Сучасна фармацевтика пропонує величезну кількість антинікотинових засобів, психотерапевти розробляють методики позбавлення від психологічної залежності, якою так славиться куріння, не відстає і технологічний прогрес. Але люди продовжують палити, а позбавлення від цієї звички стає предметом для багатьох розмов. Про свій досвід розповідають завзяті курці й ті, хто лише балувався цигарками.
Електронні сигарети на зорі їхньої появи справили відчутний ефект. Здавалося б, людині пропонують ту ж «іграшку», маніпуляції з якою створюють враження куріння, але вдихається не отруйний дим, а пар, що випускається пристроєм. Однак величезна кількість досліджень, проведених над складом змінних картриджів, показала, що не такий вже й нешкідливий склад електронних сигарет. Психотерапевти ж піддали сумнівам здатність людини позбутися психологічної залежності при використанні таких сигарет, більше того, якщо вдуматися, то залежність лише зміцнюється.
Чому електронні сигарети не вирішують проблему фізіологічної залежності?
Думка експертів з цього приводу дуже неоднозначна, достатня кількість експериментів була проведена, ще більша їх кількість лише планується. На сьогоднішній день відомо наступне:
– в електронній сигареті, на відміну від звичайної, не міститься аміаку, оксиду вуглецю та інших домішок, що виділяються з тютюну, що згорає;
– за спостереженнями онкологів, електронні сигарети не є канцерогеном;
– за спостереженнями кардіологів, самопочуття курців, які перейшли на електронні сигарети, поліпшується;
– в електронній сигареті нікотин міститься в меншій кількості, ніж у звичайній, але в достатній, щоб не ручатися за нешкідливість гаджета.
Ні шкода, ні користь електронних сигарет на сьогоднішній день не доведені. Однак необхідно розуміти, що від самої залежності такі сигарети не позбавляють. Їх можна розглядати як альтернативу звичайним сигаретам, куріння яких нині заборонено, наприклад, в громадських місцях.
Чому електронні сигарети посилюють психологічну залежність?
Перехід на електронний гаджет дозволяє курцеві дотримуватися звичної йому хронології дій. Електронна сигарета викурюється зранку, під час робочих перекурів, з нею можна вийти на курилку з друзями і покурити її в автомобільних пробках, ввечері ніхто не зробить зауваження в барі, та й перед сном можна також зробити пару тяг. Звичка зберігається. Більше того, горизонти розширюються. У повній впевненості, що нічого шкідливого не відбувається, курець може дозволити собі сигарету в одному приміщенні з дітьми, в квартирі за переглядом телевізора, може зробити частішим використання гаджета тоді, коли обмежив би себе в звичайному курінні. Курець електронної сигарети подає заразливий приклад оточуючим, адже гаджет викликає інтерес, а міфів про його відносну нешкідливість більш ніж достатньо.
Статистика стверджує, що куріння електронних сигарет так само перетворюється на звичку, як і звичайне куріння. Крім того, більшість тих, хто зробив таке «перетворення» свого способу життя, повертаються до звичайних сигарет, адже морально не перебудовуються, а в організм надходять всі ті ж отрути, але в меншій кількості. Електронні сигарети – це вельми дорогий гаджет, який (або його картридж) може розрядитися в самий непідходящий момент, а тому у курця виникає величезна спокуса купити пачку звичайних сигарет.
Повернення до звичайних сигарет руйнує віру людини у власні сили і через кілька місяців такого досвіду можна буде, важко зітхнувши, відзначити, що спроба була зроблена, але нічого не допомогло. Насправді ж, просто спосіб вибраний невірний, і здоровою мотивацією він не був супроводжений.