День Андрія Первозванного завжди вважався одним з самих веселих молодіжних свят. Ще з вечора 12 грудня хлопці та дівчата збиралися разом на вечорницях в самій просторій хаті в селі, де грали, жартували і танцювали. Ближче до ночі дівчата «виганяли» хлопців з хати, щоб за допомогою ворожінь дізнатися, хто швидше за всіх вийде заміж і яким буде той самий наречений.
Розпалені після веселощів юнаки, як правило, не хотіли йти додому. Вони знаходили інше застосування своїй енергії: відправлялися в село робити «дрібні капості». Наприклад, потягти і сховати віз, робочі інструменти або домашнє начиння, зняти ворота чи хвіртку. І не в кого-небудь, а саме у тих господарів, у яких є незаміжня дочка. Особливо «діставалося» тим батькам, які не дозволяли своїй дочці гуляти з тим чи іншим хлопцем – віз або ворота «розбійники» могли потягти на край села або в гущавину лісу. Помсти розгніваних господарів хлопці не боялися, адже хуліганські витівки – традиція. Єдине, що міг зробити господар хати – міцніше прив’язати ворота або заховати подалі інструменти.
На честь наближення «доленосної» ночі, пропонуємо вам огляд найпопулярніших гадань для цього свята.
Гадання на балабушках
Що потрібно: колодязь, вода, біле борошно, собака.
Один з найпопулярніших способів гадання на Андрія – гадання на балабушках, маленьких хлібцях з білого борошна і води. Воду для замісу тіста дівчина повинна принести додому в роті від самого колодязя. Головне при цьому – по дорозі не засміятися, інакше все доведеться повторювати з самого початку. Кожна з дівчат власноруч замішувала свій хлібець, по-особливому відзначаючи його. Потім у хату пускали голодного собаку. Чий хлібець він з’їсть першим, та дівчина швидше за всіх вийде заміж. Якщо ж пес тільки нюхав балабушку і проходив далі, то цього року ходити господині балабушки в дівках. Якщо ж забирав їжу і біг в куток, то наречена поїде з нареченим подалі з села.
Гадання за допомогою чобота
Що потрібно: вулиця, чобіт, подруги (без них може бути страшнувато).
Дівчата виходять опівночі на вулицю та по черзі виконують наступні дії: заплющити очі, покрутитися навколо себе і кинути чобіт. У яку сторону вкаже носок чобота, звідти варто чекати судженого.
Місце проживання нареченого можна було дізнатися й іншим способом. В давнину дівчата виходили одна за одною на подвір’я і примовляли: «О, Святий, добрий Андрію, я лишень на Тебе маю надію! Дуже хочу знати, звідки нареченого маю виглядати?». Ці слова потрібно було повторити тричі, а після – дочекатися гавкоту собаки. З якого боку він почується, звідти і свати прийдуть.
Гадання на вулиці
Що потрібно: вулиця, подруги, незнайомі чоловіки.
Після півночі дівчата виходять на вулицю, і кожна дівчина дізнається у чоловіка, що перший їй зустрівся на вулиці його ім’я – як його звуть, так і судженого зватимуть.
Гадання на перехресті
Що потрібно: перехрестя, подруги.
Дівчата виходять опівночі на перехрестя, кожна окреслює коло, стає в нього і починає прислухатися до звуків вулиці – якщо чує радісні крики, сміх, пісні – скоро вийде заміж. А от якщо дівчина почує чиюсь сварку, плач або голосіння – залишатися їй, згідно з народним повір’ям, у дівчатах.
Гадання за допомогою дзеркала
Що потрібно: дзеркало, свічки.
Найцікавішою і самою містичною частиною ворожінь вважалася можливість побачити обличчя свого судженого. Це можна було зробити за допомогою дзеркала. Правда, подейкують, що такий спосіб підходить тільки відважним дівчатам, адже гадати потрібно на самоті, а в дзеркалі може привидітися що завгодно.
Щоб побачити обличчя судженого, потрібно поставити перед собою дзеркало і запалити дві свічки по обидві його сторони. Після цього сказати: «Я тебе, дзеркало, питаю, з ким я свою долю злучити маю? З’єднати з Іванком прошу, бо його в серденьку ношу». Ці слова слід вимовити три рази, а після відвернутися від дзеркала і з закритими очима проговорити: «Святий Андрію, допоможи, судженого мого покажи! Ворожу на свій вінок, прошу захисту від зірок! Дай, Боже, шлюбу дочекати, мене з Іванком звінчати». Після цього потрібно різко розвернутися і подивитися в дзеркало. Головне – не злякатися, адже в дзеркалі може з’явитися особа аж ніяк не очікуваного Івана, а якого-небудь незнайомого хлопця. Якщо не вийде побачити обличчя з першого разу, ворожіння можна повторити ще двічі. Якщо ж і після трьох разів у дзеркалі ніхто не з’явиться – значить, суджений ще десь у дорозі.
Гадання на гребінці
Що потрібно: гребінець, подушка, здоровий сон.
Перед сном дівчина кладе свій гребінець під подушку і каже: «Суджений-ряджений, причеши мені голову». Майбутній наречений повинен прийти уві сні і дбайливо причесати голівоньку своєї судженої.
