Експерти провели безліч досліджень, щоб вивчити дію кальянного диму на організм людини, але до однозначного висновку не дійшли. Тому куріння кальяну строго не засуджується і не рекомендується до заборони в громадських місцях (як, наприклад, у випадку з цигарками), але й пропаганда неможлива, адже куріння кальяну є різновидом тютюнопаління, яке ніколи не вважалося складовою здорового способу життя.
У питанні про те, чи варто дозволяти собі таке проведення часу, розумно порадити:
• Виявляти почуття міри і не частити з курінням – декількох разів на місяць буде достатньо, щоб не заподіяти організму явної шкоди. Тривалість одного куріння не повинна перевищувати 40-60 хвилин.
• Використовувати лише якісні інгредієнти і дотримуватися всіх правил приготування та куріння кальяну.
• Не рекомендується використання кальяну людям, що не палять взагалі, оскільки звикання виникає і в цьому випадку. Також неприпустиме куріння особами, які не досягли повноліття, вагітними жінками та особами з протипоказаннями за станом здоров’я.
Переваги кальяну в порівнянні з іншими видами тютюнопаління полягають у наступному:
• Використовується вимочений у фруктовій патоці тютюн, який в процесі куріння безпосередньо не взаємодіє з іскрою, а тому тліє, а не згорає.
• Фільтрування диму через воду скорочує вміст шкідливих домішок, нікотину, смол, які зазвичай потрапляють в організм разом з сигаретним димом.
• Через те ж фільтрування кальянний дим позбавлений акролеїну і альдегідів, що містяться в сигаретному димі, а тому не подразнює слизові оболонки курця і тих, хто знаходиться поблизу.
• В більшості своїй любителі кальяну смакують його на рівні смакових горбків, що не передбачає глибоких затяжок.
До модної на сьогоднішній день практики куріння кальяну потрібно ставитися з певною врівноваженістю, без фанатичного захоплення, тому що кальян може бути небезпечний. У силу наступних причин:
• Кальянний дим, на відміну від сигаретного, вологий і охолоджений, за рахунок чого глибше проникає в стінки дихальних шляхів і довше в них затримується.
• Кальян може бути джерелом хвороботворних бактерій, оскільки є предметом багаторазового користування, наприклад, в громадських закладах, де на дотримання правил гігієни залишається лише сподіватися.
• Під час паління кальяну зростає навантаження на серцево-судинну і нервову систему курця.
Максимальної шкоди людському організму може принести кальян, приготовлений з порушеннями технології та викурений без дотримання вивірених століттями традицій:
• Необхідно утримувати кальян в чистоті, вчасно промивати його, ретельно полоскати трубки і шланги.
• Куріння кальяну в компанії з кількох людей припускає використання індивідуальних одноразових мундштуків.
• Для приготування кальяну потрібно використовувати лише спеціально призначений для того тютюн максимально досяжної якості. Допустимо поєднання тютюну декількох смаків за традиційними рецептами.
• Класичний кальян готується з використанням чистої питної води, як альтернатива може використовуватися якісне вино або фруктові соки і колби з фруктів. Інші рідини та напої неприпустимі.
• Куріння кальяну не рекомендується поєднувати зі споживанням алкогольних напоїв (що може спровокувати нудоту і запаморочення), а лише з прохолодними безалкогольними напоями або якісними чаями.
• Куріння кальяну припускає смакування диму смаковими рецепторами, а тому глибоко затягуватися не рекомендується. Також не кращим рішенням є викурювання кальяну поодинці, правильніше курити кальян «порціями».
Наостанок хочеться зазначити, що кальян може стати чудовим атрибутом приємного вечора в душевній компанії. Спільне розкурювання трубки (а в країнах Сходу – кальяну) здавна вважається хорошою традицією. Репутація кальяну була дещо затьмарена, коли його і схожої конструкції предмети стали використовувати для куріння дурманних, наркотичних засобів. Сьогодні в Європі як у фешенебельних, так і в затишних закладах він відновлює свою репутацію, але фанатична данина моді з боку молодого покоління трохи гальмує цей процес. Кальян не може і не повинен бути атрибутом повсякденності, лише в цьому випадку можна говорити про відносну його нешкідливість.