі потрібно дивитися перед собою на лінію горизонту, не можна дивитися в бічні вікна і стежити за рухомими предметами. Візьміть з собою спеціальний комір або подушку для подорожей, постарайтеся подрімати в дорозі.
• Напередодні майбутньої поїздки добре відпочиньте – недосипання, як і пересипання вкрай негативно відбивається на самопочутті.
• Раціон харчування – не переїдайте напередодні подорожі або під час самого шляху, голод також недоречний. Віддавайте перевагу легким стравам і, звичайно ж, подбайте про наявність води.
• В дорозі помірно споживайте рідину – це може бути проста негазована вода або вода з додаванням лимонного соку, злегка підсолоджений або підкислений напій. Ні в якому разі не дозволяйте собі спиртні напої.
• Відволічіться – прослуховування легкої мелодійної музики робить сприятливий вплив, а в читанні та інших навантаженнях на очі краще відмовитися.
• Послабити дискомфорт вдається за допомогою смоктальних або жувальних рефлексів, а тому запасіться в дорогу льодяниками, жувальними цукерками або часточками фруктів, наприклад, лимону.
• Важливе значення в даному випадку має психологічний настрій – почуття страху і неспокою за майбутню поїздку лише погіршить ситуацію, а тому краще відправлятися в дорогу, гарненько заспокоївшись і налаштувавшись на позитивні емоції.
Коли мова йде про вкрай дискомфортні відчуття протягом будь-якої поїздки, а постійним супутником стає паперовий пакет, доречно замислитися про зміцнення вестибулярного апарату за допомогою регулярного виконання доступних гімнастичних вправ:
– повільні нахили голови;
– рухи очима вгору, вниз і в сторони в положенні лежачи або сидячи;
– повільні повороти навколо своєї осі і перекиди через голову;
– в положенні стоячи на одній нозі здійснювати обертання другою ногою в гомілковостопному, колінному або тазостегновому суглобі;
– хитання в гамаку або на гойдалці з поступовим збільшенням амплітуди.
З метою загальної профілактики, особливо для тих, кого кінетоз наздогнав в підлітковому віці, доцільно звернутися до занять аеробікою, бальними танцями, зимовими видами спорту (лижі, ковзани), позитивним ефектом володіє і повільна їзда на велосипеді, плавання.
До прийому медикаментозних засобів допустимо вдаватися лише після консультації невропатолога, відвідати якого досить доречно, коли синдром доставляє відчутний дискомфорт. Лікар підбере препарати з числа антигістамінних засобів, вітамінів нейротрофічної дії, гомеопатичних засобів.