Гадання на воді і свічці
Що потрібно: посудина з водою, свічка, шматочок льоду, ікона, лампадка, що горить.
Дівчина, що гадає, залишає на балконі (якщо ви живете в приватному будинку – на ганку) будь-яку посудину, наповнену водою. Запалює перед однією з домашніх ікон лампадку і після півночі, озброївшись свічкою і захопивши шматочок льоду, йде до посудини з водою. Розламує шматочок льоду, кидає його в посудину, потім занурює повністю свічку до самого дна і повертається в будинок зі словами: «Не дуйте, вогні пекучі, зі муравного жарничка, а возгорисе воскова свічка перед дивовижним Спасом-образом!». Після чого робить спробу запалити свічку від палаючої лампадки. По тому, як швидко загориться свічка, можна судити, чи скоро дівчині належить тримати при вінчанні весільну свічку.
Гадання на воску
Що потрібно: миска з водою, свічка.
Дівчина запалює свічку, чекає поки вона розгориться, потім нахиляє її над мискою з водою, щоб віск капав прямо в неї. І так кілька разів. Утворені фігурки уважно розглядаються – вони і передбачають майбутнє.
– Віяло – труднощі на службі, тертя в колективі, реорганізація або навіть ліквідація підприємства.
– Виноград – любов, дружба, удача, достаток.
– Гриб – життєва сила, завзятість, довголіття.
– Дракон – «високий політ», здійснення надій, завершення праці або народження дитини.
– Дзвін – звістки; симетричний дзвін – добрі звістки; кривий або щербатий – погані звістки; кілька дзвонів – тривога.
– Листок дерева – заздрість, інтриги з боку оточуючих.
– Мавпа – помилковий друг, удавання, двозначна ситуація.
– Штани – роздоріжжя, перехрестя, очікування вибору.
– Яблуко – символ життя, мудрості, здоров’я. Чим більше схожа фігура на справжнє яблуко, тим краще її значення. Яблуко криве, безформне може означати спокусу, якій краще не піддаватися.
– Яйце – стародавній символ прихованого. Може означати страхи, побоювання, але може символізувати і просто початок чогось нового.
Також рекомендується підключати фантазію і, керуючись особистими асоціаціями, здогадуватися про що вам хочуть розповісти фігурки.
Гадання на кільці
Що потрібно: приміщення з дверним прорізом, кільце.
Дівчата по черзі починають катати кільця по кімнаті – чиє покотитися до дверей, та скоро й піде під вінець.
Гадання на кавовій гущі
Що потрібно: чашка заварної кави, блюдце.
Випивши кави, дівчина накриває чашку блюдцем і три раз перекидає її вгору-вниз. Потім знімає блюдце і починає розглядати фігурки, які утворилися внаслідок перевертань.
– Ліс – багатство.
– Собака – дружба.
– Сходи – досягнення бажаної мети.
– Хрест – терпіння.
– Вінок – слава.
– Млин – брехня.
– Скеля – смуток, туга, самотність.
– Тінь людини – приємне побачення.
– Тінь будинку – символ достатку.
– Рілля – добрий знак – родючість, успіх.
– Луг, поле з тваринами, що пасуться – здійснення бажань.
– Церква, дзвіниця – повернення додому.
– Олень – швидка дорога.
– Ворота – приїзд гостей.
– Гора – важкий життєвий шлях.
Гадання на папері
Що потрібно: темне приміщення, свічка, папір.
Гадання відбувається в темній кімнаті при запаленій свічці. Дівчина підпалює аркуш паперу й уважно розглядає тінь, яка при згорянні утворюється на стіні.
– Кіт – романтичні пригоди.
– Птах – новий етап у житті, зміни.
– Чорт – неприємності, спокуси, на які категорично не рекомендується піддаватися.
Інші фігури намагаємося розтлумачити за допомогою особистих асоціацій.
Гадання на чашках
Що потрібно: непрозорі чашки (відповідно до кількості тих, що приймають участь у гаданні), вода, хліб, цибуля, цукор, сіль, гроші, кільце.
У чашки розкладаються вище перелічені речі, а в одну з них наливається вода. Можна накрити чашки блюдцями, після чого чашки переставляють так, щоб ніхто не пам’ятав, де яка. Потім кожна з тих, що ворожать вибирає по одній чашці.
– Вода – до стабільності.
– Хліб – до достатку.
– Цибуля – до сліз.
– Цукор – до веселощів.
– Сіль – варто бути уважнішим.
– Гроші – до багатства.
– Кільце – до одруження.
Гадання на попелі
Що потрібно: тарілка, папір, свічка.
Той, хто гадає, спалює на тарілці аркуш паперу, після чого запалює свічку і розглядає тінь, утворену попелом. Якщо проглядаються обриси якого-небудь будинку, палацу, то можна розраховувати на заміжжя в найближчому майбутньому.
Хороших і результативних ворожінь вам! Головне, не ставитися до них аж занадто серйозно і пам’ятати, що наше життя – в наших руках.
Досить хороші поради, дякую…