Головна | РОБОТА → Як правильно вибрати майбутню професію

Як правильно вибрати майбутню професію

Як правильно вибрати майбутню професію

Згадайте своє дитинство, коли родичі задавали на перший погляд жартівливе запитання: «Ким ти хочеш стати, коли виростеш?». У часи наших батьків відповіддю були горді і значущі в суспільстві професії – космонавтом, міліціонером, лікарем, вчителем… Роки пройшли і сьогодні малюки з упевненістю відповідають дорослим – президентом, бізнесменом, співаком… Що ж, час іде і суспільство змінює курс розвитку, сьогодні в ньому зовсім інші цінності й ідеали, що, відповідно, позначається на виборі майбутньої професії наших дітей.

Але як же, все-таки, не помилитися і вибрати саме ту професію, яка допоможе все життя займатися улюбленою справою і приносити користь людям? Для початку, давайте розберемося, хто і що впливає на цей вибір, і чиїм думкам варто віддати перевагу.

Хто і що впливає на наш вибір

Звичайно, людина – сама творець своєї долі, але часто в житті вона зіштовхується з думкою суспільства, батьків, друзів, знайомих, наставників, і тоді саме ці фактори можуть вплинути на остаточне рішення. Мало хто хоче йти проти усталених канонів у соціумі і вибирати не престижну професію, а іноді навіть «не модну». Також не багатьом вдається встояти перед «авторитетною» думкою батьків.

Батьки
Усі батьки мріють про вдалу кар’єру їхнього чада і відповідно прикладають всіх зусиль для того, щоб їхня дитина закінчила найбільш престижний ВНЗ, влаштувалася в хорошу компанію і швидко почала рухатися вгору по кар’єрних сходах. Однак не завжди думка старшого покоління збігається з думкою дітей. Саме тому трапляється так, що батьки, користуючись зв’язками, допомагають дитині вступити в невідомий для неї ВНЗ або влаштовують на не цікаву для неї роботу. Звісно, ми віримо, що батьки бажають нам тільки добра, і тому погоджуємося з їхнім вибором, з надією, що з часом і самі полюбимо обрану нам професію. Хтось, вибравши роботу за повчанням батьків, домагається в ній успіхів, тим самим, радуючи своїх батьків, а хтось, не витримавши нудних і нецікавих для нього предметів, кидає інститут і йде «на вільні хліба».

Слідуючи з вищесказаного, радимо батькам все ж таки прислухатися до думки дітей і разом, демократично, підходити до вибору майбутньої професії спадкоємця. Досвід старшого покоління і сучасні погляди молоді приведуть вас до правильного вибору.

Друзі та знайомі
Той факт, що дитина, перебуваючи в певному малому соціумі, вбирає його думки і погляди, незаперечний. Часто це впливає на профорієнтацію майбутнього фахівця. Скільки відомо випадків, коли двоє нерозлучних друзів вступали в один інститут на лікаря, при тому, що один із них ні грама не розумівся на біології, а хлопець, намагаючись завжди бути поруч з коханою дівчиною, вступав вчитися на невідому для нього професію філолога…

Дуже добре, що ви намагаєтеся не розлучатися з друзями чи коханими після школи, але, тим не менш, пріоритети у виборі майбутнього у вас можуть бути абсолютно різними, і ви це точно зрозумієте, коли почнете вчитися. Не радимо вам також безглуздо прислухатися до необґрунтованих висловлювань знайомих про не престижність обраної вами професії. Запам’ятайте, що хороший фахівець у своїй справі ніколи не залишиться без роботи і відповідно без заробітку, а значить зможе забезпечити своє майбутнє. Тому міркувати в шкільному віці про престижність майбутньої кваліфікації, щонайменше, смішно.

Суспільство
Як не крути, а людина росте і розвивається в суспільстві, переймає від нього певні моральні та етичні принципи і погляди на життя. Сьогодні досить популярними і престижними є професії юридичного та економічного профілю, маркетинг, лінгвістика та програмування. Проте вже в наш час спостерігається надлишок юристів, яким не залишається нічого іншого, як відкривати власні нотаріальні контори, щоб хоч якось забезпечити собі робоче місце. Бухгалтера та економісти в країні з нестабільною політичною та економічною ситуацією явно не будуть надто затребувані, особливо, якщо це фахівці, що закінчили такі популярні нині бухгалтерські курси.

У той же час, у нас катастрофічно не вистачає фахівців далеко не популярних в наш час професій – сантехніків, будівельників, зварювальників, теслярів і т.д. Ці професії не користуються популярністю серед молоді, відповідно лише невелика кількість молодих людей мріє пов’язати своє життя з трудовою спеціальністю.

Фінансові перспективи
Висока стабільна заробітна плата – один з визначальних факторів, який враховують школярі. Звісно, сплативши п’ять років навчання у ВНЗ, потрібно не тільки «відпрацювати» ці гроші, але й забезпечити собі гідне майбутнє. А якщо ваша улюблена професія співпаде ще й з високою оплатою – вважайте, що вам дуже пощастило в житті.

На жаль, сама по собі професія не дає гарантій високої і стабільної зарплати. Заробіток залежить також від того, наскільки хорошим фахівцем ви станете, якою буде ваша кваліфікація, а також на якому підприємстві вам пощастить працювати. Погодьтеся, часто люди, які закінчили один ВНЗ і один факультет, зовсім по-різному влаштовуються в житті і займають різне становище в суспільстві. Тому, брати за основу даний критерій вибору буде надто вже просто і наївно.

Як зробити правильний вибір

Перш за все, варто розібратися в собі, своїх бажаннях, можливостях та потенціалі. Подумайте, які предмети вам подобаються у школі, і по яких із них у вас висока успішність, чим подобається займатися у вільний від навчання час, які у вас хобі та захоплення. Адже часто трапляється, що невинне хобі починає не тільки приносити дохід, але й стає основою для відкриття власного бізнесу.

Оцініть свої можливості
Не варто будувати ефемерні плани в тій галузі, в якій вам «нічого не зрозуміло». Буває, що з часом відкривається прихований потенціал, але навряд чи ви станете великим математиком, якщо ваш середній бал з математичних наук зовсім не тішить… Геніальні люди були геніями у своїй справі ще в дитинстві, відповідно придивіться до того, що у вас добре виходить робити ще з ранніх років.

Пройдіть тест на профорієнтацію
Подібні психологічні тести проводяться у школі, але їх можна легко знайти у всесвітній павутині. Дані тести розробляються психологами і соціологами, правдивість їхніх результатів звичайно не стовідсоткова, але, у всякому разі, зможе наштовхнути вас на певні роздуми і висновки.

Вивчіть ринок праці
Зробити це можна за допомогою газет з оголошеннями про роботу, а також за допомогою інтернет-порталів про роботу. Так ви побачите, які професії зараз найбільш затребувані і фахівці якого рівня знаходяться на першій ступені пошукових запитів.

Будьте далекоглядні
Постарайтеся подумати над тим, які галузі будуть найбільш розвинені в той час, коли ви закінчите ВНЗ. Не секрет, що сьогодні, у століття цифрових технологій, комп’ютерні науки розвиваються все активніше і ця тенденція не має наміру зменшувати темпи. Відповідно, хороші програмісти будуть потрібні і у майбутньому. А ось у педагоги маркетингові дослідження ринку праці «рватися» не радять. Демографічна криза, на жаль, продовжується і відповідно кількість першокласників з кожним роком стає все меншою. Лікарі ж, навпаки, завжди «будуть в ціні», оскільки у суспільстві з’являються все нові віруси і захворювання, і для їхнього лікування потрібні прогресивні молоді голови.

Зверніть увагу на умови праці
Для багатьох це теж важливий фактор. Варто визначитися, як вам комфортніше працювати – вдома чи в офісі, повний робочий день чи мати вільний графік, працювати без виїздів чи бути готовим до постійних відряджень. Можливо, вам подобається працювати з людьми і у вас «добре підвішений язик», а може, ви любите зосереджуватися на улюбленій справі і працювати наодинці, не відволікаючись на оточуючих. Робота на металургійному підприємстві суттєво відрізняється від роботи в офісі в центрі міста, а полярний полюс може стати каторгою для теплолюбного співробітника.

Доступність навчання
На жаль, минули ті часи, коли школярі з високим потенціалом могли отримати навчання в будь-якому ВНЗ і стати хорошим фахівцем у своїй галузі. Сьогодні доводиться вибирати, куди піти вчитися, і часто вибір досить обмежений. У жителів маленьких міст і сіл не завжди є фінансова можливість відправити своє чадо вчитися «за тридев’ять земель», та й, повернувшись в рідне селище, юнак, що закінчив ВНЗ не завжди зможе знайти собі застосування на малій батьківщині.

Поради астрологів та нумерологів
Варто також відзначити і поради астрологів та нумерологів при виборі майбутнього місця роботи. Фахівці в області зірок і цифр рекомендують прочитати відповідну літературу про вплив зірок і цифр на долю людини, і зокрема на її професійні переваги. Вірите ви в це чи ні, але навіть заради простого інтересу можете спробувати пройти подібний тест і дізнатися, що пророкує вам доля.

Прислухайтеся до себе і власних переваг та здібностей. Думайте, аналізуйте, вибирайте! І пам’ятайте про головне – яку б професію ви не вибрали, прагніть стати дійсно незамінним фахівцем у своїй справі!

Коментарі до запису "Як правильно вибрати майбутню професію"

Подивитись останні коментарі
  1. На мене ніхто не впливає. Але визначитись не можу. Люблю малювати, різні твори писати, хочу на якогось дизайнера… Але куди поступати? Чи реально зараз не такий важливий університет, в якому вчишся?

  2. Аня, випишіть на листочок, що Вам цікаве, найкраще вдається + ким вас бачить найближче оточення + які професії, з тих, що ви знаєте, приваблюють + за можливості, пройдіть профорієнтаційне тестування та зустріньтесь з консультантом + почитайте програми навчання за обраним напрямом підготовки = все зважте… і отримаєте результат, який буде прийнятним. Успіхів!

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля