Хто рідше, а хто частіше відчуває такий стан, але допущена помилка може коштувати не тільки репутації серед колег і ділових партнерів, а й життя, якщо, наприклад, в силу певних обставин вам доводиться перебувати за кермом автомобіля, що мчить по монотонній заміській трасі.
Щоб такий стан не увійшов у звичку, потрібно стежити за своїм способом життя і раціоном харчування. Не допускайте хронічного недосипання, розминайте своє тіло регулярними фізичними навантаженнями, а харчування зробіть вітамінним і збалансованим. Будь-які зовнішні фактори, що сприяють ослабленню захисних функцій організму, потрібно усунути – не запускати інфекційні захворювання (чи то проста ГРВІ), взимку не переохолоджуватися, а влітку не перестаратися з жарким сонцем і прохолодними морськими хвилями.
Будучи впевненим у тому, що з імунітетом все гаразд, а сонливість не є симптомом захворювання, необхідно братися за її усунення.
Режим дня
І складнощів з пробудженням, і недоречною сонливість можна буде уникнути, якщо ваш режим буде збігатися з природними біоритмами організму. Всі ми ділимося на жайворонків і сов, але якщо «сову» протягом тижня-другого укладати спати в один і той же ранній час, а будити на світанку, вона звикне. Може, це буде і не настільки ідеально, як хотілося б, але краще, ніж завдавати своєму організму стрес кожного буднього дня після того, як у вихідні дні лягали глибоко за північ, а прокидалися ближче до полудня.
Сидяча робота
В одній позі, в кріслі напівлежачи заснути легко і просто. Кожну годину потрібно вставати з-за робочого столу і «проявляти активність» на протязі 10 хвилин (приготуйте собі чай, поговоріть з колегою на кухні, прогуляйтеся по ганку офісного будинку).
Свіже повітря
Крім руху, це ще одне джерело бадьорості. Процеси в організмі сповільнюються, коли не вистачає кисню. Як мінімум, засинаючи, потрібно глибоко зітхнути кілька разів, а як максимум вийти на вулицю і прогулятися. Не менш важливо регулярно провітрювати офісне приміщення – поступаючи до організму людини, свіже повітря збагачує кров киснем, так поліпшується кровообіг, активізується розумова діяльність.
Хороше освітлення
Якісне освітлення, як і кондиціонування приміщення, грає в робочому процесі вагому роль. Якщо світла не вистачає, навколо похмуро і тьмяно, організм буде налаштовуватися на сон, коли ж, навпаки, достатньо природного освітлення, а при необхідності воно доповнюється штучним, співробітники будуть перебувати в бадьорому настрої.
Свіжа вода
Бадьорить контрастний освіжаючий душ або умивання холодною водою, але не в кожному офісі, та й не кожен співробітник, до такого вдасться. Набагато простіше пити свіжу чисту воду, адже саме зневоднення призводить до втоми. Бадьоритися склянкою прохолодної води радять і з ранку, і регулярно протягом робочого дня.
Зміна роду діяльності
Щоб не засинати на робочому місці, звичайно ж, краще знайти цікаву роботу. В іншому випадку чергуйте свою діяльність, плануйте у робочому графіку якесь різноманіття, а часом дозволяйте собі відволіктися на розмову з колегою або коротку прогулянку.
Прогулянка в розпал робочого дня
Дозвольте собі це. Так ви підбадьорити організм і за допомогою руху, і за допомогою перебування на свіжому повітрі. Обідня перерва триває до однієї години, непогано хоча б протягом тридцяти хвилин прогулятися в окрузі.
Солодкий або кислий перекус
Втома може виникнути через нестачу цукру в крові, а тому свіжі або сушені фрукти, скибочка шоколаду або солодкий чай поправлять ситуацію. Альтернативним варіантом може бути таблетка аскорбінової кислоти або цитрусові фрукти, чай з лимоном – таким чином, ви поповнюєте запаси вітаміну С, а він чудовий енергетик.
Ефірні масла або спиртові настоянки
Людям, які часто втомлюються в аптеці можна купити настоянку елеутерококу або женьшеню, її на регулярній основі споживають протягом місяця, результат відчутний. Альтернативним варіантом можуть бути ефірні масла лаванди, розмарину, грейпфрута, лимоннику – з ними можна приймати ванну, можна використовувати в ході масажу, а можна просто змастити зап’ястя або понюхати ароматизовану ними серветку.
За комп’ютером
Така робота втомлює очі і, навіть якщо людина виспалася, вони почнуть злипатися. Потрібно кожні 20 хвилин роботи за комп’ютером відводити очі в далечінь на двадцять секунд, робити різні розминки для очей.
За кермом
Водіям, які довго перебувають за кермом, потрібно взяти до уваги запропоновані вище поради, тільки трохи підлаштувати їх під ситуацію. Важливо кожні кілька годин робити 20-хвилинні зупинки в дорозі, пити достатньо води, добре вентилювати автомобіль. Незайвим буде включити музику, що бадьорить, улюблені виконавці не дозволять занудьгувати і, тим більше, заснути. Добре запропонувати переднє сидіння балакучому другу, який своїми історіями з життя із задоволенням прикрасить ваш шлях. З цією метою навчені досвідом далекобійники з радістю підвозять автостоперів. Водій також може побалувати себе солодощами або часточкою грейпфрута чи використовувати в салоні автомобіля ефірні масла для підбадьорення організму.
Намагайтеся висипатися і не забувайте про ранкову гімнастику. Пийте вітаміни групи В і С, не їжте на ніч, і проблема, як не заснути на роботі, вас ніколи не торкнеться.