Головна | СІМ’Я → Що потрібно знати про декретну відпустку

Що потрібно знати про декретну відпустку

Що потрібно знати про декретну відпустку

Декретна відпустка – поняття, знайоме майже кожній жінці, яка хоч раз була вагітна і народжувала. Але давайте докладніше розберемося, що таке декретна відпустка взагалі, і що вона дає родині, яка чекає або вже дочекалися поповнення.

До речі, визначення «декретна відпустка» не існує, є поняття «відпустка по вагітності та пологах» та «відпустка по догляду за дитиною до 3 або 6 років».

Відпустка по вагітності та пологах

На підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка по вагітності та пологах тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 календарних днів після пологів (70 календарних днів у разі народження двох і більше дітей чи в разі ускладнення пологів).

Певними пільгами користуються жінки, постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС – їм надається 180 календарних днів відпустки по вагітності та пологах, по 90 календарних днів до і після пологів.

Особам, які усиновили новонароджених дітей безпосередньо з пологового будинку, надається відпустка з дня усиновлення тривалістю 56 календарних днів (70 календарних днів при усиновленні двох і більше дітей). У разі усиновлення дитини (дітей) обома батьками вказана відпустка надається одному з батьків на їх розсуд.

Якщо жінка офіційно працевлаштована, то їй в обов’язковому порядку надається відпустка по вагітності та пологах, яка в повному обсязі компенсує втрату заробітної плати за вказаний період.

Підставою для надання відпустки по вагітності та пологах є наданий до підприємства лікарняний лист, виданий в жіночій консультації, а також заява працівника, що оформляється у відділі кадрів в довільній формі.

На термін надання відпустки по вагітності та пологах не впливає тривалість роботи на підприємстві, а тільки термін вагітності, який повинен становити 30 тижнів. У випадку, якщо жінка не витратила призначені їй 70 днів відпустки по вагітності та пологах до пологів, то залишок переноситься на післяпологовий період.

Жінки, які не працюють, або на час отримання відпустки по вагітності та пологах є студентками, мають право на оплачувану відпустку по вагітності та пологах, але розрахунок для обчислення суми відпустки робиться або з мінімальної заробітної плати для безробітних жінок, або зі стипендії, яку отримує студентка. До речі, якщо студентка не дуже добре вчиться і не отримує стипендію, її розрахунок також буде робитися, виходячи з мінімальної заробітної плати. Розрахунок лікарняного для безробітних робиться у відділі соціального забезпечення того району, де проживає жінка, для студенток розрахунок повинні проводити в бухгалтерії навчального закладу.

Жінці потрібно обов’язково стати на облік в жіночу консультацію, бо якщо цього не зробити, то відпустка по вагітності та пологах буде надана тільки після пологів. При наявності відповідного медичного висновку може бути зменшена норма виробітку, здійснено переведення на менш складну роботу, а також виключені негативні фактори, що впливають на здоров’я майбутньої матері. Жінка має право відмовитися від роботи у вихідні та святкові дні, від понаднормової і нічної праці, а також від відряджень.

Відпустка по догляду за дитиною до 3 або 6 років

Після закінчення відпустки по вагітності та пологах за бажанням жінки їй надається відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею 3 або 6 років.

Відпустку по догляду за дитиною до трирічного віку жінка, або інший представник сімейства: батько, бабуся або дідусь можуть отримати в установі, де вони працюють без збереження заробітної плати, але з зарахуванням цього часу до трудового стажу. Крім того, за ними зберігається посада, їх не можна звільнити або скоротити під час такої відпустки. Також людина, що доглядає за дитиною, отримує допомогу від держави, яку вона повинна оформити у відділі соціального забезпечення того району, де проживає.

Але є деякі нюанси. Якщо таку відпустку бере хтось із сім’ї, то він повинен надати довідку з місця роботи молодої матері. Тобто без підтвердження того, що мати дійсно працює повний день, інший член сім’ї не має права на таку відпустку. Ще дуже важливим є те, що жінка, або інший член сім’ї, маючи таку відпустку, має право працювати неповний робочий день, але тоді починаються проблеми з виплатами по догляду за дитиною від держави.

До речі, у законодавстві є велика проблема з жінками, які займаються підприємницькою діяльністю – вони взагалі не мають права на таку відпустку через те, що не перебувають у трудових відносинах, тобто не є найманими працівниками. Чому жінка, яка працює і платить податки, гірша за інших, чому вона не має однакових прав з іншими жінками? Це питання залишається відкритим. Мабуть до того часу, коли комусь все це не набридне і він чи вона не підуть до суду. Жінки-підприємці вирішують це питання дуже просто – вони взагалі не йдуть у відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Отже, для того, щоб піти в таку відпустку необхідна заява від жінки, або особи, якій така відпустка надається. Не забудьте про довідку з місця роботи матері про те, що вона дійсно працює повний робочий день. Для того, щоб оформити матеріальну допомогу під час відпустки по догляду за дитиною необхідні – свідоцтво про народження дитини; виписка з наказу про те, що така відпустка надана; заява від людини, якій ця відпустка надається і рахунок, на який ця допомога буде зараховуватися.

Відпустка по догляду за дитиною до шестирічного віку надається тільки в разі надання відповідної довідки про стан здоров’я дитини. У цій довідці має бути зазначено, що ця дитина не може знаходитися в дитячому закладі, що вона вимагає догляду тільки в домашніх умовах. Така довідка, за необхідності, оновлюється щороку для продовження цієї відпустки. Але це вже відпустка без збереження заробітної плати, без збереження стажу і без фінансової допомоги від держави, хоча посада зберігається за жінкою і в цьому випадку.

Коментарі до запису "Що потрібно знати про декретну відпустку"

Подивитись останні коментарі
 1. Саме те, що я шукала! Дякую.

 2. В мене таке запитання. Моя сестра знаходиться у декретній відпустці. Зараз в неї друга вагітність у загрозі, їй не можна піднімати дитину на руки і приписали лежачий режим. Чи може її чоловік піти у декретну відпустку? Дякую і буду чекати вашу відповідь з нетерпінням.

  • Доброго дня! Підкажіть будь-ласка як правильно бути в такій ситуації: я навчаюся в аспірантурі (академічну відпустку брати не доречно, бо найближчим часом має відбутися захист), не працюю. Якусь відпустку чи допомогу мені потрібно оформляти? Дякую!

 3. Доброго дня! Я військовий, офіцер. Дружина – лікар-інтерн першого року (це період роботи-навчання у лікарів, триває після закінчення ВНЗ це 1,5-2 роки). Боїться за роботу-розподіл і не хоче йти у відпустку по догляду за дитиною. Пропонує мені взяти декрет, хоча б на 1 рік. Батьки наші далеко і не можуть зірватися і переїхати. Допоможіть, будь ласка. Чесно, не знаю як бути…

 4. Добрий день! Якщо я працевлаштована на двох офіційних роботах, то яка з них буде надавати кошти, якщо я буду в декретній відпустці? Дякую!

 5. Здравствуйте. Я работаю в крупной сети супермаркетов. Месяц назад я пошла в декрет, а сегодня позвонили с роботы и сказали, что декретный не правильный потому что отсутствует печать главврача! Я была в больнице, но там сказали, что главврач печатей никаких не ставит. Помогите пожалуйста. Что мне делать?

 6. У мене така проблема. На даний момент я перебуваю у декретній відпустці 1 рік і 2 місяці. Нещодавно мені зателефонував роботодавець і примушує мене написати заяву на розрахунок за згодою двох сторін у зв’язку з припиненням діяльності. Допоможіть, будь ласка, з цим розібратися! Дякую.

 7. Чи можна оформити відпустку по догляду за дитиною до 3 років на бабусю, яка на пенсії? Чи буде виплачуватися допомога на дитину, чи буде виплачуватись їй пенсія. Які документи потрібно підготувати? Мама працює. Дякую!

 8. У мене двоє діток: 9 місяців і 2,7 роки. Я влаштувалась на роботу по трудовій книзі, а чоловік працює не по трудові книзі. Чи можу я переоформити чоловіка у декрет, щоб отримати соціальну допомогу?

 9. Добрый день. Я в декрете 2 года, работаю в госучереждении. Если я пойду в декрет опять, до выхода из первого, мне стаж идти будет? Спасибо.

 10. Доброго дня! Скажіть, будь ласка, як можна переоформити декретну відпустку по догляду за дитиною до 3 років на бабусю, якщо до цього я знаходилася рік в декреті?

 11. Доброго дня. Дайте будь-ласка роз’яснення щодо наступної ситуації:
  Працівник А знаходиться у декретній відпустці до 6-и років. На її місце (начальника відділу) був прийнятий працівник Б. Зараз 6-и річний декрет у працівника А закінчується і вона написала заяву на вихід на своє місце (начальника відділу). Однак, роботодавцю підходить працівник Б.
  – Чи правда, що декрет до 6-и років – це без збереження робочого місця? І що воно дає для нашого випадку і працівнику Б?
  – Чи може роботодавець перевести працівника А на нижчу посаду?

 12. Доброго дня! Дайте будь ласка відповідь, якщо я знаходжусь в відпустці по догляду за дитиною до 3-х років, піду знову в декрет не виходячи з першого, як і ким буде виплачуватись відпустка 70 і 56 днів, та чи буде зберігатись місце. Дякую!

 13. Добрий день! Моїй дитині 1,4 роки. Мені запропонували роботу на пів ставки. Чи можу я переоформити декрет на свекруху, яка ще не на пенсії і які для цього потрібні документи? Чи якщо на неповний день, то мені не потрібно відмовлятись від декрету?

 14. Доброго дня! Скажіть, будь ласка, я з першою дитиною матір одиначка. Зараз вагітна другою дитиною, але в шлюбі не перебуваю. Живемо в так званому “цивільному” шлюбі. Опіку над першою дитиною чоловік брати не буде, але другу будемо оформлювати на нього. Тому виникло таке питання: з першою дитиною я залишаюсь матір’ю одиначкою і буду й далі отримувати на неї кошти? Чи виплати припиняться?

  • Доброго дня! Дитині два роки, вона відвідує дитячий садок. Я хочу вийти з декретної відпустки достроково, а мій чоловік хоче оформити на себе декрет по догляду до трьох років зі збереженням свого місця праці. На скільки це можливо за умови, що основне місце роботи матері триває лише половину дня (тобто дружина працює на півставки). Дякую!

 15. Доброго дня! Підкажіть мені, будь ласка, я лікар-інтерн 2 року навчання на бюджетній формі. На даний час я на 30 тижні вагітності, і пологи у липні. Я повинна би оформляти декретну відпустку до пологів і після пологів. Але мені сказали, що якщо я буду її оформлювати, то переривається інтернатура. Так чи ні? І чи можна мені оформити пізніше декретну відпустку, наприклад, з липня, коли в мене закінчиться навчання? І чи потрібно писати заяву на те, що я оформлю пізніше декретну відпустку?

 16. Доброго дня! Підкажіть, будь-ласка, я влаштувалась на роботу вагітною на 10 неділі, чи дадуть мені декретні та декретну відпустку?

 17. Доброго дня. Пiдкажiть, чи можна оформити декрет з матері на бабусю, якщо батько дитини безробітний?

  • Добрый день. Я в декрете 6 лет. До декрета работала не официально. Как мне оформить стаж за этот период, если это возможно?

 18. Доброго дня. Скажіть, будь ласка, якщо я по приписці живу в Зборівському р-ні Тернопільської обл., а проживаю в Тернополі і хотіла б подати папери тут в Тернополі, щоб не їхати так далеко маршрутками, бо мені важко. Чи можна подати папери тут в Тернополі?

  • Можна. Але все одно доведеться подавати довідку з місця реєстрації про те, що ви не отримували допомоги по місцю реєстрації.

 19. Доброго дня, я навчаюся в коледжі, вагітна. Чи можу я взяти декретну відпустку на 3 роки, а не академ відпустку?

 20. Доброго дня! Таке питання: зараз перебуваю в декреті, які документи потрібно віднести в університет, щоб оформити декрет чи лікарняний?

 21. Я знаходжусь у декретній відпустці за першою дитиною (15 місяців) і вдруге вагітна. Яку допомогу я отримаю? Кажуть, що треба вийти на роботу на пару днів, щоб допомога була більшою – це правда?

 22. Я военнослужащая СБУ в звании майора. 15.02.2015 года родила дочь и находилась в декретном отпуске. По просьбе начальства прервала декретный отпуск и вышла на службу т.к. моя мама согласилась нянчить ребенка. Но к сожалению ей пришлось уехать (проживает в Мариуполе) и ребенка некуда деть, она у меня очень болезненная. Могу ли я снова уйти в декрет до достижения ребенком 3 лет. Обратилась к начальнику, он сказал, что категорически против, что ему невозможно обойтись без человека на моем месте. Либо переводись куда-нибудь, либо увольняйся. Попросила что-бы меня перевели на другую должность менее необходимую, но все отмалчиваются. Что мне делать в этой ситуации. Имеют ли они право не предоставить мне декретный отпуск и на каком основании. Заранее спасибо.

 23. Можно ли уйти в декрет раньше? По показаниям врача!

 24. Доброго дня! Я в декреті 2 роки та 8 місяців і знову завагітніла і вже іду в декрет, а на роботі рахуюся в декретній відпустці. Чи дадуть мені дородові?

 25. Доброго дня. Підкажіть, будь ласка, чи можна йти у відпустку по вагітності і пологах пізніше дати, яка зазначена у листку непрацездатності? Чи може бухгалтерія вимагати йти у відпустку з дати зазначеної у лікарняному, мотивуючи це тим, що потрібно повернути всі гроші які були виплачені, як заробітна плата, тому що офіційно у мене є виданий листок непрацездатності?

 26. Я з місця роботи ішла в декретну відпустку, і в декретній відпустці знову завагітніла. Мені моє підприємство скільки має заплатити (2017 рік Україна)?

 27. Я влаштувалась на роботу на 24 тижні. Чи зможу я взяти декретну відпустку і чи будуть виплати?

 28. Доброго дня, підкажіть чи будуть половинити декретні і яку я суму отримаю, бо мене перевели на 0,5 ставки по основному місцю роботи? Раніше я працювала на ставку, а зараз перевели на о,5.

 29. Доброго дня, я знаходжуся у декретній відпустці і вагітна зараз другою дитиною. Так сталося, що ставати на облік і народжувати буду за кордоном. Чи можна продовжити декрет відпустку за другою дитиною в Україні, пред’явивши лікарняне з апостилем?

 30. Доброго дня. Я знаходжусь в декретній відпустці. Дитині 1,3 роки. Працювала в школі на постійному місці. На моє місце взяли тимчасового працівника. Вона збирається іти в декрет. Мені телефонують щоб я вийшла на роботу. Мотивуючи, що кінець навчального року і знайти когось не можуть. Як мені зробити правильно? Псувати відносини з дирекцією не хочеться.

 31. Доброго дня. Я знаходжуся у декретній відпустці, дитині 1рік, а я на 3 місяці вагітності. Чи можу я вийти на 3-4 місяці на роботу, і чи отримаю кошти за лікарняний? Дякую!)

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля