Головна | ТЕХНІКА → Як вибрати велосипед

Як вибрати велосипед

Як вибрати велосипед

Велосипед вже давно став важливою складовою життя багатьох людей. Це і чудовий транспортний засіб, і спосіб підтримувати себе у формі, і відмінний прогулянковий варіант, і хобі багатьох людей.

Вибір велосипеда досить складне завдання, оскільки цей агрегат купується не на один рік, а різноманітність моделей може привести до розгубленості новачка. На сьогоднішній день доступні дитячі, підліткові, дорослі велосипеди. За способом використання дорослі велосипеди можна розділити на дорожні, гірські, гібриди, трюкові та спеціалізовані велосипеди.

Саме тому дуже актуальним стає питання: як вибрати велосипед? Спробуймо розібратися з ним. Розглянемо деякі характеристики велосипедів.

Типи велосипедів

Перше, на що потрібно звернути увагу при виборі велосипеда – це його тип. Існує велика кількість різних велосипедів і ряд різних класифікацій. Наведемо найбільш використовувані з них.

Отже, всі велосипеди можна розділити на наступні типи в залежності від того, кому вибирається велосипед:

Дитячі велосипеди призначені для навчання їзді дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Вони бувають як триколісними, так і двоколісними. Крім того, до велосипеда можуть бути пригвинчені маленькі коліщатка, щоб ваша дитина з часом навчилася кататися на двоколісному велосипеді.

Якщо вашій дитині 2-3 роки – саме час купити їй триколісний велосипед, який дуже простий, зручний для освоєння і для навчання катанню. Не варто вибирати велосипед для дитини на виріст, адже чим більший велосипед, тим складніше ним керувати. Для дітей дошкільного віку (3-7 років) можна вибрати двоколісний велосипед з додатковими коліщатками для навчання. З часом, коли ваша дитина навчиться тримати рівновагу, ці коліщатка можна буде зняти, і вона буде кататися на повноцінному двоколісному велосипеді.

Зазвичай дитячі велосипеди влаштовані набагато простіше дорослих: спиці і сідло роблять з пластмаси. Для зручності і простоти водіння, як правило, на дитячих велосипедах встановлюють широкі шини. При виборі дитячого велосипеда слід виміряти зріст дитини: він має бути рівний 2,5 діаметрам колеса. Крім того, зверніть увагу, щоб дитина, сидячи на сідлі велосипеда, нормально дотягувалася до руля.

Підліткові велосипеди є вже повноцінними дорослими і відрізняються від них лише невеликими розмірами. Такі велосипеди призначені для дітей підліткового віку. Зазвичай розмір коліс рівний 20 дюймам, на них використовуються глибоко профільовані шини. У конструкції рами присутня скошена верхня труба. Для школярів також не варто купувати великі велосипеди, наприклад з колесами розміром 24 дюйми. Такі велосипеди будуть незручні в управлінні і важкі.

Дорослі велосипеди використовуються чоловіками і жінками, але в продажу можна знайти жіночі велосипеди. Їх відрізняє більш зручне широке сідло і нижчий рівень рами.

По сфері застосування всі дорослі велосипеди діляться на:

Дорожні велосипеди – найпростіші, не наворочені і дешеві. Чудово підійдуть для пересування по місту і їзди по дорогах.

– Міський велосипед – найкомфортніший для поїздок по асфальтових дорогах і рівних поверхнях, але він досить важкий.
– Шосейний велосипед призначений для високих швидкостей, він найшвидший і найлегший з дорожніх велосипедів.
– Туристичні велосипеди використовуються в походах, вони відрізняються особливою міцністю: туристичний велосипед витримає не тільки вас, але і вантаж, який ви везете з собою.

Гірські велосипеди також мають іншу назву – MTB або маунтінбайк. Такі велосипеди призначені для більш екстремальних умов пересування. На гірських велосипедах можна кататися як по пересіченій місцевості, так і пробиратися серед бруду і каменів або спускатися з гір. Є декілька різних типів таких велосипедів, кожен з них призначений для конкретних умов їзди. На сьогоднішній день гірські велосипеди найпопулярніші.

– Крос-кантрі – типові гірські велосипеди, зручні для поїздок по пересіченій місцевості і для їзди по горах.
– Даунхіл найкраще підходять для спуску з гір на великих швидкостях.
– Велосипеди фрірайд і all mountain використовуються для їзди по бездоріжжю, але all mountain мають меншу вагу.
– Стріт велосипеди вибирають ті, хто любить при міських поїздках застрибувати на різні підвищення і сходи.

Гібрид – це велосипед, що поєднує в собі особливості шосейного і гірського велосипедів. По суті – це полегшений гірський велосипед. Його можна назвати досить універсальним: гібрид підійде і для поїздок по шосе, і для пересіченої місцевості.

Трюкові і спеціалізовані велосипеди використовуються професіоналами, що виконують стрибки та інші рухи. Якщо ви не займаєтеся трюками, немає сенсу купувати такий велосипед, краще вибрати гірський або міський.

Крім того, бувають складані велосипеди. Вони дуже зручні для перевезення в транспорті, і їх зручно зберігати, бо складані велосипеди займають мало місця. Головним недоліком такого велосипеда є низька міцність.

Фірми-виробники

При купівлі велосипеда також варто звернути увагу на фірму-виробника. Тут одна порада: не купуйте велосипеди невідомих фірм, такі моделі виготовляються невідомо де і якість вам ніхто гарантувати не буде. Популярні виробники велосипедів: Forward, STELS, TREK, Author, Stark, Cube, Merida, Ghost, Kross, Giant, KONA, ORBEA та ін.

Розмір рами

Отже, з типом велосипеда ми визначилися, тепер звернемо увагу на особливості рами, а саме на матеріал і розмір. Рама – один з найважливіших елементів велосипеда. Від її якості залежить якість всього велосипеда.

Розмір рами безпосередньо залежить від вашого зросту: чим менше ріст, тим рама повинна бути меншого розміру. Також коротка рама менш зручна для тривалих поїздок, для цього краще вибрати велосипед з довгою рамою.

Винятком буде вибір велосипеда для екстремальних поїздок, наприклад, фрірайд, даунхіл або стріт. Рами для таких велосипедів вибирають меншого розміру, оскільки менша рама маневреніша і зручніша для виконання трюків.

Матеріал рами

Рама велосипеда виготовляється з різних матеріалів, це може бути як пластик так і метал. Із пластику найчастіше роблять дитячі велосипеди, оскільки він набагато легший за метал і дитині буде простіше керувати велосипедом.

Дорослі велосипеди роблять з металу, найчастіше це сталь або алюмінієвий сплав. Інші види сплавів, наприклад, титановий або скандієвий, використовуються при виготовленні рам для спортивних моделей велосипедів, оскільки для них важливі легкість і висока міцність. Якщо ви не спортсмен і не екстремал, не варто купувати велосипеди з подібних сплавів: занадто великої різниці при катанні ви не відчуєте, зате ціна відрізняється в рази.

Мабуть, найкраще співвідношенням міцності, ваги та ціни має алюмінієвий сплав. Велосипеди зі сталевою рамою дуже міцні і недорогі в ціні, але вага такого велосипеда буде немаленькою – до 16 кг. Для того, щоб зменшити вагу виробники можуть зробити частину сталевої рами з хроммолібденового сплаву, він теж досить дешевий.

Рами з вуглепластику (карбону) та інших композитних матеріалів також легкі, але у них є величезний мінус – недостатня міцність.

Сідло

Сідло велосипеда повинно бути досить зручним для вас, але при покупці дешевої моделі гарне сідло – велика рідкість. Тому ви можете придбати більш підходяще сідло самостійно.

На спортивних велосипедах найчастіше встановлюються жорсткі вузькі сідла, а для звичайних велосипедів сідла вибираються ширші і зручніші. Для жінок виробляються жіночі моделі велосипедів з більш широким сідлом в задній частині.

Дешеві сідла виготовляються з полімеру, який обтягується шкірозамінником. Велосипеди подорожче комплектуються сідлом з гелієвими вставками, що забезпечують комфортну їзду. Також в даних моделях під сідлом зазвичай розміщуються пружини.

Гальма

На кожному велосипеді встановлюються гальма. Вони бувають наступних типів:

• Ножні гальма найчастіше встановлюються на дорожніх велосипедах. Це найпростіший вид гальм, яких цілком достатньо для поїздок по місту. Існує єдиний випадок, при якому ці гальма не зручні: педалі можуть знаходитися в незручному для гальмування положенні.

• Обідні гальма працюють таким чином: при гальмуванні до ободу притискаються колодки, але при поганій погоді такі гальма можуть бути не ефективними, оскільки вони почнуть прослизати.

• Дискові гальма коштують трохи дорожче тих же обідних, але їхня робота не залежить від погоди: при гальмуванні колодки затискають гальмовий диск, а не обід колеса. Дискові гальма можуть бути гідравлічними і механічними. Більше гальмівне зусилля забезпечується гідравлічними гальмами.

• Ролерні гальма є аналогом барабанних гальм автомобіля. Такі гальма закриті від зовнішніх впливів, тому погодні умови не впливають на їхню роботу. Найбільшим недоліком таких гальм є велика вага. Тому ролерні гальма в велосипедах використовують не так часто, як інші типи.

Кількість швидкостей

Кількість швидкостей варіює від 1 до 30. Насправді дане число вказує не реальну кількість швидкостей, а кількість сполучень між основними передачами – це передні зірки, їх, як правило, три, і допоміжними передачами – задні зірки. Найменша з передніх зірок відповідає за підйом в гору на невисокій швидкості. Середня зірка дозволяє їздити в прогулянковому режимі, який найчастіше і використовується. Велика зірка означає їзду на високій швидкості.

Для комфортного катання потрібно грамотно поєднувати основні і допоміжні передачі. Як правило, при катанні меншій передній зірці співвідносять менші задні зірки і навпаки. Для звичайного катання поєднують другу передню і середні допоміжні передачі.

Амортизація

Амортизація велосипеда згладжує удари при їзді по нерівних дорогах. Амортизатори встановлюються тільки на гірських і спортивних велосипедах, оскільки на дорожніх вони не потрібні. Для гірського велосипеда достатньо амортизаційної вилки, для екстремальної їзди знадобиться двопідвісний амортизатор.

Колеса

Колеса велосипеда також мають велике значення при їзді, тому при виборі велосипеда варто звернути увагу і на них. Принципово важливими параметрами є розмір коліс, тип обіду, кількість спиць і малюнок протектора. Розглянемо все по порядку.

Під розміром колеса розуміють його діаметр. Найчастіше на дорожніх велосипедах встановлюють колеса діаметром 28 дюймів. Чим більший розмір колеса, тим менше зусиль вам знадобиться докладати при катанні. На гірських велосипедах діаметр колеса дещо менший – 26 дюймів. Максимальний діаметр коліс дорівнює 30 дюймам.

Ободи бувають зі сталі та алюмінію. Сталеві ободи важчі і менш міцніші, ніж алюмінієві. Саме тому варто вибрати алюмінієвий обід.

Спиці велосипеда варто вибирати за наступним принципом: чим їх більше і чим більше переплетень, тим міцніше колесо. У дорожніх велосипедах зазвичай встановлюється 32 спиці.

Для їзди по хороших дорогах підійдуть вузькі шини з гладкою поверхнею. Якщо ви збираєтеся їздити по пересіченій місцевості, варто віддати перевагу шинам з грунтозачепами. Якщо ж ви катаєтеся в різних умовах, беріть велосипед з шинами напівслік, це компромісний варіант між сліками і грунтозачепами.

Вага

Вага велосипеда залежить від матеріалу, з якого виготовлені його деталі, в першу чергу рама. Дитячі велосипеди зазвичай важать до 7-9 кг. Дорослі велосипеди в середньому важать від 10 до 18 кг, але можуть важити і більше.

Додаткові аксесуари

Для свого велосипеда ви можете придбати додаткові аксесуари, які можуть вам знадобитися в поїздках. Деякі з них можуть входити в комплектацію велосипеда. Найбільш важливими дрібницями є насос і багажник. Інші навороти, такі як крила, роги на кермо, ліхтарик для їзди, замок з тросом та інші, варто придбати, якщо в них є потреба.

Тут можна написати коментар

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля